Z ŻUBROFFKĄ na Kaukaz. Krótki metraż w SOK

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA 2015 – pokaz zestawu MENTAL CAUCASUS
Czwartek, 3.12.2015, godz. 18:00 Suwałki
Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Projekcja w Suwalskim Ośrodku Kultury jest częścią festiwalu ŻUBROFFKA 2015. Tradycyjnie w programie znalazły się filmy, które trudno zobaczyć gdzie indziej. Tym razem głównie z tajemniczego miejsca na ziemi – pomiędzy Europą i Azją.

wstęp wolny

zubroffka_keyvisual_FB_851x315-01

Kaukaz – bliski nam, a zarazem daleki – trochę europejski, trochę azjatycki, a w rzeczywistości chyba będący czymś pośrodku, pomiędzy. Region ze skomplikowaną historią i problematyczną współczesną sytuacją geopolityczną – podzielony na wiele państw, zależnych republik, terenów autonomicznych. Kinematografia gruzińska przeżywa odrodzenie, święci triumfy na międzynarodowych festiwalach, ale czy tylko Gruzini mają się czym poszczycić?

Postanowiliśmy spojrzeć na region z szerszej perspektywy. Filmy opowiadają o współczesnym Kaukazie z punktu widzenia bohaterek i bohaterów, reżyserek i reżyserów – o jego codzienności i historii pisanej dzisiaj. W programie znalazły się filmy z Gruzji (w tym wyjątkowego regionu Swanetii), Azerbejdżanu, ale także republik zależnych od Rosji – Dagestanu czy Czeczenii. Prezentowany zestaw zabierze nas w podróż po wyjątkowej, wysmakowanej i bardzo specyficznej kinematografii, w której przewodnikami będą młodzi twórcy o nowym, świeżym spojrzeniu.

W SOK będzie można zobaczyć pięć filmów związanych z Kaukazem:

Sonuncu / The Last One,
reż. Sergei Pikalov
Azerbejdżan 2014, 15′

kaukaz_5

Bebo / Granny
reż. Sandro Katamashvili
Gruzja 2013, 11′

kaukaz_2

Siłaczka / Strong woman
reż. Kacper Czubak, Iwona Kaliszewska
Polska 2014, 17′

kaukaz_1

Dinola
reż. Mariam Khatchvani
Gruzja 2013, 15′

kaukaz_3

The Doctor
reż. Anna Goroyan
Rosja 2014, 26′

kaukaz_4


 ŻUBROFFKA – święto krótkiego filmu

Basic RGB

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA świętuje w tym roku swoje 10-lecie! Jubileuszowa edycja Festiwalu odbędzie się od 2 do 6 grudnia w Białymstoku i na Podlasiu.

ŻUBROFFKA od lat buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem – jest wydarzeniem, w ramach którego spotyka się energia wszystkich stron świata. Selekcjonerzy wybierają zwykle około 100 najciekawszych filmów (spośród ponad tysiąca!) do siedmiu konkursów. Przygotowywane są także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W tym roku, w ciągu pięciu dni widzowie będą mogli zobaczyć łącznie ponad 250 krótkich filmów!Jury ocenia filmy w trzech konkursach krajowych (Amatorzy, Studenci, Niezależni), dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) oraz dwóch ogólnoświatowych (Kids, Music video). Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyznawane są nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę. Publiczność również przyznaje swoją nagrodę – Dzikiego Żubra.

Szczegóły na: www.zubroffka.pl

zubroffka_2015


ORGANIZATOR:

bok_pojedyncze_pion_JPG DKF-GAG_SMALL Print

WSPÓŁORGANIZATOR:

soklogopoziom

Kategoria: Archiwum