Zbliża się XIX Letnia Filharmonia AUKSO-Wigry 2018. Relacja z konferencji

Przed nami, w dniach od 30 lipca do 5 sierpnia, koncerty, warsztaty i spotkania. Szczegóły zaprezentowali na specjalnej konferencji prasowej organizatorzy oraz goście konferencji, m.in. Czesław Renkiewicz Prezydent Suwałk, Anna Naszkiewicz Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Justyna Rekść-Raubo Dyrektor Festiwalu i Alicja Andrulewicz Dyrektor SOK. 

W konferencji prasowej udział wzięli, reprezentujący organizatorów XIX Letniej Filharmonii AUKSO – Wigry 2018, Alicja Andrulewicz p.o. dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury i Justyna Rekść-Raubo dyrektor Festiwalu LF AUKSO, Honorowi Patroni wydarzeń festiwalowych Czesław Renkiewicz Prezydent Miasta Suwałki, Anna Naszkiewicz Wicemarszałek Województwa Podlaskiego oraz Tadeusz Chołko Wójt Gminy Suwałki, a także Ewa Sidorek Wiceprezydent Miasta Suwałki i Burkhard Dammann, austriacki specjalista w zakresie fizjoterapii muzyków. 

 

Filharmonia AUKSO to cykl koncertów orkiestrowych, kameralnych, warsztatów i spotkań organizowanych na Suwalszczyźnie już od blisko 20 lat. Znakomicie dopełnia i wzmacnia ofertę kierowaną zarówno do mieszkańców regionu, jak i turystów z kraju i zagranicy, podnosząc jej atrakcyjność i kompleksowość. Promuje Województwo Podlaskie również jako region proponujący rozrywkę kulturalną na wysokim, światowym poziomie. Jak mówił Czesław Renkiewicz, muzyka klasyczna ma w Suwałkach i regionie swoją stałą, wierną widownię, a – co podkreśliła Anna Naszkiewicz – z roku na rok nowych fanów przybywa. 

W gronie artystów zaproszonych do tegorocznej edycji Filharmonii jak zwykle znajdą się znakomici muzycy: wybitny, ceniony w Polsce i na świecie dyrygent, dyrektor Filharmonii Narodowej maestro Jacek Kaspszyk, jeden z czołowych współczesnych kompozytorów Zygmunt Krauze, znakomity pianista Wojciech Waleczek i wirtuoz gitary Waldemar Gromolak. Nie zabraknie również gości z zagranicy, takich jak soliści polsko-kolumbijsko-izraelskiego zespołu KK PEARLS. 

Festiwal rozpoczyna się w najbliższy poniedziałek, 30 lipca i potrwa do niedzieli, 5 sierpnia. Festiwal zainauguruje program “Perły muzyki polskiej”w wykonaniu pianisty Wojciecha Waleczka i Acoustic Quartet. Kolejne wydarzenie to muzyczny wieczór z Gościem Festiwalu, cenionym kompozytorem Zygmuntem Krauzem. Kontynuacją fortepianowych spotkań będzie recital Krzysztofa Kobylińskiego. Piątkowy koncert z gitarzystą Waldemarem Gromolakiem, odbędzie się w Gawrych Rudzie. Dwa weekendowe ponownie zabrzmią w SOK-u: sobotni poprowadzi jeden z najlepszych polskich dyrygentów, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej Jacek Kaspszyk. W finale – w prawdziwie międzynarodowym składzie na scenie pojawi się zespół KK PEARLS. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. 


Kategoria: Archiwum