Z przykrością informujemy, że z powodów niezależnych od organizatora jesteśmy zmuszeni odwołać styczniowe spotkanie “Weekendy z historią mody”. Przepraszamy za niedogodności i zapraszamy na kolejne spotkanie w kwietniu 2022 r.
Podczas najbliższego spotkania porozmawiamy o zróżnicowaniu społecznym mody średniowiecznej. Czy trudno było odróżnić odzież męską od kobiecej, czy po szczegółach stroju można było określić pozycję społeczną osoby, które go nosiła? Poznamy także charakterystyczne trendy w średniowiecznej modzie na ziemiach polskich oraz… uszyjemy fartuszek.
12.03.2022, godz. 10.00-18.00
Sala Granatowa, ul. Noniewicza 71
Wstęp wolny | rezerwacje miejsc (tel. 87 563 85 45), decyduje kolejność zgłoszeń
liczba miejsc zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym
zamów transport door-to-door >>
W średniowieczu trudno było odróżnić odzież męską od damskiej. Ubrania wskazywały na pozycję społeczną i zamożność właściciela. Z czasem jednak nastąpiły znaczne przemiany w formie ubioru. Doszło do wyraźnego zróżnicowania stroju kobiecego i męskiego. Jednocześnie formy ubrań nabrały pewnej rozmaitości i pojawiła się moda, która skupiała się głównie na szczegółach stroju, takich jak rodzaj rękawów lub zapięć, ozdoby i dodatki. Jednym z takich dodatków był fartuszek, który spróbujemy uszyć na marcowym spotkaniu warsztatowym z cyklu „Weekendy z historią mody”.
Weekendy z Historią Mody to cykl spotkań weekendowych, otwartych dla zainteresowanych historią mody i związanymi z nią ciekawostkami, rękodziełem. Spotkania odbywają się 1 raz w miesiącu i składają z krótkiego wykładu z towarzyszeniem prezentacji (multimedialnej oraz fizycznej – rekonstrukcji kompletnego stroju lub elementu stroju z epoki) oraz z warsztatów praktycznych, na których uczestnicy pod kierunkiem i z pomocą instruktorki podejmą próby kroju i szycia własnych strojów (bądź ich elementów) z prezentowanej lub wybranej przez siebie epoki, z użyciem historycznych metod i materiałów (mile widziane własne).
Jeśli nawet uczestnik nigdy wcześniej nie miał igły z nitką w dłoniach, to jest to właśnie ten moment, by spróbować! Wcześniejsze doświadczenie w szyciu i innych pracach ręcznych nie jest wymagane, wszystkie niezbędne techniki zostaną zademonstrowane od podstaw. W czasie pierwszego dnia warsztatów uczestnicy zostaną zapoznani z podstawowymi materiałami i technikami krawiectwa średniowiecznego (surowce, narzędzia, używane ściegi). Nabytą wiedzę będą mogli zastosować w praktyce – spróbować swoich sił w wykonaniu damskiego nakrycia głowy. Uczestnikom zostaną udostępnione niezbędne materiały i przyrządy, a wykonane przez siebie prace będą mogli zabrać do domu.
Prowadzenie: Magdalena Zielińska, Pracownia Dziedzictwa Kulturowego SOK.
[su_note note_color=”#ffffff” text_color=”#4d4d4d” radius=”15″]Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury i w okresie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z którym każdy uczestnik wydarzenia jest m.in. zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Uczestnicy wydarzenia są również zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych.[/su_note]