Wigry, nasze Wigry Krzysztofa Gierałtowskiego

Wykonane pod koniec lat 70. XX w. czarno-białe fotografie, prezentujące jezioro Wigry i mieszkańców nadwigierskich wsi  będzie można obejrzeć w Galerii PAcamera. Krzysztof Gierałtowski to jeden z najlepszych fotografików w Polsce, ceniony portrecista ludzi kultury, nauki i polityki, twórca wielotysięcznej kolekcji “Polacy, portrety współczesne”. 

Galeria PAcamera, ul. Noniewicza 71

wstęp wolny | wystawa czynna do 29.07.2018 | wernisaż odbył się 29.06.2018

Krzysztof Gierałtowski od ponad pięćdziesięciu lat, od wiosny do późnej jesieni, mieszka nad Wigrami, w gminie Krasnopol. Na przełomie lat 1978 i 1979 wykonał wiele czarno-białych zdjęć jeziora oraz mieszkańców nadwigierskich miejscowości. Najciekawsze i najlepsze zaprezentuje w suwalskiej galerii PAcamera. Sam autor o wystawie pisze tak:

Wystawa składa się z 53 czarno-białych zdjęć , 20 panoramicznych w formacie 33  71 cm i 33 w formacie 33,5 x 46 cm. Powstały one w latach 1978/1979 na obszarze dzisiejszego Wigierskiego Parku Narodowego. Fotografie pokazują różne stany jeziora, pagórkowaty pejzaż ukształtowany przez lodowiec i ludzi którzy tam wówczas mieszkali.

Do planowanego wydawnictwa zaangażowałem wziętą reporterkę Krystynę Jagiełło. Podpisaliśmy umowę na publikację z olsztyńskim Wydawnictwem Pojezierze i pracowaliśmy przez 4 pory roku. Woziłem reporterkę, a ona wysłuchiwała opowieści nadwigierskich ludzi o życiu i historii tej ziemi. (…)

Temat był „spalony“ i na 35 lat utonął w moim wieluset tysięcznym archiwum. Czułem się skrzywdzony i nie miałem ochoty na rozmowę, ze zmarłą w między czasie dziennikarką. W rozmowach z miłośnikiem fotografii Jarosławem Borejszo, dyrektorem Wigierskiego Parku Narodowego, wrócił temat starych zdjęć. (…)

Kiedy po latach patrzę na historyczne dziś zdjęcia, które wpisują się w modny dziś trend archeologii fotografii, widzę ich naiwność, która ostro kontrastuje z moim opartym na międzynarodowym doświadczeniu tworzeniu portretów, ale stanowi to być może o ich wartości.

Widzę jednocześnie, że fotografie te są bliskie idei „Fotografii ojczystej“ Jana Bułhaka, której 60-tą rocznicę powstania będziemy obchodzić w 2018.

Mam nadzieję, że dla widzów wystawy będzie to spotkanie z czarodziejską krainą, która urzekła nas na zawsze.


Krzysztof Gierałtowski urodził się 10 sierpnia 1938 roku w Warszawie. W 1964 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi (wcześniej kształcił się w Akademiach Medycznych w Gdańsku i Warszawie). 

Członek Związku Polskich Artystów Fotografików ZPAF i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Członek Korespondent Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego DGPh. Stypendysta polskiego i holenderskiego Ministerstwa Kultury, Rządu Republiki Francuskiej, jak też Agencji Informacyjnej USA i Fondation pour une Entraide Intellectuelle Européenne oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W 2007 dostał od Ministra Kultury RP srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Laureat nagrody K.C. Norwida 2011. Otrzymał Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2013 w dziedzinie sztuk wizualnych. W 2014 dostał od Prezydenta RP Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a od Ministra Spraw Zagranicznych Odznakę Honorową Bene Merito za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. 

Swoje zdjęcia publikował w wielu czasopismach i periodykach, m.in. w popularnych przed laty tygodnikach „Perspektywy” i „Razem”. W 1996 roku założył własną Galerię-Studio Gierałtowskiego. Zajmował się również realizacją kampanii reklamowych, organizacją konkursów fotograficznych i wydawaniem albumów. Stworzył wielotysięczną kolekcję zdjęć ludzi polskiej kultury, nauki i polityki „Polacy, portrety współczesne”. Jego pracę artystyczną ukazuje film dokumentalny z 2002 roku „Polacy, Polacy” w reżyserii Borysa Lankosza.


 

Kategoria: Archiwum