Rzeka Bug w malarstwie Stanisława Baja

Najnowsza wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20 poświęcona jest malarstwu Stanisława Baja, Artysta od lat wiernie kontempluje i maluje rzekę Bug, przenosząc na płótno mistyczny fenomen zjawisk zachodzących na powierzchni wody, bogactwo barw i grę świateł, które rzeka raz odbija, innym razem pochłania. 

25.03.2022, godz. 18.00
GSW Chłodna 20, ul. T. Noniewicza

wystawa czynna od 25.03.2022 r. do 19.06.2022
zamów transport door-to-door>>

Nie szukam miejsc ładnych, innych. Niezmordowanie jeżdżę w to jedno miejsce i kontemplując maluję. Zawsze mi się marzyło, aby namalować coś, co będzie pełnią, ideałem, obrazem obrazów. I z tymi myślami codziennie jestem nad rzeką Bug i się zmagam. Po wielu latach zaczęło coś mi się otwierać. W pewnym momencie trafiłem na ślad czegoś, co jest istotą tylko i wyłącznie malarstwa. Zacząłem się przekonywać, że malowanie, mokre w mokrym, jest mi najbliższe, że tego w żaden inny sposób nie da się zrobić i to się najbardziej zbliża do istoty tego, co bym chciał wyrazić. Właśnie mokre w mokrym, kiedy potem nie da się już tego powtórzyć. Wynika to z nastroju chwili i z bezpośredniego wykonania, i z samej techniki, która jak jest świeża, to ma takie, a nie inne ułożenia. I z tej wielkiej przygody, ale i trudnych zmagań, wręcz mordęgi, niewiadomej, co jest akurat najbardziej fascynujące. Splot różnych związków i nastrojów, i gestu, i doświadczenia – tego wszystkiego, co się tam nagle skupi. Zastygły jak w bursztynie.Stanisław Baj

Stanisław Baj zaczął przyglądać się rzece za sprawą malarstwa. Odzwierciedlenie bogactwa barw i gry świateł zachodzącej na tafli wody stało się dla artysty wyzwaniem. Ciecz, która płynie, nie stoi, jest w ruchu, ucieka – jako temat dla malarza jest z natury swojej sprzecznością. Najwięcej wysiłku od twórcy wymaga to, co nazywa on podpisem wody płynącej. Jest to ta jedna, jedyna kreska, szczegół, który zwieńcza dzieło.

Wartością malarską, która fascynuje Stanisława Baja jest światło. Nie wiadomo, czy woda je odbija, czy pochłania. Rzeka Bug wspaniale nadaje się do analizy tego rodzaju zjawisk, ponieważ biologicznie jest w niej bardzo czysta woda, natomiast fizycznie mętna, a każdego dnia ma inny kolor, zależnie od rodzaju chmur, nieba, od ciśnienia atmosferycznego. Rzeka Bug jest nieprawdopodobną kopalną możliwości kolorystycznych. Woda jest cieczą, w której cały świat się odbija, ale powstałego obrazu nie możemy uchwycić, zatrzymać na dłużej, każde spojrzenie na rzekę jest nową impresją oraz nowym pretekstem do tworzenia.

Stanisław Baj urodził się w 1953 roku w Dołhobrodach nad Bugiem. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1972-1978 studiował malarstwo pod kierunkiem profesorów Michała Byliny, Jacka Siennickiego i Ludwika Maciąga. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w pracowni prof. Ludwika Maciąga w 1978 roku. Od 1982 roku jest pracownikiem dydaktycznym Wydziału Malarstwa macierzystej uczelni. W 2002 roku uzyskał tytuł profesora. W latach 2006-2013 był prorektorem do spraw dydaktycznych. Obecnie prowadzi pracownię dyplomującą malarstwa dla studentów od II do V roku. Maluje portrety i pejzaże. Jego obrazy zdobią okładki powieści Wiesława Myśliwskiego. Tworzy także rysunki i grafiki. Na koncie ma ponad 100 wystaw indywidualnych oraz udział w ponad 100 ekspozycjach zbiorowych w kraju i za granicą. W 1994, 2003 i 2005 roku wystawiał swoje obrazy w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. Otrzymał wiele nagród, wyróżnień i odznaczeń, m.in. nagrodę na II Ogólnopolskim Triennale Portretu (za „Portret ojca”), Radom 1981, medal „Benemerenti” przyznany przez Jana Pawła II, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. (2017), Nagrodę ZPAP im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2019. W 2010 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Hanna, a w 2016 – Honorowego Obywatela Miasta Biała Podlaska. Nieustającym źródłem inspiracji jest dla artysty rzeka Bug.

 

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury

Kategoria: Aktualności, Sztuki wizualne, Wydarzenia nadchodzące