XVI Letnia Filharmonia AUKSO – Wigry 2015

29.07-1.08.2015
Duża Scena, Suwalski Ośrodek Kultury
ul. Jana Pawła II 5

W trakcie XVI Letniej Filharmonii AUKSO – Wigry 2015 w Suwalskim Ośrodku Kultury tradycyjnie będzie można posłuchać znakomitych koncertów oraz spotkać się z wyjątkowymi postaciami.

Wśród gości AUKSO usłyszymy m.in. Mikołaja Góreckiego i Marcina Wyrostka.

„XVI LETNIA FILHARMONIA AUKSO” to coroczny festiwal o szerokim spektrum artystycznym i kulturowym, odbywający się od kilkunastu już lat na Suwalszczyźnie, a od roku także na południu Polski – w Pieninach.

Jego atutami są: wysoki poziom artystyczny związany z rozwojem orkiestry AUKSO pod dyr. Marka Mosia (dyrektora artystycznego festiwalu), udział renomowanych solistów oraz programy z pogranicza klasycznej i rozrywkowej. Głównym rysem XVI edycji będzie obecność wszechstronnego muzyka – akordeonisty Marcina Wyrostka, który wystąpi w dwóch różnych odsłonach repertuarowych, a także solistek orkiestry AUKSO – skrzypaczki Marty Huget-Skiby i wiolonczelistki Joanny Urbańskiej-Mikszty, gitarzysty młodego pokolenia Daniela Egielmana oraz Gościa Festiwalu – kompozytora Mikołaja Góreckiego. W roku 2015 odsłona wigierska odbędzie się na terenie miasta i gminy Suwałki, mając szansę umocnić swoją pozycję festiwalu w kalendarzu kulturalnym Polski południowej poprzez nową strukturę organizacyjną i wiodącą rolę instytucji samorządowej – Suwalskiego Ośrodka Kultury, jako głównej siły organizacyjnej. W realizacji wydarzeń towarzyszących festiwal wesprze Fundacja Jana Życzkowskiego „Traditio et Novitas”.

PROGRAM XVI LETNIEJ FILHARMONII AUKSO

Spotkanie z Gościem Festiwalu – Mikołajem Góreckim
Środa, 29.07.2015, godz. 18:30
Suwalski Ośrodek Kultury

Koncert inauguracyjny XVI LETNIEJ FILHARMONII AUKSO – Dowiedz się więcej!
Środa, 29.07.2015, godz. 20:00
Duża Scena SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5
Wystąpią: Marta Huget-Skiba (skrzypce), Joanna Urbańska-Mikszta (wiolonczela) oraz AUKSO Orkiestra Miasta Tychy pod dyr. M. Mosia; w programie E. Grieg, Ph. Glass, M. Górecki
Bilety: 30 zł (normalny), 15 zł (ulgowy) w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

Koncert kameralny XVI LETNIEJ FILHARMONII AUKSO
Czwartek, 30.07.2015, godz. 20:00
Gawrych Ruda – Kościół pw. Św. Maksymiliana
Wystąpią: Daniel Egielman (gitara) oraz ACOUSTIC QUARTET i AUKSO STRING QUINTET; w programie: W.A. Mozart, A. Vivaldi, J.S. Bach, F. Tárrega
Bilety do nabycia przed koncertem

Spotkanie z Suwalszczyzną – fotograf i podróżnik Piotr Malczewski
Piątek, 31.07.2015, godz. 18:30
Suwalski Ośrodek Kultury

Koncert orkiestrowy XVI LETNIEJ FILHARMONII AUKSO – Dowiedz się więcej!
Piątek, 31.07.2015, godz. 20:00
Duża Scena SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5
Wystąpią: Marcin Wyrostek (akordeon) oraz AUKSO Orkiestra Miasta Tychy pod dyr. M. Mosia; w programie: W.A. Mozart, R. Galliano, W. Siemionow, M. Górecki
Bilety: 30 zł (normalny), 15 zł (ulgowy) w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

Spotkanie z solistami i uczestnikami festiwalu
Sobota, 1.08.2015, godz. 17:00
Mała Huta – Folwark Huta

Koncert finałowy XVI LETNIEJ FILHARMONII AUKSO – Dowiedz się więcej!
Sobota, 1.08.2015, godz. 20.00
Wystąpią: Marcin Wyrostek (akordeon) z zespołem TANGO CORAZON oraz AUKSO Orkiestra Miasta Tychy pod dyr. M. Mosia; w programie: For Alice
Bilety: 30 zł (normalny), 15 zł (ulgowy) w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu


IDEA

„Letnia Filharmonia AUKSO” to unikalny projekt kulturalno-edukacyjny, który umożliwia kontakt ze sztuką grupom społecznym, które ze względu na usytuowanie z dala od największych ośrodków nie mają takich możliwości na co dzień. Wykonawczo projekt opiera się na jednej z najlepszych orkiestr kameralnych w Polsce – AUKSO Orkiestrze Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. Jest to zespół, który jako jedyny działający w stałym składzie konsekwentnie pracuje nad literaturą klasyczną i jednocześnie tworzy repertuar we współpracy z najwybitniejszymi artystami jazzu w Polsce. W ten sposób buduje swój elitarny wizerunek jako orkiestry awangardowej, kroczącej własną drogą, poszukującej punktów stycznych świata klasyki i jazzu na najwyższym artystycznym poziomie. Solistami zaproszonymi w roku 2015 jest akordeonista Marcin Wyrostek oraz muzycy zespołu Coloriage: skrzypek Mateusz Adamczyk, gitarzysta Daniel Popiałkiewicz, gitarzysta basowy Piotr Zaufal, perkusista Krzysztof Nowakowski, wokalista Marcin Jajkiewicz oraz pianistka Agnieszka Haase-Rendchen.

W ramach festiwalu odbędą się koncerty i wydarzenia towarzyszące. Jak co roku podczas Festiwalu będzie można usłyszeć dzieła należące do kanonu światowej literatury muzycznej (m.in. A. Vivaldiego czy W. A. Mozarta). W ramach ciągłego poszerzania repertuaru klasycznego orkiestry AUKSO Marek Moś zadyryguje na festiwalu wykonaniem Suity bułgarskiej V. Siemionova na akordeon i orkiestrę smyczkową. W programie drugiego koncertu znajdzie się repertuar z pogranicza klasyki i muzyki tanecznej. Bogate doświadczenia orkiestry AUKSO i Marka Mosia poszerzą się bowiem o współpracę z zespołem akordeonisty Marcina Wyrostka – „TANGO CORAZON” w ramach iście tanecznego programu – ‘For Alice”. TANGO CORAZON QUINTET powstał w 2006 roku z inicjatywy Agnieszki Hasse oraz Marcina Wyrostka. Jego repertuar oparty jest głównie na muzyce Astora Piazzolli – oryginalne opracowania kompozytora na kwintet (bandoneon, fortepian, gitara, skrzypce i kontrabas) oraz aranżacje Wyrostka. Zespół występował m.in. w Filharmonii Dolnośląskiej, Zabrzańskiej, Częstochowskiej, Pałacu w Rybnej, Pałacu w Pszczynie, Studiu Koncertowym Radia Katowice oraz na wielu Międzynarodowych Festiwalach Muzycznych. Debiutancka płyta zespołu pokryła się złotem już w pierwszym miesiącu sprzedaży, a obecnie posiada status potrójnej platyny.

Charakterystyczną cechą festiwalu są otwarte próby orkiestry AUKSO dostępne także dla szerokiej publiczności ze szczególnym uwzględnieniem młodych adeptów sztuki muzycznej. Projekt ma także za zadanie przybliżyć nieznaną szerszej publiczności kulturę dwóch bardzo atrakcyjnych i różnorodnych kulturowo regionów Polski. Na północy Polski okazją do tego będą spotkania z gośćmi i solistami Festiwalu, a także „Spotkanie z Suwalszczyzną”. Będzie to szansa na bliższe poznanie bohaterów festiwalu: m.in. Mikołaja Góreckiego oraz Marcina Wyrostka (w rozmowie moderowanej przez Justynę Rekść-Raubo i Marka Mosia), a także zapoznanie się z twórczością Osobą fotografa i podróżnika – Piotra Malczewskiego. Okazją do niezwykłego przeżycia będzie także spotkanie z kompozytorem – Mikołajem Góreckim, mieszkającym na stałe w Ameryce, który odwiedzi Suwalszczyznę w ostatnich dniach lipca, przyjeżdżając specjalnie na koncert inaugurujący XVI edycję Filharmonii.


TWÓRCY FESTIWALU

Justyna Rekść-Raubo

Ukończyła warszawską Akademię Muzyczną w klasie wiolonczeli A. Zielińskiego. Od 1995 r. występuje w zespole „Musicae Antiquae Collegium Varsoviense” pod kier. W. Kłosiewicza w Warszawskiej Operze Kameralnej, specjalizując się w wykonawstwie basso continuo. Współpracuje także z zespołami prowadzonymi m.in. przez A. Sapiechę, T. Adamusa, A. Tomczyka, M. Toporowskiego. Od 1993 r. jest też członkiem zespołu muzyki współczesnej NONSTROM założonego przez Pawła Mykietyna. Brała udział w prawykonaniach wielu utworów oraz występowała na wielu międzynarodowych festiwalach. Jest inicjatorem serii koncertów muzyki XX w. „NONSTROM prezentuje” w Zamku Ujazdowskim. Jako członek zespołu była nominowana do nagrody „Paszport POLITYKI” oraz została laureatką IV Międzynarodowego Konkursu Młodej Kultury w Düsseldorfie. Zainicjowała byt „Kapeli Jazdowskiej” w Warszawie, koncerty „NONSTROM prezentuje”, GALERIA MUZYKI aukso”, obchody stulecia Galerii „Zachęta”, cykl wydarzeń interdyscyplinarnych „ZACHĘTA dla młodych”, serii zamówień kompozytorskich oraz koncertów pod nazwą „Muzyczny Sejsmograf”.

Marek Moś

MarekMos

Dyrygent, dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO od czasu jej powstania. Dyrektor artystyczny festiwalu „LETNIA FILHARMONIA aukso” w Wigrach. Wybitny polski skrzypek i kameralista. Kształcił się w Bytomiu i Katowicach. Jego pedagogami byli Kazimierz Dębicki i Andrzej Grabiec. Założyciel i wieloletni primarius Kwartetu Śląskiego – zespołu, który w krótkim czasie stał się jednym z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie. W kwartecie występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i na najznakomitszych estradach świata, m. in. w Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw i Ijsbreker w Amsterdamie, Vredenburg w Utrechcie, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Tonhalle w Duesseldorfie, De Singel w Antwerpii, Merkin Hall w Nowym Jorku i Jordan Hall w Bostonie. Z Kwartetem Śląskim artysta dokonał około 30 prawykonań utworów polskich i obcych, z czego część została dedykowana zespołowi. Artysta ma w swoim dorobku wiele nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji, a także dla firm fonograficznych (CD Accord, Olympia, Patridge, Thesis, Wergo). Płyty, w nagraniu których uczestniczy Marek Moś, zdobywają liczne wyróżnienia i nagrody. Monograficzna płyta z utworami H.M. Góreckiego zdobyta Nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego „Fryderyk’ 95”. Kolejny tytuł „Fryderyka” oraz wyróżnienie „Płyta Roku” magazynu „Studio” za rok 1997 zdobyła płyta zespołu z nagraniami kwartetów K. Szymanowskiego i W. Lutosławskiego. Marek Moś jest również laureatem wielu nagród m. in.: Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie (1979), Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu (1984, 1988), Związku Kompozytorów Polskich (1994, 2005), Nagrody Ministra Kultury „Gloria Artis” /srebrna/ (2005), Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego (2005). Obecnie, obok wielkiej aktywności koncertowej i nagraniowej, Marek Moś wykłada również w Akademii Muzycznej im K. Szymanowskiego w Katowicach.

AUKSO ORKIESTRA KAMERALNA MIASTA TYCHY

IMG_3784

W lutym 1998 roku powstał jeden z najciekawszych europejskich zespołów kameralnych. Grupa absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, powołała do życia orkiestrę, która miała być dla nich czymś więcej, niż miejscem pracy – raczej obszarem artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej wartości. Tak narodziło się AUKSO – z greckiego: wzrastanie. Młodzi muzycy, których zainteresowania wykraczają daleko poza ramy repertuaru klasycznego, szczególną uwagę poświęcają muzyce polskiej, chętnie i z powodzeniem sięgając po dzieła współczesne. Prawykonania swoich utworów powierzali dotąd zespołowi m.in. Zbigniew Bujarski, Cezary Duchnowski, Wojciech Kilar, Aleksander Lasoń, Piotr Moss i Grażyna Pstrokońska-Nawratil. AUKSO koncertuje w kraju i za granicą, a w historię własną orkiestry wpisana jest jej współpraca z artystami tej miary, co Jerzy Maksymiuk, Marc Minkowski, Piotr Anderszewski, Andrzej Bauer, Kaja Danczowska, Władysław Kłosiewicz, Janusz Olejniczak czy Olga Pasiecznik. Są występy na festiwalach (m.in. Wielkanocnym Ludwiga van Beethovena, Wratislavia Cantans, Warszawskiej Jesieni), są płyty z polską muzyką współczesną: zespół nagrywał m.in. utwory Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara i Zbigniewa Preisnera. I jest strefa pogranicza: łączenia klasyki z jazzem, rockiem, szukania wspólnego dla nich mianownika – lub odwrotnie: zabawy przeciwieństwami i zderzania odrębnych muzycznych języków. AUKSO koncertowało i nagrywało m.in. z Leszkiem Możdżerem, Tomaszem Stańko, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Motion Trio i VOO VOO. AUKSO otrzymała prestiżową nagrodę ‘Marka Ślaskie 2011’ w kategorii Kultura, a nagrana przez nią, wraz z Januszem Olejniczakiem jako solistą, płyta “Chopin in Super Audio Format” otrzymała Fryderyka 2011 w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.

AUKSO wzrasta. Sezon po sezonie poszerzając repertuar, powracając w miejsca dobrze znane i przyjmując nowe zaproszenia. Cieszy się coraz większym kręgiem wiernej publiczności i entuzjastów proponowanej przezeń sztuki. Jest jedną z najznakomitszych polskich orkiestr – wszechstronnym zespołem, który od początku się wyróżniał i mądrze pielęgnując własną indywidualność, w wyraźny sposób zaznacza swoją obecność w życiu kulturalnym Europy.


 

Organizator

soklogopoziom

Współorganizatorzy

rozmarino_2014huttafundacja

Instytucje wspierające

mkidn_01_cmyklogosuwalkigmina_suwalki

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy

optykkruklogo pks1

Sponsorzy

sidoGAZ-SYTSEM_logotyp_cmyk_z_polem_ochronnym_antyaliasing

Partner medialny

niebywale

Patroni medialni

dwojka wyborczatvp_kulturapolmictvsBialystok-page-001polskieradiobialystokdwutygodnik IBIS

Kategoria: Archiwum