Wspomnienie Jadwigi Błaszczyk-Jurkonis w Galerii Jednego Obrazu

Do 4 grudnia można oglądać wystawę w Galerii Jednego Obrazu poświęconą artystce, której nie ma już z nami. Na ekspozycji zobaczymy prace Jadwigi Błaszczyk-Jurkonis (1944–2002), malarki zakochanej w pejzażach Suwalszczyzny, poetki, animatorki kultury, opiekunki i dobrego ducha suwalskich artystów.

Galeria Jednego Obrazu
plac Marszałka J. Piłsudskiego

wstęp wolny | wystawa czynna od 3.11 do 4.12.2020

Zażenowana wcześniejszym / nadejściem / jesień / głaszcze konary drzew / wzruszone jej miłością / nabierają złotawej barwy / ze szczęścia / żółtawo-rdzawe liście / tańczą na wietrze…
Jadwiga Błaszczyk Jurkonis

Moją twórczość inspiruje przyroda, szczególnie pejzaż suwalski. Najbardziej odpowiada mi wypowiadanie się w malarstwie, ale nie tylko, uzupełnieniem do obrazów jest cykl rysunków „Ptaszyska” oraz cykl wierszy opisujących moje wrażenia bezpośredniego kontaktu z przyrodą.  W malarstwie interesuje mnie przede wszystkim barwa. Kolorem buduję formę i uzyskuję nastrój. Nastrój w swoich obrazach staram się uzyskać poprzez wybranie odpowiedniej barwy i zastosowanie specyficznego światła. Powstały obrazy malowane np.: w zieleniach, błękitach, czerwieniach itd.Jadwiga Błaszczyk-Jurkonis

     

Tak wspomina artystkę Halina Mackiewicz, opiekunka Pracowni Plastycznej Centrum w Suwalskim Ośrodku Kultury: “Panią Jadwigę poznałam w 1983 roku. Pamiętam ją jako dobrą organizatorkę wystaw, plenerów i wyjazdów szkoleniowych dla instruktorów ds. plastyki z województwa suwalskiego. Miała szczególny dar gromadzenia ludzi wokół siebie. Wiele osób zawdzięcza jej pierwsze spotkania ze sztuką. Zajmowała się edukacją plastyczną wszystkich grup wiekowych. Na własną twórczość miała niewiele czasu. Pod maską silnej, wymagającej osoby, kryła się delikatna, krucha kobieta z marzeniami, pragnieniami, która zbyt wcześnie odeszła. Dopiero po latach zrozumiałam, kim tak naprawdę była i jest Pani Jadwiga dla suwalskiego środowiska twórczego.

Jadwiga Błaszczyk-Jurkonis (1944–2002). Urodziła się w 1944 roku w Aleksandrowie Łódzkim. Absolwentka Wydziału Tkaniny Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom uzyskała w pracowni Mariana Jaeschke w roku 1970. Członkini ZPAP od 1971 roku. Uprawiała malarstwo, rysunek, grafikę i poezję. W 1971 roku przyjechała do Suwałk, gdzie podjęła pracę w Powiatowym Domu Kultury. Pracowała tam do roku 1975.  W roku 1981 prowadziła zajęcia plastyczne w Spółdzielni Mieszkaniowej, a potem w Wojewódzkim Domu Kultury. Była inicjatorką większości działań plastycznych w mieście, a potem w województwie suwalskim, takich jak: plenery, wystawy, konkursy. Urzeczona Suwalszczyzną zaczęła malować otaczającą ją przyrodę. Stworzyła obrazy „Stare Suwałki i okolice”, a następnie cykle „Metamorfoza” (Przeobrażenia) i „Chmury” oraz najliczniejszy cykl, złożony z obrazów, rysunków i grafik – „Uroczyska”. Miała wystawy indywidualne w kraju, brała udział w wystawach zbiorowych w Polsce, Anglii, Francji i na Litwie. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą – we Francji, Włoszech, Kanadzie, USA, i na Węgrzech. Z okazji okazji 25-lecia pracy artystycznej otrzymała stypendium wojewody suwalskiego na wydanie tomiku wierszy „Zauroczenie”, który ukazał się w 1999 roku. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużonego Działacza Kultury i dyplomem Ministra Kultury i Sztuki.


Regulamin imprez i wydarzeń artystycznych w Suwalskim Ośrodku Kultury >> 

Kategoria: Archiwum