Złote Podkowy Pegaza przyznane. Dwie nagrody Grand Prix

Jury tegorocznych Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem przyznało dwie Grand Prix. W kategorii aktorów zawodowych statuetkę zdobył Mateusz Olszewski z Łodzi za „Novecento”, w kategorii młodzieżowej – Katarzyna Dominiak ze Świnoujścia za spektakl „Z innej gliny”. Wśród wyróżnionych znalazły się dwie suwalczanki Paulina Cieraszko i Zofia Mackiewicz z Teatru Efemerycznego, działającego w SOK pod kierunkiem Jolanty Hinc-Mackiewicz.

Nagrody XIV Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem “O Złotą Podkowę Pegaza”

Podczas tegorocznych Spotkań z Monodramem O ZŁOTĄ PODKOWĘ PEGAZA na scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury wystąpiło szesnastu monogramistów, utalentowanych amatorów i aktorów zawodowych z Polski, jak i zagranicy. W swoich spektaklach  zmierzyli się z problemami nurtującymi ludzi od pokoleń – strachem przed samotnością, odizolowaniem i odrzuceniem, nieumiejętnością  radzenia sobie z wyzwaniami, jakie stawia życie, lękami codzienności, potrzebą miłości i akceptacji, ale także pasji, która daje radość życia i spełnienie.

Nagrody Grand Prix powędrowały do Matusza Olszewskiego z Łodzi za spektakl “Novecento” w reżyserii aktora (kategoria aktorzy zawodowi) i do Katarzyny Dominiak za monodram “Z innej gliny w reżyserii Anety Kruk i Katarzyny Dominiak (kategoria młodzieżowa). 

Mateusz Olszewski, laureat Grand Prix XIV OSzM “O Złotą Podkowę Pegaza” w kategorii aktorzy zawodowi za spektakl “Novecento”

Mateusz Olszewski podbił serca jurorów opowieścią “Novecento” o fikcyjnym pianiście i kompozytorze obdarowanym niebywałym talentem. Novecento oficjalnie nie istniał dla świata, znaleziony jako niemowlę na statku spędził tam całe życie, kursując między Europą a Ameryką. Aktor sięgnął po wiele interesujących form i środków wyrazu scenicznego, był bardzo przekonywujący w swojej opowieści i prawdziwy.

Katarzyna Dominiak laureatka Grand Prix XIV OSzM “O Złotą Podkowę Pegaza” w kategorii młodzieżowej za spektakl “Z innej gliny”

Wyjątkową szczerość i piękną osobowość pokazała Katarzyna Dominiak w monodramie „Z innej gliny” ukazującym epizody z życia Camille Claudel, genialnej francuskiej rzeźbiarki, żyjącej na przełomie XIX i XX wieku. Aktorka odbyła symboliczną podróż przez życie artystki, począwszy od jej barwnego i trudnego dzieciństwa, aż po gorzkie lata dojrzałości, pełne braku zrozumienia oraz trudów, których nie szczędziło patriarchalne środowisko mieszczańskie i męski monopol na uprawianie sztuki.

Jury XIV OSzM “O Złotą Podkowę Pegaza”, od lewej: Wiesław Komasa, Janusz Szymański, Jan Zdziarski

Jurorzy Spotkań: Wiesław Komasa (przewodniczący), Jan Zdziarski i Janusz Szymański zwrócili uwagę na dobry poziom prezentacji artystycznych. Podkreślili fakt, że scenariusze prezentowanych w Suwałkach spektakli zbudowane zostały w oparciu o wybitną literaturę, aktorzy sięgnęli bowiem po najlepsze dzieła, m.in.: Marqueza, Gombrowicza, Bułhakowa i Bogosiana. Nie szczędzili też pochwał kierowanych do organizatora festiwalu – Suwalskiego Ośrodka Kultury i Grażyny Filipowicz-Karp, dyrektora artystycznego festiwalu, za przygotowanie wydarzenia i stworzenie znakomitych warunków umożliwiających wykonawcom jak najlepsze zaprezentowanie spektakli. Specjalne słowa uznania i podziękowania otrzymał zespół techniczny. Zasugerowano również, aby z uwagi na liczną obecność wykonawców zza granicy zmienić formułę festiwalu na międzynarodową, co zdaniem jury podniesie prestiż i znaczenie imprezy.

Od lewej: Alicja Andrulewicz p.o. dyrektor SOK, Patryk Pawelec laureat nagrody z kategorii dorośli amatorzy, Ewa Sidorek Zastępca Prezydenta Suwałk

Miłośnicy niełatwej sztuki, jaką jest monodram, oprócz szesnastu znakomitych propozycji konkursowych, mogli także zobaczyć spektakle mistrzowskie w wykonaniu znanych i docenianych aktorów teatralnych i filmowych: inaugurujące festiwal „Różewiczogranie” z genialnym Wiesławem Komasą, który dosłownie zahipnotyzował publiczność rewelacyjnym przekazem tekstów Tadeusza Różewicza oraz zamykającą festiwal słodko-gorzką „Supermenkę” z Jowitą Budnik w roli głównej, mieszającą, podobnie jak w życiu – dramat z komedią, ironię z życzliwością, filozofię z banałem.

Laureaci, reżyserzy i jurorzy XIV OSzM “O Złotą Podkowę Pegaza”, z Ewą Sidorek Zastępcą Prezydenta Suwałk, Alicją Andrulewicz p.o. Dyrektor SOK, Grażyną Filipowicz-Karp dyrektorem artystycznym festiwalu, Tomaszem Szyszko z RESO Europa Service Mecenasa Festiwalu

Nagrodzeni podczas XIV Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”

3 równorzędne Wyróżnienia w kategorii młodzieżowej

 • Paulina Cieraszko za spektakl „Czego szukam” w reżyserii Jolanty Hinc-Mackiewicz
 • Zofia Antonina Mackiewicz za spektakl „Wszystko będzie dobrze” w reżyserii Jolanty Hinc-Mackiewicz
 • Alzbieta Kralova z Partizanskiej Lupcy za spektakl „Szecherezada” w reżyserii Jaroslava Janicka

III nagroda w kategorii młodzieżowej

 • Viktoria Anna Lesayova z Nitry za spektakl „Sto lat samotności” w reżyserii Maricy Siskovej

II nagroda w kategorii młodzieżowej

 • Alica Cveckova z Nitry za spektakl „Salome” w reżyserii Maricy Siskovej

I nagrody w kategorii młodzieżowej nie przyznano

Grand Prix XIV Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” w kategorii młodzieżowej

 • Katarzyna Dominiak ze Świnoujścia za spektakl „Z innej gliny” w reżyserii Anety Kruk

Nagroda w kategorii dorośli amatorzy

 • Patryk Pawelec z Lublina za spektakl „Tam i z powrotem” w reżyserii Urszuli Kostrzewy

3 równorzędne III nagrody w kategorii aktorzy zawodowi

 • Angelika Olszewska z Warszawy za spektakl „O matko z córką” w reżyserii Mateusza Olszewskiego
  Mirosław Wasiewicz z Kopca za spektakl „Za-Tem-Oceanem”  
  Hubert Jarczak z Węgorzewa za spektakl „Sex prochy i rock & roll”

II nagroda w kategorii aktorzy zawodowi

 • Vladimir Petrovs z Rezekne (Łotwa) za spektakl „Monolog”

I nagrody w kategorii aktorzy zawodowi nie przyznano

Grand Prix XIV Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” w kategorii aktorzy zawodowi

 • Mateusz Olszewski z Łodzi  za spektakl „Novecento”

Nagroda Instuktorska

 • Marica Siskowa z Nitry (Słowacja) za reżyserię spektakli: „Salome” i „Sto lat samotności”

Foto: Jarosław Filipowicz


Patron honorowy

Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz

Mecenas Festiwalu

Sponsor Festiwalu

Patronat

 

Patronat medialny

  TVP3_Bialystok_podstradio5niebywalesuwalki24suwalkiinfo_logo dwutygodnik   

Kategoria: Archiwum