Zakończyły się XI Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem. Poznalśmy zwycięzców

W sobotę, 13 grudnia, w Suwalskim Ośrodku Kultury zakończyły się XI Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem “O Złotą Podkowę Pegaza”.

Jury pod przewodnictwem Joanny Szczepkowskiej wybrało najlepszych monodramistów w dwóch kategoriach, a także przyznało Grand Prix festiwalu.

Jury XI Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem “O Złotą Podkowę Pegaza” obradowało w trzyosobowym składzie: Joanna Szczepkowska (przewodnicząca), Krystyna Kozioł oraz Marek Cichucki.

Jurorzy przez trzy dni (11-13 grudnia) obejrzeli aż 12 prezentacji konkursowych. Po burzliwych obradach sędziowskie trio postanowiło przyznać wyróżnienia i nagrody oraz Grand Prix.

GRAND PRIX XI OGÓLNOPOLSKICH SPOTKAŃ  Z MONODRAMEM „O ZŁOTĄ PODKOWĘ PEGAZA” oraz nagrodę w wysokości 1800 zł otrzymał:

 • Tomasz Zaród z Warszawy za czystość i szlachetność środków teatralnego wyrazu w koncercie monodramatycznym pt. „Aktor NN”

Kategoria 16-19 lat

Wyróżnienia:

 • Joannie Lewoc z Suwałk za monodram pt. „Trzymając się za ręce” w reż. Mirosławy Krymskiej
 • Ewelinie Suwale z Tarnowa za monodram „Na granicy” w reż. Anny Witczak-Szumskiej
 • Zofii Mackiewicz z Suwałk za monodram „Miłość i inne demony” w reż. Jolanty Hinc-Mackiewicz
 • Natalii Traczyk z Radomia za monodram „Bida” w reż. Moniki Żurek
 • Michałowi Sawickiemu z Suwałk za monodram „Kongres Futurologiczny” w reż. Jolanty Hinc-Mackiewicz

III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł:

 • Mai Wolskiej z Koszalina za pełną ekspresji i odwagi osobistą wypowiedź sceniczną w monodramie „Chodzenie po linie” w reż. Ewy Czapik-Kowalewskiej.

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł:

 • Szymonowi Szczęchowi z Tarnowa za autorski scenariusz i prawdę na scenie w monodramie „Jestem” w reż. Justyny Kapy.

I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 600 zł:

 • Klaudii Kościstej z Tomaszowa Mazowieckiego za dojrzałe i wytrawne aktorstwo w monodramie pt. „Wielki piątek, czyli kobieta demon” w reż. Kariny Góry
 • Marcie Hołyńskiej z Piotrkowa Trybunalskiego za świadomy wybór i różnorodność form teatralnych w poprowadzeniu aktualnego tematu społecznego w spektaklu pt. „Wbrew woli mojej” w reż. Małgorzaty Kowalczyk

Kategoria dorosłych

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł:

 • Aleksandrze Guzek z Wrocławia za stylowe i konsekwentne utrzymanie się w konwencji prezentowanej adaptacji scenicznej w monodramie „Nic mnie w życiu nie bawi” w reż. Łukasza Chojęty.

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 600 zł:

 • Jackowi Sawickiemu z Suwałk za przekonujące i niezwykle wyraziste ujęcie problemu degradacji osobowości w monodramie “Moskwa – Pietuszki” w reż. Jolanty Hinc-Mackiewicz.

Od jury:
“Jury pragnie przede wszystkim podziękować Suwalskiemu Ośrodkowi Kultury, organizatorowi Spotkań oraz Urzędowi Miasta Suwałki za cykliczny festiwal o wyjątkowym znaczeniu mentalnym, społecznym i artystycznym. Poziom prezentacji z roku na rok znacząco wzrasta, uczestnicy festiwalu są świadomi i głęboko zaangażowani w to, co robią. Nieoceniona w tym zasługa instruktorów, którzy nie szczędzą czasu i uwagi, by młodzi ludzie mogli przekonać się, jak nieprawdopodobnie rozległą i szlachetną przestrzenią ekspresji jest teatr.

Szczególne podziękowania należą się dyrektor artystycznej Spotkań z Monodramem, Grażynie Filipowicz-Karp, za ogrom efektywnej pracy, jaką wkłada od 11 lat w organizację tego festiwalu.

Jury docenia i wyróżnia trud i sprawność organizacyjno-logistyczną całego zespołu technicznego i administracyjnego Suwalskiego Ośrodka Kultury, zaangażowanego w pracę przy Spotkaniach z Monodramem.

Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem odznaczają się szczególną, pełną ciepła oprawą, która sprzyja nawiązywaniu kontaktów i bezcennej radości bycia ze sobą.

Na wniosek uczestników XI Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem jury widzi potrzebę:
1. Przywrócenia festiwalowi kategorii teatru dziecięcego.
2. O ile jest to możliwe – rozpoczynania prezentacji konkursowych w czwartki po południu; tak, by minimalizując wysokie koszty akredytacji, spektakle konkursowe mogła obejrzeć jak największa liczba uczestników festiwalu.

Jury dziękuje darczyńcom Festiwalu:  
– Sponsorowi Generalnemu- PGE Dystrybucja Rejonu Energetycznego w Suwałkach,
– Hotelowi „Logos”
– Wydawnictwu Czarne

za bezcenną pomoc w organizacji festiwalu. ”

Protokół z posiedzenia jury XI Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” – KLIKNIJ!

PATRONAT HONOROWY

renkiewicz NCK logo

ORGANIZATOR

sok

SPONSOR

pge_czarnetlo

PARTNERZY

logos czarne_logo_BIG

PATRONAT MEDIALNY

Bialystok-page-001 polskieradiobialystok wspolczesna
dwutygodnik
niebywale radio5 suwalki24

Kategoria: Archiwum