XXI Suwalski Kaziuk zaprasza

Tradycyjny przedwielkanocny jarmark kaziukowy odbędzie się 8 marca. Suwalski Kaziuk symbolizuje nadejście wiosny, a stoiska rękodzielników i lokalnych twórców przyciągają setki odwiedzających. Nie zabraknie muzyki i śpiewu w wykonaniu zespołów z całego regionu, będzie tez można wygrać konkurs na najpiękniejsze palmy – na zgłoszenia czekamy do 6 marca.

Niedziela, 8.03.2019, godz. 10.00-15.00
ul. Patli i Witosa

wstęp wolny

Kaziuk Suwalski, czyli „jarmark odpustowy w nowomiejskich realiach” wywodzi się ze wspólnej dla Polski i Litwy tradycji uczczenia Świętego Kazimierza, patrona Metropolii Wileńskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, której Suwalszczyzna była częścią do 1795 r. Choć współczesny kiermasz ma charakter bardziej wielkomiejski, to mimo upływu czasu nie zatracił swego kolorytu. Podobnie jak w Wilnie, również w Suwałkach organizowany jest przy parafii pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza.

Tradycyjnie na kiermaszu można będzie kupić rękodzieło ludowe zarówno z Suwalszczyzny, jak i będące dziełem litewskich twórców, specjalnie na ten dzień zapraszanych do Suwałk. Ulice Patli i fragment ulicy Witosa w pobliżu kościoła św. Kazimierza Królewicza zapełnią się kolorowymi kramami, na których prezentowane będą oryginalne wyroby na każdy gust: od wzbudzających zachwyt urokliwych drobiazgów do prawdziwych dzieł sztuki, od tradycyjnych wyrobów rzemieślniczych z Suwalszczyzny i Litwy do współczesnego designu. Poza tym odwiedzających czeka prawdziwa feeria smaków: od domowym sposobem wypiekanych chlebów i mięsiwa, przez produkty mleczne, miody, zioła i słodycze, po lokalne piwa, nalewki i tradycyjny kwas chlebowy. Mało kto wychodzi bez pięknej wielkanocnej palmy, koszyka na święconkę, czy ręcznie rzeźbionych przyborów kuchennych oraz obowiązkowych pisanek.

Wystąpią zespoły ludowe i kapele regionalne z Suwalszczyzny: Kapela ZPiT Suwalszczyzna z SOK, Wigranie ze Starego Folwarku, Uwrocie z SOK, Nachodne z Sejn, Przeroślaki, Znaroku i Przeroślaczki z Przerośli, Rominczanie z Dubeninek, Zorniczeńka z Wysokiego k. Raczek, Zajączkowiaki z Zajączkowa, Rospuda i Onegdaj i Filipowa oraz Zespół Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas z SOK i Dwór z Fundacji Hanza. Nowością na tegorocznym Kaziuku Suwalskim będą pokaz mody średniowiecznej oraz namiot rycerski – zbrojownia i tor łuczniczy. Wszyscy chętni będą mogli również odwiedzić Krwiobus i oddać krew, a w namiocie PWSZ w Suwałkach zmierzyć ciśnienie, poziom glukozy lub wziąć udział w pokazie udzielania pierwszej pomocy.

Wszystkich chętnych zapraszamy także do konkursu na palmę wielkanocną. Jury przyzna aż cztery nagrody: za Najładniejszą Palmę, za Najbardziej Kolorową Palmę, za Największą Palmę i za Najmniejszą Palmę. Celem konkursu jest m.in. promocja międzypokoleniowego przekazu tradycji i integracja społeczności lokalnej poprzez kultywowanie zwyczajów wielkanocnych. Palmy wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia i zdjęciem dokumentującym proces ich wykonania należy składać w siedzibie Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Noniewicza 71 w Pracowni Dziedzictwa Kulturowego, (II piętro, pok. 211) do 6 marca, do godziny 16.00.

    • Regulamin konkursu na palmy wielkanocne Kaziuk 2020 PDF >>
    • Karta zgłoszenia do konkursu na palmy wielkanocne Kaziuk 2020 PDF >> | DOCX >>

Termin zgłoszeń upłynął 26 lutego.
Dokumenty dla wystawców Kaziuka Suwalskiego 2020:

    • Regulamin przyjmowania zgłoszeń i prowadzenia handlu towarami komercyjnymi PDF >>
    • Karta zgłoszenia wystawcy komercyjnego – PDF >> | DOCX >>

Szczegółowych informacji udziela Mirosław Jankowski, tel. (87) 563 85 16, e-mail: miroslaw.jankowski@soksuwalki.eu.


Regulamin imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>

Kategoria: Archiwum