Wigraszek 2016: plenerowe “Wesele”

Spektakl stołecznego teatru ulicznego “Makata” wykorzystuje tradycyjne pieśni i muzykę. W ekspresyjny sposób przypomina obrzędowe obyczaje mieszkańców różnych terenów środkowej Europy. Rolę Pana i Panny Młodych odegrają monumentalne lalki, a widzowie – zaproszeni do wspólnego weselnego tańca. Wstęp wolny!

Poniedziałek, 13.06.2016, godz. 20:30
park Konstytucji 3 Maja

spektakl plenerowy

“Wesele” to spektakl zainspirowany obrzędem weselnym i towarzyszącymi mu pieśniami, tańcami i obyczajami. Dramaturgia przedstawienia oparta na strukturze rytuału przejścia, ubarwiona szczyptą ironii, absurdu i kiczu, wychodzi poza prostą rekonstrukcję i staje się uniwersalną opowieścią o kobiecie i mężczyźnie. Istotną częścią widowiska jest widz – podążając w orszaku uczestniczy w śpiewach, tańcach i zabawach, staje się gościem weselnym. Centralnymi postaciami spektaklu są monumentalne lalki Panny Młodej i Pana Młodego. Towarzyszy im żywa muzyka i pieśni.

wesele 2 wesele 3

Teatr Makata powstał w 1995 roku z inicjatywy Artura Lisa i Artura Żebrowskiego jako interdyscyplinarna grupa artystów poszukujących. Bada granice teatru, spektakle tworzy wykorzystując przestrzenie eksperymentalne. Nie ucieka od form z pogranicza teatru, takich jak happening czy sztuki wizualne. Skoncentrowany jest na pracy z rytuałem, jego wpływie na funkcjonowanie człowieka we wspólnocie oraz na bezpośrednim uczestnictwie widza w spektaklu.

W przedstawieniach wykorzystuje takie techniki jak ruch, słowo, pieśń, lalki, ogień oraz muzykę. Większość swoich spektakli łączy z żywym tłem muzycznym, współpracując z innymi artystami i zespołami. Od roku 2000 teatr występuje także na scenach zagranicznych, między innymi na Węgrzech, Białorusi, Słowacji, Ukrainie, Litwie, w Niemczech czy Kosowie. CZYTAJ WIĘCEJ >>

Twórcy:
Wiktor Wiktorczyk • reżyseria
Ilona Szurkowska • lalki i kostiumy
Dariusz Lech • konsultacja choreograficzna
Swoją Drogą • oprawa muzyczna
Teatr Makata • obsada

Spektakl towarzyszy XV Międzynarodowemu Festiwalowi Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK 

slider_Wigraszek_2016


Honorowy Patronat

UM_prezydent

Mecenasi Festiwalu – Sponsorzy Nagród

cal_nowelogologo_kruszbetprzedsiebiorstwogospodarkiodpadamibetonex_logo_pkz
PIKO_LOGOmarko_logoaspi

Współpraca

sidopiekarniajasiacymes_nowelogoLOFT logologo_zwm_dojnikowscy

Patroni medialni Festiwalu

polskieradiobialystok_logo02_TVP_KULTURA_RGB.jpgTVP3_Bialystok_podst-page-001radio5suwalkiinfo_logoniebywalesuwalki24tvs24suwalszczyznaAugustow24dwutygodnik

Współpraca

teatrBAJ_logo biblioteka

Kategoria: Archiwum