XIX Letnia Filharmonia AUKSO – Wigry 2018

Przełom lipca i sierpnia będzie należał do AUKSO. Przed nami koncerty, warsztaty i spotkania. Wśród gości m.in. wybitny dyrygent Jacek Kaspszyk, ceniony kompozytor Zygmunt Krauze, pianista Wojciech Waleczek i gitarzysta Waldemar Gromolak. W finale Festiwalu usłyszymy Reut Rivkę i międzynarodową formację Krzysztofa Kobylińskiego KK PEARLS.

30.07-5.08.2018
Suwałki, Gawrych Ruda, Maćkowa Ruda, Huta, Mikołajewo

W gronie artystów zaproszonych do dziewiętnastej edycji Filharmonii znajdą się znakomici muzycy. Pojawi się wybitna postać polskiej i światowej sceny, uznany w kraju i za granicą ambasador kultury polskiej, dyrygent, dyrektor Filharmonii Narodowej maestro Jacek Kaspszyk, jeden z czołowych współczesnych kompozytorów Zygmunt Krauze, wybitny pianista Wojciech Waleczek i wirtuoz gitary Waldemar Gromolak. Nie zabraknie również gości z zagranicy, takich jak pochodząca z Izraela wokalistka Reut Rivka i gitarzysta Dima Gorelik czy kolumbijski basista Edi Sanchez – soliści zespołu KK PEARLS, działającego pod kierownictwem polskiego pianisty Krzysztofa Kobylińskiego. 

Tradycyjnie AUKSO zagości nie tylko w Suwałkach, ale również w Folwarku Hutta, Mikołajewie, Gawrych Rudzie, a także we dworze prof. Andrzeja Strumiłły w Maćkowej Rudzie. 

Orkiestra AUKSO zaprezentuje się w trzech odsłonach programowych, w każdej kładąc ważne akcenty w wątkach nawiązujących do obchodzonych w roku 2018 jubileuszy. W programie klasycznym (Gawrych Ruda) obok utworów doby baroku (koncerty Antonio Vivaldiego z udziałem solisty – Waldemara Gromolaka) znajdą się utwory polskich kompozytorów m.in. Paderewskiego. Repertuarowo Festiwal wyeksponuje także twórczość Zygmunta Krauzego, świętującego w tym roku swoje osiemdziesięciolecie.

Finałowy koncert orkiestrowy wypełni autorski program wykonany pod kierunkiem kompozytora, pianisty i improwizatora Krzysztofa Kobylińskiego, założyciela i lidera międzynarodowego zespołu KK PEARLS. Skomponowane w różnych okresach działalności muzycznej Krzysztofa Kobylińskiego utwory budzą ogromne zainteresowanie odbiorców i autentyczny podziw publiczności niezależnie od punktu geograficznego, w którym odbywa się koncert. Kompozycje Krzysztofa Kobylińskiego nabrały świeżości dzięki muzycznej aranżacji Piotra Steczka. Za warstwę słowną w tym projekcie odpowiada Reut Rivka, która swoim magicznym głosem przenosi słuchaczy w inną rzeczywistość. Koncert jest swoistą kwintesencją idei Filharmonii AUKSO – przedsięwzięcia poszukującego na najwyższym artystycznym poziomie punktów stycznych podzielonej dziś muzyki klasycznej i rozrywkowej.

Festiwal zainauguruje 30 lipca (poniedziałek) koncert w wykonaniu pianisty Wojciecha Waleczka i Acoustic Quartet. W środę, 1 sierpnia, zapraszamy na muzyczny wieczór z Gościem Festiwalu, cenionym kompozytorem Zygmuntem Krauzem. Kontynuacją fortepianowych spotkań będzie recital Krzysztofa Kobylińskiego (czwartek, 2 sierpnia).  Od piątku, 3 sierpnia do niedzieli, 5 sierpnia zapraszamy na koncerty orkiestrowe. Pierwszy, z gitarzystą Waldemarem Gromolakiem, odbędzie się w Gawrych Rudzie. Dwa weekendowe zabrzmią w SOK-u: sobotni koncert poprowadzi jeden z najlepszych polskich dyrygentów, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej Jacek Kaspszyk. XIX Filharmonię zakończymy w niedzielę, 5 sierpnia w prawdziwie międzynarodowym składzie – na scenie pojawi się zespół KK PEARLS. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Wstęp na wydarzenia biletowane już od 20 zł. Szczegółowy program >>

PROGRAM XIX Festiwalu Letnia Filharmonia AUKSO

30.07 (poniedziałek), godz. 20.00 – Sala im. Andrzeja Wajdy, Suwalski Ośrodek Kultury
Koncert inauguracyjny: Wojciech Waleczek (fortepian) i ACOUSTIC QUARTET >>
bilety: 30/20 zł kup teraz >>

31.07 (wtorek), godz. 20.00 – Galeria Rodziny Strumiłłów, Maćkowa Ruda 17 
Gość Festiwalu: spotkanie z prof. Andrzejem Strumiłłą oraz maestro Jackiem Kaspszykiem 
prowadzenie: Justyna Rekść-Raubo i Marek Moś 
wstęp wolny

1.08 (środa), godz. 20.00 – Sala im. Andrzeja Wajdy, Suwalski Ośrodek Kultury
Gość Festiwalu: spotkanie z kompozytorem Zygmuntem Krauzem i recital fortepianowy >> 
prowadzenie: Justyna Rekść-Raubo i Marek Moś 
bilety 30/20 zł kup teraz >>

2.08 (czwartek), godz. 20.00 – Sala im. Andrzeja Wajdy, Suwalski Ośrodek Kultury 
Recital fortepianowy Krzysztofa Kobylińskiego >>
bilety 30/20 zł kup teraz >>

3.08 (piątek), godz. 20.00 – kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, Gawrych Ruda 
Koncert orkiestrowy: Waldemar Gromolak (gitara) oraz Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia 
bilety: 40/25 zł, dostępne przed koncertem

4.08 (sobota), godz. 18.00 – Folwark Hutta, Huta k. Suwałk  
Koncert promocyjny: uczestnicy warsztatów gitarowych pod kierunkiem Waldemara Gromolaka
wstęp wolny

4.08 (sobota), godz. 20.00 – Sala im. Andrzeja Wajdy, Suwalski Ośrodek Kultury 
Koncert orkiestrowy: Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Jacka Kaspszyka (gościnnie) >>
bilety: 40/25 zł kup teraz >>

5.08 (niedziela), godz. 20.00 – Sala im. Andrzeja Wajdy, Suwalski Ośrodek Kultury 
Finałowy koncert orkiestrowy: Reut Rivka (śpiew), Krzysztof Kobyliński (fortepian), KK PEARLS oraz Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia >> 
bilety: 40/25 zł kup teraz >>

Podczas festiwalu odbywają się otwarte warsztaty gitarowe pod kierunkiem Waldemara Gromolaka, dedykowane uczniom szkół muzycznych I i II st. (4.08, godz. 10.00-16.00, PSM w Suwałkach) oraz zajęcia z pracy ciała, technik relaksacyjnych i fizykoterapii dla muzyków pod kierunkiem austriackiego specjalisty Burkharda Dammanna (30.07-5.08, stadnina w Mikołajewie). Liczba miejsc ograniczona. Zainteresowanych prosimy o kontakt z organizatorami pod nr. tel. 507 10 10 48 lub na e-mail lfaukso@gmail.com.

IDEA Festiwalu Letnia Filharmonia AUKSO

Letnia Filharmonia AUKSO to unikalny festiwal muzyczny, który co roku latem umożliwia kontakt ze sztuką, również w miejscach położonych z dala od większych ośrodków. Wykonawczo projekt opiera się na tyskiej orkiestrze AUKSO (dyr. M. Moś), która jako jedyna działająca w stałym składzie konsekwentnie pracuje nad literaturą klasyczną, propagując także dokonania polskich kompozytorów XX i XXI w. Jednocześnie we współpracy z najwybitniejszymi artystami, AUKSO tworzy repertuar spoza klasycznego nurtu, budując w ten sposób swój elitarny wizerunek jako orkiestry awangardowej, kroczącej własną drogą, poszukującej na najwyższym artystycznym poziomie punktów stycznych podzielonej dziś muzyki: klasycznej i rozrywkowej. AUKSO i zapraszani co roku soliści, umocnili już pozycję Festiwalu, jako najbardziej prestiżowego wydarzenia kulturalnego na Podlasiu, łączącego prezentację sztuki wysokiej, z przystępnością i atrakcyjnością repertuaru otwartego na szerokie kręgi odbiorców.

TWÓRCY Festiwalu Letnia Filharmonia AUKSO
Justyna Rekść-Raubo

Justyna Rekść-Raubo

Justyna Rekść-Raubo ukończyła warszawską Akademię Muzyczną w klasie wiolonczeli A. Zielińskiego. Od 1995 r. występuje w zespole „Musicae Antiquae Collegium Varsoviense” pod kier. W. Kłosiewicza w Warszawskiej Operze Kameralnej, specjalizując się w wykonawstwie basso continuo. Jako członek zespołu muzyki współczesnej NONSTROM założonego przez Pawła Mykietyna, była nominowana do Paszportu POLITYKI oraz została laureatką IV Międzynarodowego Konkursu Młodej Kultury w Düsseldorfie. Inicjatorka wielu wydarzeń muzycznych, m.in. NONSTROM prezentuje, GALERIA MUZYKI aukso, LAKMUS, LUTOSFERY, PROBÓWKA oraz Letnia Filharmonia AUKSO, której jest dyrektorem.


Marek Moś

Marek Moś

Marek Moś jest dyrektorem artystycznym Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO od czasu jej powstania. Dyrygent, wybitny skrzypek i kameralista, prowadzi aktywną działalność koncertową i nagraniową. Założyciel Kwartetu Śląskiego, który w krótkim czasie stał się jednym z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie. Laureat Fryderyka’95 i ’97, Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie (1979), Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu (1984, 1988), Związku Kompozytorów Polskich (1994, 2005), Nagrody Ministra Kultury „Gloria Artis” (2005), Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego (2005). Wykładowca  Akademii Muzycznej im K. Szymanowskiego w Katowicach. Dyrektor Artystyczny Letniej Filharmonii AUKSO.


AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy

Istniejąca od 1998 roku AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy to jeden z najciekawszych europejskich zespołów kameralnych. Powołana do życia przez grupę absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, swój sukces opiera na założeniu, że nie są “tylko” orkiestrą, raczej obszarem artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej wartości. Młodzi muzycy, których zainteresowania wykraczają daleko poza ramy repertuaru klasycznego, szczególną uwagę poświęcają muzyce polskiej, chętnie i z powodzeniem sięgając po dzieła współczesne.


 

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

MKiDN_z_paskiem_logo

Kategoria: Archiwum