X Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem: “Mnożyły się za to wyróżnienia i… pierwsze nagrody”

Zakończona w sobotę (14.12. 2013) X, jubileuszowa, edycja Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem „O złotą podkowę Pegaza” z powodzeniem obala teorię, wypowiedzianą dawno temu przez któryś z autorytetów teatralnych: że od Teatru Jednego Aktora gorszy jest już tylko Teatr Jednej Aktorki.

Zaprezentowano w sumie 26 przedstawień, rozłożonych na 4 kategorie wiekowe: 10-13 lat, 14-16 lat, 17-19 lat i dorośli monodramiści.

Suwalskie instruktorki razem ze swoimi podopiecznymi stanowiły 1/3 całości programu. Wystawiły Silną Grupę Dziewięciu – uczestników i przedstawień. Osiem z nich to dzieła reżyserek związanych z Suwalskim Ośrodkiem Kultury. Młodzi aktorzy z Suwałk zgarnęli 4 wyróżnienia i trzy pierwsze nagrody!         

Po raz pierwszy w tym roku zdecydowaliśmy się rozszerzyć formułę festiwalu o udział aktorów profesjonalnych oraz studentów szkół teatralnych. Także po raz pierwszy najmniej, 5 uczestników, liczyła kategoria wczesnomłodzieżowa (14-16 lat)  a najwięcej – 8, kategoria dorosłych.

Jurorzy Spotkań z Monodramem: Katarzyna Pawłowska, Maciej Adamczyk (oboje z legendarnego off-owego teatru Porywacze Ciał z Poznania), Przemysław Sowa (animator amatorskiego ruchu teatralnego z Łodzi) podkreślali wyjątkową dojrzałość aktorów oraz wyjątkowy merytoryczny i artystyczny poziom prezentacji.

Reżyserzy przedstawień postawili w tym roku na dobrą literaturę współczesną bądź teksty autorskie. Z klasyki zobaczyliśmy tylko Aleksandra Fredrę („Małpa w kąpieli”), Lucy Maud Montgomery („Ania z Zielonego Wzgórza”), Lwa Tołstoja („Anna Karenina”), Juliana Tuwima („Bal w operze”) oraz  – z kręgu tzw. klasyków współczesnych – Samuela Becketta („Koniec” i„Wydalany”).

Ton wystawianych spektakli był poważny, podejmowane tematy oscylowały wokół problemów takich jak: alienacja, choroba, nienawiść, śmierć i dylematów z nimi związanych. Młodzi i starsi aktorzy potrafili prawdziwie przejąć nimi publiczność, dlatego rozmowy po spektaklach (które są dobrą wieloletnią tradycją tego festiwalu) były głębokie i znaczące.

Także z tego powodu publiczność z nieskrywaną radością i entuzjazmem przyjęła 2 lżejsze propozycje teatralne: brawurowe „Kocham” Szymona Szczęcha z Tarnowa (leciutka rzecz o miłości tymczasem niemożliwej na podstawie genialnej „Rzeźni” Sławomira Mrożka) oraz paranoiczno-absurdystyczne, DO RE MY KLA Urszuli Usakowskiej-Wolff, zagrane z przytupem przez Norberta Stałęgę z Wierzbicy.

W tym dziesiątym, okrągłym dla Spotkań z Monodramem roku jury festiwalu podjęło radykalną decyzję o nieprzyznawaniu drugich i trzecich miejsc w żadnej z kategorii wiekowych.

Mnożyły się za to wyróżnienia i… pierwsze nagrody.

W kategorii 10-13 lat 3 równorzędne wyróżnienia otrzymali:

  • Natalia Białobrzeska z Białegostoku za monodram „Poczekam” w reż. Małgorzaty Sienkiewicz na podstawie autorskiego tekstu reżyserki i „Małego Księcia” A.Saint-Exupery
  • Artur Szczepkowski z Suwałk za monodram „Najdroższy w Europie Środkowej” wg Oty Pawla w reż. Mirosławy Krymskiej
  • Kamil Górski z Suwałk za monodram „Rozterki” w reż. Elizy Bajer

I miejsce w kategorii dziecięcej otrzymał Filip Szczepkowski z Suwałk za monodram „Co mam” wg Małgorzaty Musierowicz w reż. Mirosławy Krymskiej.

Jury podkreśliło w uzasadnieniu bezwzględny talent aktorski, wdzięk i bezpretensjonalność Filipa.

W kategorii 14-16 lat przyznano 2 równorzędne wyróżnienia:

  • Idze Borejszo z Suwałk za monodram „Bez mojej zgody” wg Jodi Picoult w reż. Jolanty Hinc-Mackiewicz.
  • Zofii Wojtkowskiej z Suwałk za monodram „Czy tego chcesz czy nie” wg Dawida Grossmana w reż. Jolany Hinc-Mackiewicz.

I miejsce w tej kategorii zajął Jędrzej Hycnar z Tarnowa za monodram „Dłoń” wg Michała Dąbrowskiego w reż. Justyny Kapy. Bezkompromisowa opowieść o widocznej ułomności, samoakceptacji, próbie odnalezienia się w nietolerancyjnym społeczeństwie, a przede wszystkim – o poszukiwaniu drogi do normalności.

W kategorii 17-19 lat przyznano wyłącznie 3 pierwsze miejsca:

  • Aleksandrze Nowosadko z Suwałk za spektakl „Świadectwo dojrzałości” wg Romy Ligockiej w reż. Joanny Łupinowicz. Opowieść o godności, dumie i traumatycznej przeszłości żydowskiego dziecka. Mądry przekaz, oszczędna szlachetność teatralnych środków wyrazu.
  • Danielowi Namiotko z Suwałk za monodram „Stopklatka” wg Maliny Prześlugi w reż. Mirosławy Krymskiej. Historia kaleki po wypadku, który ma swoje minuty prawdy na scenie albo aktora, który odgrywa kalekę – ta granica doskonale się zaciera, czyniąc z gatunku monodramu teatralnego metaopowieść. Perfekcyjnie zrealizowany pomysł wprowadzenia projekcji multimedialnych rozszerza pole interpretacji tego znakomitego wielowymiarowego przedstawienia.
  • Szymonowi Szczęchowi z Tarnowa za monodram „Kocham” wg Sławomira Mrożka  w reż. Justyny Kapy. Sprawnie, twórczo i z wielkim wdziękiem potraktowany temat maminsynka w opałach pierwszej miłości do kobiety, która nie jest jego matką.

Kategoria dorosłych to 3 równorzędne wyróżnienia za bardzo różniące się w treści i formie spektakle:

  • Larisa Bejlo z Rezekne (Łotwa) za spektakl „Balwierz-artysta” w reż. Larisy Szczukiny
  • Oskar Malinowski z Bytomia za monodram we własnej reżyserii pt. „coś/ktoś”. Jury festiwalu podkreśliło znaczenie pozateatralnego aspektu przedstawienia, czyli odważną decyzję aktora, żeby dokonać specyficznego scenicznego coming-out i opowiedzieć o życiu Dorosłego Dziecka Alkoholika (DDA).
  •  Norbert Stałęga z Wierzbicy za spektakl DO RE MY KLA wg Urszuli Usakowskiej-Wolff w reż. aktora.

Dwie I nagrody w kategorii dorosłych trafiły do rąk:

  • Eweliny Walczak z Radomia za spektakl „Dziewczyna” wg J.C. Oatesa, reż. Monika Żurek. Studium gwałtu, umiejętnie i z napięciem ukazany proces pęcznienia początkowo niewinnych, z czasem coraz bardziej dwuznacznych relacji międzyludzkich aż do dramatycznego finału.
  • Bartosza Mazurkiewicza z Dębna za przedstawienie „Koniec” wg Samuela Becketta w reż. Anatola Wierzchowskiego. Za mistrzostwo beckettowskiej formy – ascetycznej teatralnie i mieniącej się sensami i znaczeniami na głębszym poziomie.

Grand Prix Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem „O złotą Podkowę Pegaza” 2013 otrzymała Elżbieta Ołubek z Międzypokoleniowej Grupy Teatralnej z Tomaszowa Mazowieckiego za spektakl „Shirley-ka” wg Willy Russell w reż Anny Nowak.

Samozwańczy (jak sam siebie określił) przewodniczący jury festiwalu, Maciej Adamczyk, powiedział w uzasadnieniu werdyktu, że pani Elżbieta połączyła w swojej osobie i w monodramie o dojrzałej kobiecie, spełniającej swoje marzenia, wszystkie pokolenia, które wzięły udział w Festiwalu. Od tych najmłodszych – bo zagrała z dziecięcą swobodą i radością działania, przez młodzieńczą pasję i wiarę bohaterki, że wszystko, co najlepsze, jeszcze przed nią, po pogodzenie się z życiem przynależne mądrej akceptującej starości.

Krystyna Kozioł

Kategoria: Archiwum