“Ziemio ty śliczna” – Suwalszczyzna w teledysku

Niedawno prezentowaliśmy Państwu nowo wydaną płytę Anny Szafranowskiej pod tytułem „Ziemio ty śliczna”, a za artystką już kolejny nowy projekt i kolejne kreatywne działania w planach. Tradycyjne utwory w nowoczesnym, jazzującym wydaniu zrodziły pomysł stworzenia swego rodzaju tryptyku audiowizualnego. Oprócz walorów dźwiękowych Anna Szafranowska chce podarować odbiorcom również pocztówkę filmową, ukazującą Suwalszczyznę w trzech odsłonach nawiązujących do trzech pór roku.

Niedawno prezentowaliśmy Państwu nowo wydaną płytę Anny Szafranowskiej pod tytułem „Ziemio ty śliczna”, a za artystką już kolejny nowy projekt i kolejne kreatywne działania w planach. 
Tradycyjne utwory w nowoczesnym, jazzującym wydaniu zrodziły pomysł stworzenia swego rodzaju tryptyku audiowizualnego. Oprócz walorów dźwiękowych Anna Szafranowska chce podarować odbiorcom również pocztówkę filmową, ukazującą Suwalszczyznę w trzech odsłonach nawiązujących do trzech pór roku.
Niepowtarzalny klimat płyta zawdzięcza nie tylko muzyce, ale także wyjątkowej szacie graficznej. Na zdjęciach autorstwa Anety Stabińskiej (People I have met) widzimy wokalistkę na tle leśnego jeziora zatopionego w zimowej ciszy. (Wieniec, stylizacja, makijaż – Aneta Stabińska, część kostiumów autorstwa Joanny Łupinowicz). Oczywiście to tylko ułamek tego, co udało się uchwycić podczas sesji zdjęciowej. Fotografka przygotowuje filmowy montaż zdjęć, który będziemy mogli zobaczyć już niebawem. Zimowa aura Suwalszczyzny będzie tłem dla pieśni „Po cym Ci Jasieńku”. Premiera planowana jest na kwiecień. 
 
W planach jest także teledysk do utworu „Oj zarżyj koniu, oj zarżyj wrony”. Jego reżyserem jest znany fotograf i filmowiec Marcin Pawlukiewicz (Instagram: pawlukiewiczmarcin_photowork). Pierwsze nagrania odbyły się 21 kwietnia w w Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie dzięki gościnności gospodyni tego wyjątkowego miejsca, Anny Strumiłło. Na planie zdjęciowym Annie Szafranowskiej towarzyszyli zaprzyjaźnieni aktorzy teatru tańca: Anna Turczyńska i Rafał Gajek. Oryginalne stroje tancerzy – tkaniny były barwione specjalną techniką wykorzystującą naturalne barwniki zawarte w roślinach – zaprojektowała Anna Strumiłło. Kostium wokalistki oraz wieniec według pomysłu Anety Stabińskiej wyszedł spod ręki Joanny Łupinowicz z Pracowni Teatru Lalki i Aktora Suwalskiego Ośrodka Kultury. Klip ukaże się w drugiej połowie maja. Krótki making of autorstwa Kamila Jutkiewicza daje przedsmak finałowej realizacji.

Obie pieśni pochodzą z repertuaru jednej z najstarszych śpiewaczek Suwalszczyzny, Heleny Napierały z zespołu Wigranie ze Starego Folwarku, zasłużenie cieszącej się sławą autorytetu w dziedzinie tradycyjnych pieśni Suwalszczyzny. Annie Szafranowskiej przekazała miłość i szacunek do śpiewaczych tradycji regionu, co w połączeniu ze znakomitymi jazzowymi aranżacjami Szymona Markiewicza, przekłada się na wyjątkowy klimat płyty.
W planach jest też wiosenny teledysk do pieśni „W moim ogródeczku” z udziałem Zespołu Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas działającym w Suwalskim Ośrodku Kultury. Anna Szafranowska chciałaby nagrać go na tle kwitnących jabłoni – trwają poszukiwania odpowiedniej lokalizacji.
Płyta „Ziemio Ty śliczna” została wydana dzięki dofinansowaniu ze stypendium Miasta Suwałki. Przyznana kwota nie wystarczyła jednak, aby pokryć wszystkie koszty związane z wydaniem płyty, trzeba było zaangażować własne środki. Dlatego wokalistka zdecydowała się udostępnić część nakładu fanom tradycyjnej suwalskiej muzyki. Album można zamówić u Anny Szafranowskiej, kontaktując się z wokalistką pod adresem mailowym aszaf@op.pl lub numerem telefonu 661 049 454. Cena płyty to 40 zł.
fot. Kamil Jutkiewicz

 

 

Kategoria: Aktualności