Witkiewiczowska “Matka” na rozpoczęcie tegorocznych Spotkań z Monodramem

Znakomita adaptacja literackiego arcydzieła, niekonwencjonalny sceniczny wystrój, nasycona ruchem i muzyką hipnotyczna gra aktorska oraz temat główny – kobieta.

Teatr Kropka Theatre
Sobota, 10.12.2016, godz. 19:00

Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

bilety: 15 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

monodram_2016_baner

MECENAS FESTIWALU
reso

Sprawdź program XIII Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem “O Złotą Podkowę Pegaza” >>>


The Mother Again from Jolanta Juszkiewicz on Myspace.

Bohaterowie dramatów Witkiewicza gonią za wirażem dziwności istnienia czy przynajmniej – intensywności wrażeń. Ogarnięci metafizyczną namiętnością, muszą działać przeciw sobie samemu, znieprawiać się i wynaturzać, aż do momentu, kiedy padają ofiarą własnego szaleństwa i społecznej zemsty. Matka przypomina udręczony automat. Sama siebie obwinia z racji natury, ale też zapytuje, dlaczego natura każe jej tak cierpieć. Zarazem zaś ma na sumieniu niejedno, poczynając od małżeństwa z przestępcą, natręctwa poniżania, demaskowania i opluwania człowieka. Ten typ matki jest integralną częścią słowiańskiej kultury, jest prawie w każdym z nas, współczując jej losowi czujemy podrażnienie procesami, którymi, mimo innej opinii sami podążamy zadręczając siebie i drugą stronę pępowiny.

na podstawie Matki S.I. Witkiewicza
Reżyseria – Anatoly Rusin (Australia) i Jolanta Juszkiewicz
Obsada/Adaptacja – Jolanta Juszkiewicz
Muzyka – Max Lyandvert (Australia)
Produkcja – Teatr Kropka Theatre

Matka foto M.Koczkodaj5

foto M. Koczkodaj

Malutka scena, podrapowana białą gazą i tonami czerwonej włóczki; jedna aktorka, wysoka i szczupła ubrana na czarno, z Kantorowską białą maską na twarzy podaje monolog elokwentnym angielskim; malutki program na tanim papierze ozdobiony zakręconą czerwoną tasiemką. Tak, nawet w nieoczekiwanym wnętrzu luksusowego hotelu przy Grassmarket, Richard Demarco powraca do festiwalu Fringe a ten spektakl prezentowany przez teatr Kropka Theatre jest klasycznym przykładem doświadczenia Demarco, na podstawie Stanisława Witkiewicza (1885-1939), pisarza, reżysera i twórcy ‘Teatru Czystej Formy’. Formą w tym wypadku jest koncept relacji miedzy matką a synem, którą Witkiewicz pokazuje, jako dusząco bliską, całkowicie amoralną w swojej możliwości przeżycia jakiegokolwiek zła, które syn mógłby się dopuścić i całkowicie elementarnej w swojej sile. Mówcą przez większość swojego monologu jest matka, wściekająca się, plącząca, pijąca dla stłumienia wiedzy o kryminalnych czynach i słabościach swojego syna. Pod koniec, wydaje się nam słyszeć głos syna reagującego na śmierć swojej matki z niczym innym jak tylko poczuciem ulgi. Jolanta Juszkiewicz daje wstrząsająco intensywne przedstawienie obu postaci matki i syna; a spektakl jest krótkim, ale bogatym i wartym przeżycia wstępem do dalszego poznania tej ważnej figury w świecie teatru. J. McMillan, The Scottsman, Edinburgh
Szczere gratulacje za znakomite opracowanie dramaturgiczne i wykonanie. Wspaniała forma twórcza w pełni oddająca specyfikę formy Witkiewicza. Nic ująć nic dodać.prof. dr hab. Anna Kuligowska -Korzeniewska

matka_2016.indd

Spektakl był pokazywany na międzynarodowych festiwalach teatralnych w Edynburgu, Glasgow, Canberze, Sztokholmie, Sydney, Lyonie, Warszawie.


Teatr Kropka Theatre Jolanty Juszkiewicz wprowadza widza w świat prostoty, bezceremonialnej naiwności, która miesza hierarchie, niskie łącząc z wysokimi, podkreślając istnienie i współzależność tego świata ze światem naszych przodków w nadziei, że dobro można oddzielić od zła, granicę zaś między nimi winniśmy rozpoznawać stale i samodzielnie.

Aktor nie odgrywa kogoś ani też nie jest autentycznie sobą, jest kimś/czymś pomiędzy rzeczywistością i iluzją. Zobowiązanie, przypadek i nieznane. Widz, poprzez emocjonalną grę aktora, staje się częścią tej inscenizacji, jej potencjalnym uczestnikiem. Przy użyciu minimum rekwizytów i współgraniu z tkaniną spektakle nasycone są ruchem i muzyką. Całkowicie konwencjonalny pozostaje wszakże fundament każdego przedstawienia: adaptacja literacka wybitnych dzieł dramaturgii wyposażona w niebłahy temat. Jest nim kobieta.

Wielokrotnie nagradzany teatr Kropka Theatre Jolanty Juszkiewicz przeniesiony z Sydney działa w Warszawie od sześciu lat. Po wieloletnim procesie rozwoju intensywnie prezentuje swój repertuar w języku angielskim jak i polskim międzynarodowo w Albanii, Armenii, Anglii, Emiratach, Szwecji, Szkocji, Niemczech, Ukrainie, Rosji, Rumunii, Słowacji, Luxemburgu, Francji, Belgii, Macedonii, Kosowie, Izraelu i Polsce.


Jolanta Juszkiewicz, absolwentka wydziału aktorskiego PWST we Wrocławiu oraz Performing Arts Studies Sydney University (Australia). Odbyła staże teatralne w indyjskim Sri Ram Center , w Norwegii z uczestnikami warsztatów Grotowskiego, w Kanadzie wśród Indian tancerzy Alejandro Ronceria. W założonym przez siebie teatrze Kropka Theatre, razem z artystami różnych kultur, rozwinęła indywidualną metodę pracy. W ramach otrzymanych grantów od Australian Council for Arts uczestniczyła w Międzynarodowej Szkole Antropologii Teatru ISTA prowadzonej przez Eugenio Barba oraz w seminariach Odine Teatre w Danii. Jest kilkukrotną stypendystką Ministra Kultury, Prezydenta Warszawy i Marszałka woj. pomorskiego, nagradzaną na międzynarodowych festiwalach.

źródło: materiały prasowe
fot. Marek Koczkodaj i Cena Contemporanea Festival Brazylia


monodram_2016_baner

Patronat honorowy

UM_prezydent

Mecenas Festiwalu
reso

Partner
logos

Patronat medialny

  TVP3_Bialystok_podstradio5niebywalesuwalki24kuriersuwalskisuwalkiinfo_logo dwutygodnik    

Kategoria: Archiwum