Wystawa archiwaliów z okazji 65-lecia ZPiT Suwalszczyzna

Niejeden raz prezentowano już zdjęcia czy plakaty towarzyszące działalności Zespołu. Za każdym razem oglądającym towarzyszą emocje: czy  byłem na tym koncercie? Ta jubileuszowa wystawa to zarazem spotkanie Jubilatów, wymiana wspomnień i obrazów pamięci, a także, nie ukrywamy, wyraz dumy z “Suwalszczyzny”.

wystawa czynna do 4.12.2016
Galeria Patio, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny | wernisaż odbył się 8.10.2016

Wystawy archiwalne są najciekawsze przede wszystkim dla  bohaterów zdjęć – Jubilatom chodzi nie tyle o wartość artystyczną fotografii, ile o pamiątkową i historyczną. Zważywszy jednak na fakt, że prawie każda rodzina w Suwałkach ma w swym gronie jakiegoś jubilata lub jego krewnych – twórca wystawy ma nadzieję, że w przedstawionych  archiwaliach uwidacznia się również wartość historii Suwałk.

Wystawa składa się z trzech części: zdjęć z Kronik ułożonych chronologicznie oraz tematycznie i opatrzonych komentarzem i podpisami, plakatów i publikacji oraz fragmentów sesji fotograficznych dotyczących trzech ostatnich widowisk taneczno-teatralnych: „Kochajmy się”, „W podsuwalskiej oberży” i „Bal w suwalskiej Resursie Obywatelskiej 1914 r.”.

Fotografie: Andrzej Abramowicz, Zbigniew Buski, Zbigniew Darda, Szymon Jasionowski, Piotr Kopciał, Piotr Kuczek, Krzysztof Mierzejewski, Radosław Krupiński, Wojciech Otłowski, Alicja Roszkowska, Tadeusz Smagacz (1924-2016), Wiesław Szumiński, Władysław Szymański, Bogusław Wasilewski, Małgorzata Wojdełko, Stanisław J. Woś (1951-2011), archiwum Suwalskiego Ośrodka Kultury, zbiory prywatne: Marka Giedrojcia, Marii Lauryn, Michała Sowula, Bożenny Szynkowskiej, Alicji Zych, Anny Żuchowskiej

Autorzy sesji fotograficznych: Krzysztof Mierzejewski, Bogusław Wasilewski, Szymon Jasionowski

Koncepcja wystawy: Piotr Kuczek, Dorota Skłodowska, Małgorzata Wojdełko

Opracowanie graficzne plansz z archiwaliami: Andrzej Adamin

Współpraca przy realizacji wystawy: Agnieszka Małka, Andrzej Zujewicz, Jerzy Malinowski

Kategoria: Archiwum