Drogi Kontrkultury: “Konjo” w “Trzecim obiegu PRL”

DROGI KONTRKULTURY
14.05, godz. 18:00, Sala Kameralna SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Osobowość polskiego podziemia artystycznego. Niegdyś niszowy perfomer, teraz profesjonalny showman. Paweł Konjo Konnak opowie o swoich działaniach oraz pokaże film sensacyjno-autobiograficzny.

Kontrkultura najczęściej bywa określana jako ruch skierowany przeciwko powszechnie uznanym prądom intelektualnym i artystycznym, a także wartościom i ustalonym stylom życia. Do niedawna, kojarzona głównie z buntem, miała wydźwięk pejoratywny, a przecież nierzadko bywało, że poprzez przeciwstawienie się „zadowolonym, sytym, leniwym hipokrytom” stawała się synonimem jej tworzenia. Wciąż pojawiają się jednak głosy, że kontrkultura tak naprawdę jedynie wzmacnia te zjawiska, które zwalcza. Nie zawsze kontestatorzy działają w mniejszości, nie zawsze są przeciw, bywa, że ich hasła są przeceniane, a często stają się elementem kwestionowanego systemu.

Nasz cykl jest poświęcony działaniom alternatywnym, z których rodziły się nowe formy twórczości w sztuce, teatrze i literaturze. Podczas kolejnych spotkań chcemy, z pomocą polskich i zagranicznych fachowców – socjologów i twórców kultury, przybliżyć społeczności suwalskiej, głównie tej młodej, że również w Polsce, w czasach przaśnego PRL-u, prężnie działało „podziemie kontrkulturalne”, istniały całe rzesze twórców i pasjonatów wolności, dzięki którym rozwijał się m.in. rock, popart czy fantastyczna teatralno-performatywna scena offowa. Będziemy rozmawiać z wybitnymi artystami, animatorami kultury, kreatorami najważniejszych przestrzeni kontrkulturowych o dawnym i współczesnym pojmowaniu w ogóle kultury Pokusimy się o stworzenie mini kompendium wiedzy o światowej i polskiej nonkonformistycznej postawie twórców wobec oficjalnie panujących trendów, mód i stylów w szeroko pojętej kulturze.

“Trzeci obieg PRL”

14 maja zapraszamy na trzecie spotkanie cyklu – Trzeci obieg PRL. Tym razem naszym gościem będzie Paweł KONJO Konnak, czyli „fenomen uczestnictwa w sztuce współczesnej” (określenie zaczerpnięte z książki Macieja Chmiela).

Konjo to prawdziwa osobowość polskiego podziemia artystycznego. Kiedyś niszowy performer, teraz profesjonalny showman. Kojarzony z trójmiejskim Totartem, obejmującym alternatywny rock, jass, awangardę, happeningi, zlewy poetyckie, sztuki plastyczne i wiele więcej. Autor „Artystów, wariatów, anarchistów” (wspólnie z Krzysztofem Skibą i Jarosławem Janiszewskim), pozycji poświęconej alternatywie artowej Gdańska i Gdyni, oraz świetnie przyjętych „Gangreny” i „Karnawału profuzji”.

Działania opisane przez Pawła Konnaka w tej swoistej trylogii do tej pory budzą niedowierzanie – można było być aż tak obrazoburczym? Szczególnie na tle szarości PRL-u te prowokacyjne akcje, anarchistyczne i często absurdalne, wydają się jak z innego świata. Z pewnością na swój sposób przyczyniły się do mentalnego demontażu systemu. I nagle nastały nowe czasy – można było wszystko. Czy w tym momencie podziemne ideały nie zaczęły powoli blaknąć, a niezależni artyści męczyć siebie i odbiorców anarchistyczną postawą i wiecznym epatowaniem absurdem? Czy nie powinniśmy wejść nareszcie w normalność, a nie zachowywać się niczym Uroboros, w nieskończoność połykając swój własny ogon?

Porozmawiamy o tym wszystkim oraz o Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego, Niezależnym Zrzeszeniu Studentów w stanie wojennym, Pomarańczowej Alternatywie, TotArcie, Trójmiejskiej Scenie Alternatywnej, Lalamido, celebryckiej parze alternatywy: Konjo&Skiba, Tymańskim, Możdżerze, Brylewskim, Lipińskim,  Budzyńskim, Malejonku i wielu innych…

Po dyskusji zapraszamy na projekcję filmu sensacyjno-autobiograficznego „Konjo 30 lat w kosmosie” (reż. Paweł Konjo Konnak, 2014 r., ok. 45’).

Paweł KONJO Konnak – polski performer, reżyser filmowy, konferansjer, poeta i dziennikarz, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności za działalność w organizacjach młodzieżowych antykomunistycznej opozycji. Związany z gdańską sceną artystyczną, bliski estetyce punkowej, ale i nurtowi muzycznemu znanemu jako yass. Od 1986 kojarzony z Grupą Poetycką Zlali Mi Się Do Środka, także z Kabaretem Profuzyjnym Zlew Polski. Jest współautorem kabaretu rockowego Lalamido oraz współtwórcą grupy artystycznej Totart. Wieloletni przewodniczący uczelnianej grupy Levarów, która ukonstytuowała się na początku lat 90. wśród studentów Uniwersytetu Gdańskiego (obecnie już nieaktywnej). Sam o sobie mówi „radosny artysta rewiowy rodem z Kaszub”.

Z wstępu do “Karnawału profuzji”, napisanego przez muzyka Tymona Tymańskiego: “Paweł Konnak – poeta, pisarz i biesiadny konferansjer w jednej osobie, dziwaczny i urokliwy ludzki casus typowego współczesnego crossoveru, komicznego rozdarcia pomiędzy kiczem rozrywki i refleksyjnym tonem sztuki wysokiej – przerażająco dokładnie pamięta i przytacza historie, zdarzenia, anegdoty, pieczołowicie dbając o tempo, koloryt, detal i pointę. Chwała mu za to”.

“Gangrena – mój punk rock song”, Narodowe Centrum Kultury, 2011

OKLADKA_GANGRENA_przod

Barokowa w formie i treści opowieść o bojach Konja w alternatywnym podziemiu lat ponurych stanu wojennego. Wraz z autorem śledzimy losy niezależnego środowiska, walczącego w śmierdzącym baraku zwanym PRL, które tworzyło najistotniejsze przejawy twórcze Trzeciego Obiegu. Spotykamy wraz z Konjem załogantów z kapel Deadlock, Kryzys, PKS, Tilt, Nocne Szczury, Soviet CC, Ściek, TZN Xenna, Dezerter, Corpus X, WC, Moskwa, Abaddon, Rejestracja, Dzieci Kapitana Klossa, Karcer, Śmierć Kliniczna, Kult oraz ponownie Roberta Brylewskiego.

Konjo opisuje swoje akcje bezpośrednie czynione wraz z fighterami anarchistycznego Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego oraz z udziałowcami radykalnej gdańskiej Galerii Wyspa i Pomarańczowej Alternatywy. Kontemplujemy juwenilne kroki “w alternatywie” Tymona Tymańskiego, jeszcze jako lidera zimnofalowego Sni Sredstvom Za Uklanianie w roku 1985 oraz pierwsze akcje Tranzytoryjnej Formacji Totart w roku 1986.
“Gangrena” to także opowieść o zakręconych kaszubskich korzeniach Konja oraz o mistycznym duchu Wolnego Miasta Gdańska. Ta książka to setki unikalnych zdjęć i posterów z kultowych dziś podziemnych koncertów i performansów najistotniejszych udziałowców alternatywy lat 80. Energetycznym insertem do “Gangreny” jest z DVD z 2 filmami autorstwa Pawła Konjo Konnaka – “Dezerter – nie ma zagrożenia” (1994) oraz “Exodus – Robert Brylewski” (1996).

“Karnawał profuzji”, Narodowe Centrum Kultury, 2013

OKLADKA_KARNAWAL_16_przod

Magiczna podróż przez kolejne rozdziały historii Konja i zaprzyjaźnionych artystów. “Karnawał profuzji’ opowiada o latach 1990-1994, w których niegdysiejsi udziałowcy podziemia usiłowali odnaleźć swoje miejsce w nowej polskiej rzeczywistości.

Wraz z Konjem towarzyszymy w budowaniu świata niepodległych kreacji przez artystów tak istotnych, jak Totart, Dezerter, akcjoniści Galerii Wyspa i Galerii C14, aktywiści Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego, Skiba solo i wspólnie z Big Cycem, Luxus i Vader. Konjo barwnie opisuje perypetie związane z zakładaniem pierwszych niezależnych klubów po upadku komuny, przygody zakręconej socjety artystów multimedialnych oraz szalone boje telewizyjnego kabaretu rockowego “Lalamido”.

“Karnawał profuzji” to także setki unikalnie archiwalnych zdjęć i plakatów z wiekopomnych akcji artystycznych kreowanych przez istotne postaci z bohemy. Do książki liczącej 500 stron dołączono też bogate inserty pod postacią płyt CD i DVD z filmami Konja rejestrującymi szaleństwo pierwszych lat wolności artystów w III RP.

afisz_drogi_kontrkultury_napisy.indd

Kategoria: Archiwum