“Historia Bluesa, Notodden – Missisipi”

Galeria Sztuki Współczesnej Chłodna 20, ul. T. Noniewicza 71
Wystawa czynna do 31.08.2013

Wstęp wolny

1

Przy okazji VI edycji Suwałki Blues Festival w Suwałkach można obejrzeć wystawę zdjęć wielkoformatowych pn. “Historia bluesa, Notodden – Missisipi”  autorstwa Mortena Gjerde. Wystawa jest kontynuacją nawiązanej współpracy Suwałk  z partnerskim miastem Notodden w Norwegii. Jest ona realizowana w ramach projektu: nr 4m/I/2012/PL09 “Promowanie różnorodności artystycznej i kulturowej krajów Europy północno – wschodniej  i Skandynawii w ramach  Suwałki Blues Festival’ 2013”.

2

Całość suwalskiej ekspozycji jest podzielona na dwie części: zdjęcia zrobione przez Mortena w  Missisipi w Stanach Zjednoczonych – ukazujące kolebkę bluesa, gdzie narodził się blues i skąd wywodzą się najwięksi muzycy tego gatunku, a także Notodden – zdjęcia z mającego już dużą renomę Notodden Blues Festivalu.  W ramach projektu realizowana jest ponadto wystawa suwalskich fotografików „Suwałki Blues Festival 2008-2011 w fotografii” w Notodden (ekspozycja w sierpniu 2013).

,,Zdjęcia przedstawiane na tej wystawie są zbiorem fotografii z moich wypraw do Stanów Zjednoczonych oraz Missisipi. Te podróże stopniowo powiększały moją sieć znajomych, w szczególności  w klimacie bluesowym w sercu kolebki bluesa. Bez tych znajomości, wiele ze zdjęć nie mogłoby być zrobionych lub przeniesionych na dysk przenośny. Przedstawiają one bowiem unikalne podejście do zupełnie innej kultury, jest tam też wiele muzyki w obrazach.  Dlatego, że przedstawiają ludzi, którzy stworzyli bluesa jako formę muzyki. Dzięki tej wystawie, będziecie Państwo mieli okazję poznać ludzi i środowisko, które też dla wielu Amerykanów przedstawia zupełnie nieznany świat” – powiedział o swoich pracach Morten Gjerde.

at Notodden Blues Festival - the best of people and blues

O autorze:
Morten Gjerde urodził się w 1964 roku. Na świat przyszedł w Notodden, słynącym z jednego z największych w Europie festiwali bluesowych.

Gjerde zaczął fotografować w 1983 roku. Jego zdjęcia, jak sam określa, są czymś z pogranicza fotografii dokumentalnej i sztuki.

at Notodden Blues Festival - the best of people and blues

Swoją pierwszą pasję łączy z drugą, czyli podróżami. Podczas swoich wypraw Gjerde spotyka się z wieloma ludźmi i to z nich często czerpie inspirację.

morten_gjerde_DO_DRUKU_w_jpj

komplet_logotypow_PLsok

Kategoria: Archiwum