WYSTAWA RYSUNKÓW ROBERTA OLSZOWSKIEGO

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na wystawę rysunków Roberta Olszowskiego w Galerii Sztuki Współczesnej, ul. Chłodna 20. W piątek, 5 kwietnia, odbył się wernisaż, a wystawę można oglądać do 12 maja.

Na początku mojej przygody z malarstwem interesowała mnie malarska całość obrazu, wpływ światła i koloru jako czynnika konstruującego obraz. Światło, które powoduje kształtowanie się relacji miedzy poszczególnymi elementami kompozycji, abstrakcyjna całość przedmiotów rzeczywistych.

Następnie dokonałem podsumowania doświadczeń malarskich, przeanalizowałem kwestie formalne tego typu kreacji artystycznej i doszedłem do wniosku, że muszę im zaprzeczyć, aby zamknąć jedną konwencję i otworzyć nową. Zacząłem malować abstrakcje geometryczne.

Zauważyłem, że w sztuce zachodnioeuropejskiej fascynują mnie obrazy, w których występują skrajne środki formalne, jako zestawienie wybrałem późną twórczość Williama Turnera i kwadratowe kompozycje Pieta Mondriana.

Wyzwanie artystyczne polegało na tym, aby wewnątrz ram obrazu istniały jednolite środki stylistyczne. Aby uzyskać pożądany efekt, uznałem, że obrysy portretów, postaci i motywów wewnątrz ram obrazu muszą składać się z linii prostych.

Tworząc schematy form realistycznych (ideogramy) poprzez ich zagęszczenie uzyskałem formę abstrakcyjną, objąłem w ten sposób wycinek rzeczywistości jako pojedynczego motywu przechodzącego w wymiar kosmologiczny (mikro i makrokosmos). Powstała w ten sposób uniwersalna zasada jedności w wielości oraz wielości w jedności.

Robert Olszowski

Robert Olszowski – ur. w Paczkowie (woj. dolnośląskie). Absolwent ASP w Krakowie na wydziale grafiki. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Andrzeja Pietscha w 1995.

Wystawa będzie czynna do 12 maja 2013 r. Galeria Sztuki Współczesnej Chłodna 20 jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00-17:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10:00-17:00.

Serdecznie zapraszamy.

 Olszowski_Robert_2013_afisz-1

 

Kategoria: Archiwum