XVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK 2017

XVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK dobiegł końca. W czwartek, 22 czerwca uczestnicy odebrali podziękowania, wyróżnienia i statuetki dla najlepszych młodych aktorów. Uroczystości rozdania nagród towarzyszył poruszający spektakl „Szatnia” Teatru Przebudzeni z Ostródy, kantorowska opowieść o sensie życia.

XVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK
19-22 czerwca 2017 r.
Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Jana Pawła II 5

XVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK dobiegł końca. W czwartek, 22 czerwca uczestnicy odebrali podziękowania, wyróżnienia i statuetki dla najlepszych młodych aktorów. Grand Prix ufundowane przez Mecenasa festiwalu RESO Europa Service otrzymało Młodzieżowe Studio Teatru Jorik z Rezekne na Łotwie za spektakl „Małżeństwo Balzaminowa część II: Znajdziesz to czego szukasz”. W kategorii dziecięcej zwyciężył Teatr Muzyczny Scena Chmur z Sulejówka ze spektaklem „Królowa Web”. I miejsce w kategorii młodzieżowej zajął Teatr Formy Parra i spektakl „Zgrzyt”. Uroczystości rozdania nagród towarzyszył poruszający spektakl „Szatnia” Teatru Przebudzeni z Ostródy, kantorowska opowieść o sensie życia.

Sens życia dla uczestników Festiwalu to z pewnością teatr. Do udziału w tegorocznym wydarzeniu zakwalifikowało się ponad dwadzieścia zespołów teatralnych z 5 krajów (Polski, Litwy, Łotwy, Słowacji i Ukrainy). Jurorzy: Mariusz Orzełek – przewodniczący, Jacek Zawadzki i Agata Uchman, zwrócili uwagę na różnorodność form teatralnych, które mieli okazję oceniać: na scenach SOK-u prezentowały się teatry ruchu, maski i lalkowe, widowiska dramatyczne, spektakle oparte zarówno o literaturę współczesną, jak i klasyczną. Wyjątkowość tegorocznej edycji podkreśliło również połączenie części konkursowej z warsztatami przygotowującymi do wystąpień plenerowych.

Wigraszek to, oprócz otwartych dla publiczności spektakli konkursowych, wydarzenia towarzyszące i spektakle teatrów zawodowych. Festiwal zainaugurowała teatralna parada, która w kolorowym korowodzie przeszła z centrum miasta do Suwalskiego Ośrodka Kultury i widowiskowy „Karnaval” estońskiego Teatru Ruchu i Maski Giraffe Royal. Wtorkowy i środowy wieczór należały do teatrów ulicznych – zobaczyliśmy zabawnego „Różowego Punka” krakowskiego Teatru Nikoli oraz świetny „Ostatni bastion” Teatru Lalek Pana Pejo z Sankt Petersburga. Festiwalowi towarzyszyła wystawa baśniowych obrazów Dariusza Milińskiego, malarza, scenografa i twórcy plakatów filmowych. Wydarzenie objął honorowym patronatem Prezydent miasta Suwałk Czesław Renkiewicz.

Grand Prix

  • Młodzieżowe Studio Teatru Jorik z Rezekne na Łotwie za spektakl „Małżeństwo Balzaminowa część II: Znajdziesz to czego szukasz” w reżyserii Larisy Szczukiny

Kategoria dziecięca

  • I miejsce – Teatr Muzyczny Scena Chmur z Sulejówka za spektakl „Królowa Web” w reżyserii Julii Kotarskiej-Rekosz.
  • II miejsce – Zespół Teatralny Gagatek z Białegostoku za spektakl „Co widziało słonko” w reżyserii Agnieszki Marchel i Anny Bayer.
  • III miejsce – Teatr Bum Bum Cyk z Torunia za spektakl „Księga dżungli” w reżyserii Małgorzaty Peplińskiej.

  • Wyróżnienia: Teatr Za Królestwo i Pół Córki z Żor za spektakl „Podwodny świat” w reżyserii Mikołaja Wiepriewa, Teatr Studio Drevinukas z Olity (Litwa) za spektakl „Doktor Oj-boli” w reżyserii Iewy Ivanauskienė i Jonasa Gaižauskasa oraz Teatr Igra z Rezekne (Łotwa) za spektakl „Brzydkie Kaczątko” w reżyserii Swietlany Semenaki.

Kategoria młodzieżowa

  • I miejsce – Teatr Formy Parra z Ustrzyk Dolnych za spektakl „Zgrzyt” w reżyserii Grażyny Kaznowskiej.
  • II miejsce – Teatr File Kalorik z Banowic (Słowacja) za spektakl „To jest On” w reżyserii Zuzany Varhanikovej.
  •  III miejsce – Teatr Tara Bum z Rybnika za spektakl „W brzuchu” w reżyserii Izabeli Karwot.

  • Wyróżnienia: Teatr Supeł z Rybnika za spektakl „Tymuś i Oleńka” w reżyserii Izabeli Karwot, Teatr Studio Skerajokliai z Alitusa (Litwa) za spektakl „Dzieci korytarzy” w reżyserii Iewy Ivanauskienė i Jonasa Gaižauskasa oraz Teatr Coś Więcej z Wrocławia za spektakl „Nie(Pokoje)” w reżyserii Patrycji Czyżewskiej-Soroki.

Sponsorami nagród byli: Mecenas Festiwalu Sponsor Grand Prix RESO Europa Service oraz Zakład Stolarki Budowlanej CAL Z. Cywiński i wspólnicy Spółka Jawna, Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Suwałkach Spółka z o.o, Hurtownia PIKO, AGWO Serwis, Bank Spółdzielczy w Rutce-Tartak, Zakład Produkcyjno-Budowlany BETONEX, ASPI Spółka z o.o oraz Przedsiębiorstwo Produkcji Materiałów Drogowych KRUSZBET.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Kultura, TVP Oddział w  Białymstoku, Radio Białystok, Radio 5, Dwutygodnik Suwalski oraz portale: Niebywałe Suwałki, Suwałki 24, Suwałki Info, Kurier Suwalski, Suwalking, TVS24 Suwalszczyzna.

Fot. Piotr Kopciał


Mecenas Festiwalu Sponsor Grand Prix

Patronat honorowy

Sponsorzy

Patroni medialni

 


TERMIN ZGŁOSZEŃ MINĄŁ 28 kwietnia 2017

WIGRASZEK 2017: REGULAMIN PL >>>
WIGRASZEK 2017: KARTA ZGŁOSZENIA PL >>>
WIGRASZEK 2017: KARTA SCENICZNA >>>

WIGRASZEK 2017: REGULATIONS ENG >>>
WIGRASZEK 2017: APPLICATION FORM ENG >>>
WIGRASZEK 2017: SCENE REQUIREMENTS FOR THE PRESENTATION/SPECTACLE >>>


Poprzednie edycje festiwalu

 wigraszek_2015_slider wigraszek_2014_plakat.indd