WTOOPA suwalskich aktorów! Spektakle SOK także na ogólnopolskim festiwalu

Festiwal WTOOPA po raz pierwszy zagości w Suwałkach,a w Suwalskim Ośrodku Kultury będzie okazja zobaczyć dwanaście spektakli teatrów z Polski. Na swoich ,,deskach” zaprezentują się, konfrontując się z aktorami z innych zakątków kraju, także suwalscy aktorzy z grup teatralnych działających w SOK.

31.01-3.02.2019
SOK, ul. Jana Pawła II 5

Szczegółowy program XIII Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych WTOOPA Suwałki 2019 >>:


spektakle z pracowni Teatr Form Czarno-Białych PLAMA i Teatr Mikrus prowadzonych przez Mirosławę Krymską

BYLE DO WEEKENDU  | premiera 13.05.2018
scenariusz i reżyseria: Mirosława Krymska
obsada: Rebeka Antonijević, Paulina Iwaszko, Julia Naruszewicz, Adrianna Krynicka, Maria Tyburek, Maya Szczepańska, Iga Gabrukiewicz, Dominik Poświatowski, Filip Szczepkowski, Łukasz Wojczulis, Jakub Wojczulis
multimedia: Zbigniew Stelmaszek

Życie nastolatka to ciężka sprawa, emocjonalna huśtawka, burza hormonów, brak zrozumienia, mieszanina triumfów i kłopotliwych sytuacji, w których chciałoby się zapaść pod ziemię. I nieważne skąd jesteś i jakiej jesteś płci, swoje musisz przecierpieć. Bo dojrzewanie to czas nieporadnych wyznań i dramatów tak wielkich, jak wielkie mogą być one tylko dla nastolatków.

A któż lepiej o tym wie, jak nie sami zainteresowani, czyli ONI – aktorki i aktorzy Teatru MIKRUS. Mają po naście lat i zmierzyli się z tym wyjątkowo trudnym tematem, wzięli go na klatę i… W swojej scenicznej wypowiedzi użyli pocisków. Dla niezorientowanych wyjaśniamy, że „pocisk” to tekst, który ma rozmówcę pocisnąć, rozłożyć na łopatki, obśmiać, zwyciężyć. Może mieć siłę rażenia kuli armatniej lub być jak piłeczka ping-pongowa. Wszak nikogo nie trzeba przekonywać, że śmiech i dystans do samego siebie jest najskuteczniejszą bronią w walce z upiorami atakującymi dojrzewającego młodego człowieka. A zatem zapraszamy na tydzień z życia nastolatka.

Temat choć ciężki, to podany w lekkiej formie. Spektakl zabawny, a przy tym mocno ironiczny. Obraz naszej niedojrzałości, niezdecydowania i poważnych problemów… nie tylko z uczuciami, przedstawiony z przymrużeniem oka.

***

Teatr Mikrus działa w SOK od 1996 roku. Zespół skupia młodych, wrażliwych i otwartych ludzi, którzy chcieliby się sprawdzić w działaniu scenicznym. Zajęcia teatralne mają na celu zarówno rozwój umiejętności pracy w zespole, jak i własnej indywidualności, kreatywności i wyobraźni. Uczą podstaw ruchu scenicznego oraz sztuki operowania słowem. Uczestnicy wspólnie z instruktorką – Mirosławą Krymską – wybierają teksty, opracowują role, często przygotowują stroje i scenografię do spektakli i akcji teatralnych.

SIOSTRZYCZKO BARDZO MI CIEBIE BRAT  | premiera 10.06.2018
autor sztuki: Philippe Dorin 
przekład: Ewa Umińska
scenografia: Julia Pyłko
reżyseria: Mirosława Krymska
obsada: Iza Sychowska / Oliwia Chmielewska (Carol), Weronika Głośna / Julia Pomichter (Elisabeth), Aleksandra Małysko / Gabriela Trocka (Caterine), Maria Sawicka / Anna Piskorz (Sophie), Urszula Nikścin (Lili)

Każda rodzina ma swoje tajemnice i dziwactwa, problemy i rozterki. Każda buduje relacje na własnych fundamentach. Taka sama jest rodzina bohaterek spektaklu – pięć sióstr, które łączą wspólne rytuały, długo niewypowiadane marzenia, pragnienie miłości ojca oraz sekret rodzinny, rzutujący na życie każdej z nich. Bohaterki podejmują próby wzajemnego porozumienia, jednak język, którym rozmawiają jest raczej barierą, niż pomostem; wręcz zatruwa i tak niełatwe relacje rodzinne. Dlatego próbują opowiedzieć swoje historie i ustalić wspólną wersję minionych wydarzeń, przywołując wspólne wspomnienia z dzieciństwa. 

Spektakl to również refleksja na temat pamięci, jej zmienności oraz skutków wydarzeń z dzieciństwa na teraźniejszość. Stąd pomysł, by jedną bohaterkę grały równolegle dwie aktorki. Siostry są niejako multiplikowane w zależności od wspomnień, którymi się dzielą. Wspomnień tak odległych i ulotnych, że nie sposób ich wyraźnie odtworzyć, a zarazem inspirujących i odciskających trwałe piętno na funkcjonowanie tu i teraz. Z takich strzępków wspomnień siostry kreują swój świat, tak nierealny i zdeformowany, że wydaje się jakby pochodził i z jawy, i ze snu. Spektakl został zrealizowany w konwencji surrealistyczno-onirycznej.

***

Teatr Form Czarno-Białych PLAMA istnieje od 1995 roku. Skupia głównie młodzież licealną, ale także gimnazjalną oraz studencką. W ciągu tego czasu przez zespół przewinęły się setki młodych ludzi. Jedni byli w nim bardzo, bardzo długo (zaczynając teatralną przygodę w zespole „Mniejszym od Mikrusa”), inni zaledwie krótką chwilkę. Dla niektórych teatr był tylko przelotną przygodą, dla niektórych stał się życiową pasją – zostali zawodowymi aktorami, reżyserami, animatorami kultury. Aktualnie trzy osoby są studentami Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jednak celem zajęć nie jest przygotowanie członków zespołu do egzaminu w szkoły teatralnej, a wychowanie aktywnego, kreatywnego człowieka, który mając poczucie wspólnoty, czuje się potrzebny i spełniony artystycznie.


spektakle z pracowni Fabryka Monodramów prowadzonej przez Jolantę Hinc-Mackiewicz

MAŁGORZATA | premiera 22.10.2017 
reż. Jolanta Hinc-Mackiewicz 
w wykonaniu Agaty Abbas

Adaptacja „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa, przygotowana przez Jolantę Hinc-Mackiewicz na podstawie przekładu autorstwa Ireny Lewandowskiej i Witolda Dąbrowskiego, koncentruje się na wątku ukochanej Mistrza. Co kieruje bohaterką, która w imię miłości jest gotowa podpisać nieodwracalny pakt z diabłem? Czy prawdziwe uczucie?

Słuchając wzruszającego wyznania miłości Małgorzaty możemy skonfrontować wrażenia z lektury z zaproponowaną przez reżyserkę interpretacją utworu Bułhakowa. W tytułowej roli zjawiskowa Agata Abbas,która rolą Małgorzaty zadebiutowała w Tatrze Jednego Aktora .

Dodatkowym atutem spektaklu jest jego oprawa muzyczna – piękna muzyka Borodina, Prokofiewa i Schnittkego w opracowaniu Jacka Sawickiego.

NIE DLA ŻARTU  premiera 27.01.2019 
reż. Jolanta Hinc-Mackiewicz 
w wykonaniu Aleksandry Łazarskiej 

Nowy spektakl Fabryki Monodramów to manifest młodej dziewczyny skierowany do ludzi bezmyślnie podążających za ustalonymi schematami zachowań, niewychodzących z ramek. Jest to też opowieść o poszukiwaniu miłości i uwagi, a także odnajdywaniu wytchnienia od świata realnego w krainie marzeń, wyobraźni i własnych urojeń. W spektaklu w twórczym procesie przywoływania emocji młodej dziewczyny twórcy próbują zobrazować procesy zachodzące w kimś domagającym się odrobiny uwagi poprzez swoje nieco kontrowersyjne i lekko gorszące zachowanie.

Trochę inne niż zazwyczaj w spektaklach Fabryki Monodramów jest podejście do tematu i sposobu tworzenia spektaklu. Akcent położono nie jak zazwyczaj na słowo, ale na ciało, ruch, kolor i działanie aktora w wykreowanym częściowo multimedialnie świecie.

Grająca w powstałym pod okiem Jolanty Hinc-Mackiewicz monodramie Aleksandra Łazarska jest współautorką scenariusza i pomysłów do przedstawienia. To doświadczona monodramistka. Debiutowała w 2015 r. spektaklem „Czy można żyć bez miłości?” nagrodzonym II miejscem na Ogólnopolskich Spotkaniach z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” w 2016 r. Brała udział w wielu ogólnopolskich konkursach, wielokrotnie grała dla suwalskiej publiczności. W zespole Teatru Efemerycznego i Fabryki Monodramów jest od czterech lat.

***

Fabryka Monodramów, której początek sięga 2002 roku, to nazwa dla formy pracy dużej części aktorów należących do Teatru Efemerycznego istniejącego w Suwałkach od 28 lat. Jest to pewna specyficzna „szkoła monodramu” opartego najczęściej na słowie, a niestroniącego też od innego rodzaju rozwiązań formalnych opartych na ruchu aktora i szukaniu subtelnych obrazów, rzadko wzbogacanych multimediami, najczęściej jednak wysnuwanych z wyobraźni twórców. Teatr jednego aktora tworzony przez reżyserkę i instruktorkę teatralną Jolantę Hinc-Mackiewicz i jej podopiecznych charakteryzuje minimalizm formy i poszukiwanie silnej relacji z widzem, także poprzez różne sposoby przekraczania „czwartej ściany”. Aktorzy Fabryki Monodramu na koncie mają 34 spektakle, z których większość została wielokrotnie nagrodzona. Za najbardziej prestiżowe nagrody członkowie zespołu traktują dwukrotny udział w festiwalach zawodowych monodramistów w Toruniu i Wrocławiu w 2016 i w Toruniu 2017 r. obok Janusza Gajosa, Doroty Stalińskiej czy Jana Peszka oraz wielokrotnie zdobywane pierwsze miejsca na kilku znaczących konkursach, m.in. w Słupsku, Tychach, Ostrołęce, Warszawie i Suwałkach.

Celem pracy „zakręconych teatralnie” jest zarówno wykształcenie umiejętności aktorskich, jak i wychowanie aktywnego odbiorcy i świadomego artysty, dlatego twórcy fabryki Monodramu zawsze dzielą się wrażeniami z publicznością po swoich prezentacjach. 


spektakl z pracowni Teatr Lustro prowadzonej przez Grażynę Filipowicz-Karp 

Ko-Ko-Ko | premiera 31.01.2019 
reż. Grażyna Filipowicz Karp
obsada: Joanna Dąbrowska, Julia Dąbrowska, Martyna Grygienć, Jan Murawko, Joanna Sidor, Klaudia Siedlecka, Damian Siejwa, Natalia Stefanowicz, Klaudia Stefanowska, Daria Walendziewicz, Magdalena Zygmunt

Swój najnowszy spektakl Teatr Lustro pokaże na suwalskiej WTOOPIE po raz pierwszy! “Ko-Ko-Ko” jest adaptacją opowiadania Sławomira Mrożka „Serenada”i podejmuje temat relacji międzyludzkich, których alegorię stanowi… kurnik.

Jak bardzo powierzchowna ocena i płytkie relacje determinują zachowania bohaterów. Czy rozsądek zwycięży nad impulsem i zapatrzeniem w siebie? Czy mieszkańcy kurnika ulegną misternej manipulacji prowadzącej do fatalnego zakończenia?


 

Kategoria: Archiwum