Zagraj w szachy z wikingiem. Nowy tutorial

#ZostanwdomuzSOK Nudzi Cię gra w Chińczyka lub warcaby? Jeśli pragniesz czegoś nowego i oryginalnego, proponujemy planszową grę towarzyską – Hnefatafl znaną jako stół królewski albo stół króla. Jest to gra strategiczna, za którą przepadali wikingowie. Jedną z jej odmian jest Tablut – narodowa planszowa gra Lapończyków.

Tutorial jest dostępny na Kanale YouTube SOK

Nudzi Cię gra w Chińczyka lub warcaby? Jeśli pragniesz czegoś nowego i oryginalnego, Suwalski Ośrodek Kultury proponuje kolejną planszówkę do samodzielnego wykonania w domu. Hnefatafl to historyczna gra planszowa, znana również jako stół królewski albo stół króla. To ulubiona gra strategiczna skandynawskich wojowników, stąd często nazywa się ją szachami wikingów. 

Magdalena Zielińska z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego SOK opowie jak prosto wykonać planszę, co można wykorzystać jako pionki, jak grać i jak wygrać. Warto przygotować kartkę sztywnego papieru A4, mazak i linijkę. Będziecie również potrzebować piona oznaczającego króla, dwunastu pionów jednego koloru (wojska królewskie) i dwudziesta czterech pionów w innym kolorze (wojska buntowników).

#historyczneplanszówki Do gry używa się kwadratowej planszy np. z papieru, tektury lub drewna o bokach trzynaście na trzynaście pól. Potrzebujemy jeden pion króla, dwanaście pionów jednego koloru (wojska królewskie, gwardia królewska) i dwadzieścia cztery piony innego koloru (wojska buntowników albo rokoszan). Wojska królewskie mają za zadanie eskortować króla do któregoś z narożników. Jeśli to się im uda, wygrywają. Z kolei unieruchomienie króla przez piony przeciwne oznacza ich wygraną. 

Magdalena Zielińska
Pracownia Dziedzictwa Kulturowego, Suwalski Ośrodek Kultury

Zdjęcia i montaż: Kamil Jutkiewicz
 
#ZostanwdomuzSOK, a inspiracji na kreatywne spędzanie wolnego czasu szukajcie na naszym YouTube i Facebooku. Pracujemy nad nowymi pomysłami – wkrótce pojawią się kolejne filmy!

Regulamin imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >> 

Kategoria: Edukacja, Warsztaty Rękodzieła