“Wołanie” i spotkanie z reżyserem Marcinem Dudziakiem

Projekcja filmu “Wołanie” i spotkanie z reżyserem Marcinem Dudziakiem
Czwartek, 8.10.2015, godz. 18:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

Debiut Marcina Dudziaka na podstawie opowiadania Kazimierza Orłosia porusza, zachwyca i zostaje w pamięci. Film docenili już widzowie najważniejszych europejskich festiwali.

Bilety: 10 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

WOŁANIE (2014)

Film na motywach opowiadania Kazimierza Orłosia “Zimorodek”.

w rolach głównych: Witek Kotrys, Sebastian Pawlak
scenariusz i reżyseria: Marcin Dudziak
zdjęcia: Tomasz Woźniczka
montaż: Daniel Gąsiorowski
dźwięk: Jacek Pająk
muzyka: Karol Czajkowski
produkcja: A Son Image Production, Marcin Dudziak
koprodukcja: Oko i Ucho Zespół Filmowy, Piotr Kornobis

wolanie2

Męska wyprawa ojca i syna w dół górskiej rzeki daje początek tej prawie pozbawionej słów historii. Nieśpieszna, poetycka opowieść o wyjątkowych chwilach w życiu dziesięcioletniego chłopca, kiedy to coś nieuchwytnego, a jednak przeczuwanego odsłania przed nim swoje znaczenie. Niepojęta dla niego samego ciekawość i pragnienie nowych doznań stają się silniejsze niż strach przed wciąż nie do końca rozpoznanym światem. Poczucie samotności i braku bezpieczeństwa, pomimo obecności ojca, staje się dla chłopca doświadczeniem zapowiadającym jego przemianę. Wszechogarniająca przyroda, w której dominuje obraz płynącej rzeki, wnosi coraz bardziej wyczuwalne, choć trudne do uzasadnienia napięcie. Kiedy zagrożenie staje się realne i konkretne, chłopiec zdaje się być na nie przygotowany, jednak nic nie będzie już dla niego takie, jakie było przedtem.


 RECENZJE

„Wołanie” (2014) Marcina Dudziaka to jeden z nielicznych polskich tytułów, który można wpisać w nurt slow cinema i który wykorzystując ten rozpoznany język kina, nie jest tylko cytatem, powtórzeniem. Reżyser pokazuje tu wyprawę ojca i syna w Bieszczady, narrację budując z medytacyjnych ujęć i naturalnego, łaskoczącego świadomość dźwięku. (…) Dudziakowi udała się tu niesamowicie trudna filmowa sztuka: budowanie napięcia. Reżyser antycypuje przewartościowanie świata, zmianę. Choć jej nie wprowadza, to „Wołanie” nie jest filmem jałowym, tylko nasycającym – przez swoją gęstość, przez sygnalizowanie tego, czego tak w kinie brakuje, czyli metafizyki. Do tego owo „Wołanie” nie jest podszyte pretensją ani wykalkulowane. (Ola Salwa, miesięcznik „KINO” 8/2015)

Wyprawa ojca i syna w Bieszczady, jakich nikt z nas dotąd nie widział. Uważne, wyczekujące
oko kamery Tomasza Woźniczki przemienia polski krajobraz w przestrzeń niesamowitą i na poły tropikalną. W tym lesie flora i fauna żyją własnym życiem – także na niepokojącej, dopracowanej w najdrobniejszych szczegółach ścieżce dźwiękowej. „Wołanie” kryje w sobie ponadto duży ładunek wrażliwości, w nieśpieszny sposób rozgrywając cichy rodzinny dramat. Od kolejnych filmów debiutującego Marcina Dudziaka oczekuję tylko najlepszego. (Sebastian Smoliński, „Kultura Liberalna”)


MARCIN DUDZIAK

dudziak

Rocznik 1979. Studiował dziennikarstwo w Warszawie, ale w 2003 roku przeniósł się na studia filmowe do Paryża. W 2009 roku założył własną firmę produkcyjną A Son Image Production, w której wyprodukował swój pierwszy krótki metraż Les Mots (Słowa). “Wołanie”, debiut pełnometrażowy, miał swoją premierę światową w 2014 roku w Konkursie Głównym Festiwalu Nowe Horyzonty. Film powstał na podstawie opowiadania Kazimierza Orłosia Zimorodek. Zdjęcia do następnego filmu również w oparciu o prozę tego autora zaplanowane są na jesień 2016.

Przeczytaj wywiad z Marcinem Dudziakiem – KLIKNIJ!


Projekcja i spotkanie odbędą się w ramach Międzyszkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego.
Zrealizowano przy wsparciu PISF

filmotekanarodowa pisf

wolanie

Kategoria: Archiwum