W sobotę, 13 grudnia, w Suwalskim Ośrodku Kultury zakończyły się XI Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”.
Jury pod przewodnictwem Joanny Szczepkowskiej wybrało najlepszych monodramistów w dwóch kategoriach, a także przyznało Grand Prix festiwalu.
Jury XI Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” obradowało w trzyosobowym składzie: Joanna Szczepkowska (przewodnicząca), Krystyna Kozioł oraz Marek Cichucki.
Jurorzy przez trzy dni (11-13 grudnia) obejrzeli aż 12 prezentacji konkursowych. Po burzliwych obradach sędziowskie trio postanowiło przyznać wyróżnienia i nagrody oraz Grand Prix.
GRAND PRIX XI OGÓLNOPOLSKICH SPOTKAŃ Z MONODRAMEM „O ZŁOTĄ PODKOWĘ PEGAZA” oraz nagrodę w wysokości 1800 zł otrzymał:
- Tomasz Zaród z Warszawy za czystość i szlachetność środków teatralnego wyrazu w koncercie monodramatycznym pt. „Aktor NN”
Kategoria 16-19 lat
Wyróżnienia:
- Joannie Lewoc z Suwałk za monodram pt. „Trzymając się za ręce” w reż. Mirosławy Krymskiej
- Ewelinie Suwale z Tarnowa za monodram „Na granicy” w reż. Anny Witczak-Szumskiej
- Zofii Mackiewicz z Suwałk za monodram „Miłość i inne demony” w reż. Jolanty Hinc-Mackiewicz
- Natalii Traczyk z Radomia za monodram „Bida” w reż. Moniki Żurek
- Michałowi Sawickiemu z Suwałk za monodram „Kongres Futurologiczny” w reż. Jolanty Hinc-Mackiewicz
III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł:
- Mai Wolskiej z Koszalina za pełną ekspresji i odwagi osobistą wypowiedź sceniczną w monodramie „Chodzenie po linie” w reż. Ewy Czapik-Kowalewskiej.
II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł:
- Szymonowi Szczęchowi z Tarnowa za autorski scenariusz i prawdę na scenie w monodramie „Jestem” w reż. Justyny Kapy.
I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 600 zł:
- Klaudii Kościstej z Tomaszowa Mazowieckiego za dojrzałe i wytrawne aktorstwo w monodramie pt. „Wielki piątek, czyli kobieta demon” w reż. Kariny Góry
- Marcie Hołyńskiej z Piotrkowa Trybunalskiego za świadomy wybór i różnorodność form teatralnych w poprowadzeniu aktualnego tematu społecznego w spektaklu pt. „Wbrew woli mojej” w reż. Małgorzaty Kowalczyk
Kategoria dorosłych
II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł:
- Aleksandrze Guzek z Wrocławia za stylowe i konsekwentne utrzymanie się w konwencji prezentowanej adaptacji scenicznej w monodramie „Nic mnie w życiu nie bawi” w reż. Łukasza Chojęty.
I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 600 zł:
- Jackowi Sawickiemu z Suwałk za przekonujące i niezwykle wyraziste ujęcie problemu degradacji osobowości w monodramie „Moskwa – Pietuszki” w reż. Jolanty Hinc-Mackiewicz.
Od jury:
„Jury pragnie przede wszystkim podziękować Suwalskiemu Ośrodkowi Kultury, organizatorowi Spotkań oraz Urzędowi Miasta Suwałki za cykliczny festiwal o wyjątkowym znaczeniu mentalnym, społecznym i artystycznym. Poziom prezentacji z roku na rok znacząco wzrasta, uczestnicy festiwalu są świadomi i głęboko zaangażowani w to, co robią. Nieoceniona w tym zasługa instruktorów, którzy nie szczędzą czasu i uwagi, by młodzi ludzie mogli przekonać się, jak nieprawdopodobnie rozległą i szlachetną przestrzenią ekspresji jest teatr.
Szczególne podziękowania należą się dyrektor artystycznej Spotkań z Monodramem, Grażynie Filipowicz-Karp, za ogrom efektywnej pracy, jaką wkłada od 11 lat w organizację tego festiwalu.
Jury docenia i wyróżnia trud i sprawność organizacyjno-logistyczną całego zespołu technicznego i administracyjnego Suwalskiego Ośrodka Kultury, zaangażowanego w pracę przy Spotkaniach z Monodramem.
Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem odznaczają się szczególną, pełną ciepła oprawą, która sprzyja nawiązywaniu kontaktów i bezcennej radości bycia ze sobą.
Na wniosek uczestników XI Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem jury widzi potrzebę:
1. Przywrócenia festiwalowi kategorii teatru dziecięcego.
2. O ile jest to możliwe – rozpoczynania prezentacji konkursowych w czwartki po południu; tak, by minimalizując wysokie koszty akredytacji, spektakle konkursowe mogła obejrzeć jak największa liczba uczestników festiwalu.
Jury dziękuje darczyńcom Festiwalu:
– Sponsorowi Generalnemu- PGE Dystrybucja Rejonu Energetycznego w Suwałkach,
– Hotelowi „Logos”
– Wydawnictwu Czarne
za bezcenną pomoc w organizacji festiwalu. ”
PATRONAT HONOROWY
ORGANIZATOR
SPONSOR
PARTNERZY
PATRONAT MEDIALNY