Weekendy z historią mody: średniowieczna biżuteria

Fibule i brosze, pierścienie i naszyjniki, plakietki pielgrzymie i herbowe dopełniały średniowieczne stroje. Tematem przewodnim grudniowego “Weekendu z historią mody” będzie właśnie średniowieczna biżuteria. Podczas spotkania wykonamy paternoster, czyli średniowieczny odpowiednik współczesnego różańca, który z pewnością może pełnić też funkcje dekoracyjne, w sam raz na oryginalny gwiazdkowy prezent.

11-12.12.2021
Sala Granatowa, ul. Noniewicza 71

11.12.2021 – godz. 13.00-18.00 | 12.12.2021 – godz. 10.00-16.00

wstęp wolny | rezerwacje miejsc (tel. 87 563 85 45), decyduje kolejność zgłoszeń
liczba miejsc zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym

Podobnie jak współcześnie, w średniowieczu biżuteria dopełniała ubiór, pełniła funkcje dekoracyjne. W tej epoce ozdoby niosły ze sobą również znaczenie symboliczne, społeczne, religijne, a nawet pełniły funkcje praktyczne – stanowiły ważny element konstrukcyjny odzieży. Wbrew powszechnym wyobrażeniom biżuteria i ozdoby w XIV i XV wieku nie były domeną wyłącznie najbogatszych. Owszem, stanowiły istotny element kultury dworskiej, ale dzięki ich zróżnicowaniu, również osoby z niższych warstw społecznych mogły sobie na nie pozwolić. Tym razem porozmawiamy właśnie o średniowiecznych elementach dekoracyjnych: fibulach i broszach, pierścieniach i naszyjnikach, plakietkach pielgrzymich i herbowych. Podczas grudniowego spotkania wykonamy paternoster, czyli średniowieczny odpowiednik współczesnego różańca, który z pewnością może pełnić też funkcje dekoracyjne, w sam raz na oryginalny gwiazdkowy prezent.

Weekendy z Historią Mody to cykl spotkań weekendowych, otwartych dla zainteresowanych historią mody i związanymi z nią ciekawostkami, rękodziełem. Spotkania odbywają się 1 raz w miesiącu i składają z krótkiego wykładu z towarzyszeniem prezentacji (multimedialnej oraz fizycznej – rekonstrukcji kompletnego stroju lub elementu stroju z epoki) oraz z warsztatów praktycznych, na których uczestnicy pod kierunkiem i z pomocą instruktorki podejmą próby kroju i szycia własnych strojów (bądź ich elementów) z prezentowanej lub wybranej przez siebie epoki, z użyciem historycznych metod i materiałów (mile widziane własne).

Jeśli nawet uczestnik nigdy wcześniej nie miał igły z nitką w dłoniach, to jest to właśnie ten moment, by spróbować! Wcześniejsze doświadczenie w szyciu i innych pracach ręcznych nie jest wymagane, wszystkie niezbędne techniki zostaną zademonstrowane od podstaw. W czasie pierwszego dnia warsztatów uczestnicy zostaną zapoznani z podstawowymi materiałami i technikami krawiectwa średniowiecznego (surowce, narzędzia, używane ściegi). Nabytą wiedzę będą mogli zastosować w praktyce – spróbować swoich sił w wykonaniu damskiego nakrycia głowy. Uczestnikom zostaną udostępnione niezbędne materiały i przyrządy, a wykonane przez siebie prace będą mogli zabrać do domu. 

Prowadzenie: Magdalena Zielińska, Pracownia dziedzictwa Kulturowego SOK.

To już kolejne spotkanie z cyklu Weekendy z Historią Mody. Więcej o zajęciach, terminach i tematyce kolejnych warsztatów TUTAJ >>


 

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury i w okresie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z którym każdy uczestnik wydarzenia jest m.in. zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony (Oświadczenie dorośli Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Uczestnicy wydarzenia są również zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

Kategoria: Archiwum