XVIII Letnia Filharmonia AUKSO Wigry 2017

Koncerty orkiestrowe, kameralne, warsztaty i spotkania. Przełom lipca i sierpnia będzie należał do AUKSO. Wśród gości m.in. mistrz muzyki filmowej Zygmunt Konieczny, tenor młodego pokolenia Karol Kozłowski oraz charyzmatyczny wiolonczelista Dominik Połoński. Gościem łączącym różne gatunki muzyczne będzie ZAKOPOWER.

30.07-3.08.2017
Suwałki, Gawrych Ruda, Maćkowa Ruda, Huta

W programie tegorocznego wydarzenia znajdą się trzy koncerty orkiestrowe, dwa koncerty kameralne oraz wydarzenia towarzyszące, tradycyjnie promujące artystów związanych z kulturą Polski północno-wschodniej, m.in. spotkanie z Zygmuntem Koniecznym i wieczór promujący album “Dom” Andrzeja Strumiłły. Tradycyjnie AUKSO zagości w Suwałkach, Gawrych Rudzie, Maćkowej Rudzie i Hucie.

W gronie zaproszonych znajdą się znakomitości muzyczne z różnych sfer muzycznych, przede wszystkim z Polski, ale nie zabraknie również gości z zagranicy. Klasyczny rys nada Filharmonii ceniony za wyjątkową barwę i wszechstronność tenorowego głosu (m.in. nominacje do Paszportów POLITYKI oraz Fryderyka) Karol Kozłowski. Współczesny kurs reprezentuje Dominik Połoński, charyzmatyczny wiolonczelista grający na instrumencie jedną ręką, laureat Fryderyka . Gościem nurtu z pogranicza różnych sfer muzycznych będzie zespół ZAKOPOWER, który wystąpi wraz z orkiestrą AUKSO. Wstęp na wydarzenia biletowane już od 20 zł.

Zygmunt Konieczny, fot. oficjalna strona artysty

Główną postacią XVIII Letniej Filharmonii będzie, obchodzący w tym roku osiemdziesiąte urodziny, Zygmunt Konieczny – kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, twórca piosenki literackiej. Debiutował w legendarnej krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”, szerokiej publiczności znany z tematów muzycznych do ponad stu filmów fabularnych, telewizyjnych i krótkometrażowych (m.in.: „Klucznik”, „Ucieczka z kina >Wolność<”, „Jasminum”, „Jańcio Wodnik”, „Prymas – trzy lata z tysiąclecia”) oraz spektakli w reżyserii największych nazwisk polskiego teatru (m.in: „Sen nocy letniej”, „Dziady” K. Swinarskiego, „Biesy”, „Dybuk”, „Klątwa” A. Wajdy, „Wiśniowy sad”, „Portret”, „Mewa” J. Jarockiego, „Do piachu”, „Affabulazione” T. Łomnickiego, „Hamlet”, „Nie – Boska Komedia” K. Nazara, „Mistrz i Małgorzata”, „Wniebowstąpienie” J. Englerta, „Opis obyczajów” M. Grabowskiego).

Festiwal zainauguruje 30 lipca (niedziela) koncert dedykowany pamięci zmarłego artysty rzeźbiarza Alojzego Nawrata z udziałem Karola Kozłowskiego oraz AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. W programie między innymi utwory G.F. Haendla, B. Brittena i Zygmunta Koniecznego. W poniedziałek, 31 lipca, zapraszamy na koncert “Filmowo i nie tylko…” w wykonaniu kameralistów AUKSO, podczas którego wysłuchamy znanych utworów autorstwa tegorocznego Jubilata Zygmunta Koniecznego w opracowaniu instrumentalnym. XVIII Filharmonię zakończymy w czwartek, 31 sierpnia mocnym uderzeniem podczas finałowego koncertu orkiestrowego, w którym na scenie pojawią się w autorskim programie zespół ZAKOPOWER oraz Orkiestra AUKSO.

Ponadto w programie: spotkanie z Zygmuntem Koniecznym (niedziela, 30 lipca, Huta), koncert kameralny w wykonaniu uczestników warsztatów tegorocznej Filharmonii oraz Karola Kozłowskiego (wtorek, 1 sierpnia, PSM w Suwałkach), spotkanie autorskie z Barbarą Ostaszewską i Andrzejem Strumiłłą (Galeria A. Strumiłły, Maćkowa Ruda) oraz koncert orkiestrowy w wykonaniu wiolonczelisty Dominika Połońskiego i orkiestry AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia (środa, 2 sierpnia, kościół pw. św. Maksymiliana Kolbego, Gawrych Ruda).

PROGRAM XVIII Festiwalu Letnia Filharmonia AUKSO

30.07 (niedziela), godz. 18.00 – Folwark Hutta, Spichlerz Pokamedulski, Huta 7
Spotkanie z Zygmuntem Koniecznym
prowadzenie: Justyna Rekść-Raubo i Marek Moś
wstęp wolny

30.07 (niedziela), godz. 20.00 – Suwalski Ośrodek Kultury, Sala im. A. Wajdy
Koncert inauguracyjny dedykowany pamięci Alojzego Nawrata >>

w programie: m.in. B. Britten, Z. Konieczny, W.A. Mozart, G.F. Telemann
wykonawcy: Karol Kozłowski (tenor) oraz AUKSO  Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia
bilety: 30 i 20 zł KUP TERAZ >>

31.07 (poniedziałek), godz. 20.00 – Suwalski Ośrodek Kultury, Sala im. A. Wajdy
FILMOWO I NIE TYLKO – koncert kameralny >>

w programie: Z. Konieczny
wykonawcy: kameraliści Orkiestry AUKSO
bilety: 30 i 20 zł KUP TERAZ >>

1.08 (wtorek), godz. 18.00 – Stadnina Koni „Nad Wigrami”, Mikołajewo 25 A
“Muzyka a zdrowie muzyka” – spotkanie z Burkhardem Dammannem
w programie: wykład i rozmowa na temat zagadnień zdrowotnych w zawodzie muzyka instrumentalisty

1.08 (wtorek), godz. 20.00 – Galeria Andrzeja Strumiłło, Maćkowa Ruda 17
“Wieczór z Suwalszczyzną” – spotkanie domowe
w programie: prezentacja albumu A. Strumiłły „Dom” oraz koncert pieśni domowych w wykonaniu M. Makowskiej i M. Rudowicz
prowadzenie: Justyna Rekść-Raubo i Marek Moś

2.08 (środa), godz. 20.00 – kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe, Gawrych Ruda
Koncert orkiestrowy >>
w programie: m.in. Z. Bargielski, E. Grieg, S. Kaczorowski
wykonawcy: Dominik Połoński (wiolonczela) oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia
bilety: 30 i 20 zł dostępne przed koncertem

3.08 (czwartek), godz. 20.00 – Suwalski Ośrodek Kultury, Sala im. A. Wajdy
SIWY DYM – koncert finałowy >>

wykonawcy: zespół ZAKOPOWER oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia
bilety: 65 i 45 zł KUP TERAZ >>IDEA Festiwalu Letnia Filharmonia AUKSO

Letnia Filharmonia AUKSO to unikalny projekt kulturalno-edukacyjny, który co roku latem na Suwalszczyźnie umożliwia kontakt ze sztuką o najwyższych walorach. Projekt opiera się na jednej z najlepszych orkiestr kameralnych w Polsce – AUKSO Orkiestrze Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. Jest to zespół, który jako jedyny działający w stałym składzie konsekwentnie pracuje nad literaturą klasyczną i jednocześnie tworzy repertuar we współpracy z najwybitniejszymi artystami jazzu w Polsce. W ten sposób buduje swój elitarny wizerunek jako orkiestry awangardowej, kroczącej własną drogą, poszukującej punktów stycznych świata klasyki i jazzu na najwyższym artystycznym poziomie. Festiwal daje także szansę obcowania ze znakomitą jakościowo sztuką grupom społecznym, które ze względu na usytuowanie z dala od największych ośrodków nie mają takich możliwości na co dzień.

TWÓRCY Festiwalu Letnia Filharmonia AUKSO
Justyna Rekść-Raubo

Justyna Rekść-Raubo

Justyna Rekść-Raubo ukończyła warszawską Akademię Muzyczną w klasie wiolonczeli A. Zielińskiego. Od 1995 r. występuje w zespole „Musicae Antiquae Collegium Varsoviense” pod kier. W. Kłosiewicza w Warszawskiej Operze Kameralnej, specjalizując się w wykonawstwie basso continuo. Jako członek zespołu muzyki współczesnej NONSTROM założonego przez Pawła Mykietyna, była nominowana do Paszportu POLITYKI oraz została laureatką IV Międzynarodowego Konkursu Młodej Kultury w Düsseldorfie. Inicjatorka wielu wydarzeń muzycznych, m.in. NONSTROM prezentuje, GALERIA MUZYKI aukso, LAKMUS, LUTOSFERY, PROBÓWKA oraz Letnia Filharmonia AUKSO, której jest dyrektorem.


Marek Moś

Marek Moś

Marek Moś jest dyrektorem artystycznym Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO od czasu jej powstania. Dyrygent, wybitny skrzypek i kameralista, prowadzi aktywną działalność koncertową i nagraniową. Założyciel Kwartetu Śląskiego, który w krótkim czasie stał się jednym z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie. Laureat Fryderyka’95 i ’97, Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie (1979), Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu (1984, 1988), Związku Kompozytorów Polskich (1994, 2005), Nagrody Ministra Kultury „Gloria Artis” (2005), Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego (2005). Wykładowca  Akademii Muzycznej im K. Szymanowskiego w Katowicach. Dyrektor Artystyczny Letniej Filharmonii AUKSO.


AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy

Istniejąca od 1998 roku AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy to jeden z najciekawszych europejskich zespołów kameralnych. Powołana do życia przez grupę absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, swój sukces opiera na założeniu, że nie są “tylko” orkiestrą, raczej obszarem artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej wartości. Młodzi muzycy, których zainteresowania wykraczają daleko poza ramy repertuaru klasycznego, szczególną uwagę poświęcają muzyce polskiej, chętnie i z powodzeniem sięgając po dzieła współczesne.


 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

MKiDN_z_paskiem_logo

Kategoria: Archiwum