Wyjątkowy wieczór z ZPiT “Suwalszczyzna”. Widowisko “W podsuwalskiej oberży” po 6 latach znowu w pełnej wersji

To był wyjątkowy wieczór z Zespołem Pieśni i Tańca “Suwalszczyzna”. 9 czerwca 2017 roku po raz pierwszy, po sześciu latach od premiery, została zaprezentowana pełna wersja fabularyzowanego widowiska taneczno- teatralnego “W podsuwalskiej oberży, czyli sceny z wielokulturowych Suwałk przełomu XIX i XX wieku” Zespołu Pieśni i Tańca SUWALSZCZYZNA w reżyserii Jarosława Wojciechowskiego.

Spektakl miał swoją premierę we wrześniu 2011 roku podczas jubileuszu 60-lecia Zespołu, kiedy to Suwałki nie miały jeszcze sali teatralno-widowiskowej z prawdziwego zdarzenia. Zatem 9 czerwca widowisko zostało zaprezentowane po raz pierwszy w Suwalskim Ośrodku Kultury w nowej aranżacji i obsadzie oraz w komfortowych warunkach.

Fot. Piotr Kopciał

Fragmenty „Oberży”, w formie potańcówek, etiud, wiązanek tańców oraz zabaw charakterystycznych dla regionu Suwalszczyzny widzowie i miłośnicy Zespołu mogli oglądać podczas wielu imprez organizowanych w mieście, regionie oraz w kraju i poza jego granicami. Jednak pełna wersja spektaklu, z szewcami w zakładzie szewskim oraz przejściem do oberży w sobotni wieczór została pokazana właśnie w piątek.

Ale to nie jedyna zmiana w programie. Wielką zmianą, będącą niewątpliwym atutem aktualnej wersji spektaklu jest udział grupy „Patronów”, czyli dorosłych obywateli Suwałk z dumą kultywujących i kontynuujących lokalne tradycje. Grupa została włączona do widowiska tworząc pełnowymiarowy drugi plan, tak oczywisty w każdej niegdysiejszej karczmie i na każdej zabawie czy potańcówce.

Twórcy widowiska:
Reżyseria i choreografia: Jarosław Wojciechowski
Aranżacje muzyczne:  Krzysztof Krzesicki, kapelmistrz
Aranżacje wokalne, przygotowanie chóru: Ignacy Ołów, chórmistrz
Przygotowanie zespołu: Małgorzata Wojdełko, choreograf

Fot. Piotr Kopciał

Kategoria: Galerie