Znakomity pianista w jesiennym koncercie

“Jesienią Klasycznie” koncert z cyklu Filharmonia Suwałk
Czwartek, 20 listopada 2014, godz. 19.00
Duża Scena, ul. Jana Pawła II 5

Klasyczne utwory największych kompozytorów w znakomitym wykonaniu. Z Suwalską Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Kazimierza Dąbrowskiego zagra jeden z najlepszych litewskich pianistów – Darius Mažintas. 

Bilety: 30 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

MAZINTAS_SPAUDAICMYKjpg KazimierzDabrowski_fotoCV

Darius Mažintas to były wiceminister kultury Litwy i jeden z najbardziej znanych litewskich pianistów młodego pokolenia, laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym konkursu A. Rubinsteina (Francja, 2003), Międzynarodowego Konkursu Stasys Vainiūnas (2000),” Konzerteum”(Grecja, 1998),” Citta di Senigalia”(Włochy, 1996),” Permusica di Virtuosipianoforte”(Czechy, 1995), “Pietra Ligure” (Włochy,1997) i innych.

filharmonia.pdf-page-001

Solista będzie towarzyszył ostatniemu w tym roku występowi Suwalskiej Orkiestry Kameralnej w ramach Filharmonii Suwałk – cyklu koncertów muzyki klasycznej w wykonaniu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej z udziałem najznakomitszych solistów polskich i światowych scen. Repertuar cyklu jest starannie dobierany przez dyrektora artystycznego Orkiestry – Kazimierza Dąbrowskiego. Kluczem do wyboru utworów bywa sylwetka kompozytora, określony styl, epoka czy gatunek muzyczny.

mazintas_468x60

Darius Mažintas  urodził się w 1982 roku w Wilnie. Od 1988 uczęszczał do M. K. Čiulionis Art School, następnie kontynuował naukę w B. Dvarionas School. Studiował na światowej sławy G.Verdi Conservatorio di Musica w Mediolanie.W 2010 roku ukończył Litewską Akademię Muzyki i Teatru z tytułem licencjata sztuki. Mažintas aktywnie działa jako solista – koncertował w USA, Niemczech, Francji, Włoszech, Rosji, Szwecji, Holandii i innych krajach. Występował na wielu festiwalach muzycznych, w tym Aspen Music Festival (USA),Festiwal Pianistyczny w Westchester (USA), Sommerakademie (Niemcy), Holland Music Sessions (Holandia).

Współpracuje z takimi sławami jak Virgilijus Noreikai Sandra Janušaitė, jest także częstym gościem programów radiowych i telewizyjnych. Jesienią 2006 roku, Darius Mažintas opracował świetnie przyjęty przez uczniów program edukacyjny muzyki klasycznej w około 30 szkołach w Wilnie.

Darius M darius

W programie:

Gustav Holst – St. Paul’s Suite op. 29 nr 2
Zasłynął jako kompozytor w zasadzie dzięki jednej – ale za to genialnej – suicie pt. „Planety”. Kompozycja powstała w latach 1914-1916, wielokrotnie wykorzystywana była w filmie – zainspirowała między innymi Johna Williamsa, twórcę muzyki do „Gwiezdnych Wojen”. Suita St. Paul’s to kompozycja dla orkiestry szkolnej powstała jako wynik pasji kompozytora do zbierania pieśni ludowych.

Ludwig van Beethoven – I Koncert fortepianowy C-dur op. 15
Koncerty fortepianowe Ludwiga van Beethovena ilustrują doskonale kształtowanie się jego stylu i osobowości twórczej. Pierwszy związany jest z początkami wiedeńskiej kariery młodego pianisty-wirtuoza i genialnego kompozytora.

Wolfgang Amadeusz Mozart – Symfonia C-dur „Jowiszowa” nr 41 KV 551
Nieograniczona wyobraźnia muzyczna Mozarta pozostaje nadal przedmiotem zainteresowania. Komponowanie było dla niego tak proste, jak oddychanie. Symfonia „Jowiszowa” stanowi kulminację całej symfonicznej odysei Mozartowskiej. Trudno w to uwierzyć, że kompozycja ta jest tak bezpretensjonalnie radosna, podczas gdy jej autor przeżywał w okresie jej tworzenia kolejne załamania nerwowe. Mozart nie mógł wyobrazić sobie lepszego zwieńczenia swojej działalności kompozytorskiej. Sygnalizując w pierwszej części sześć różnych pomysłów muzycznych, przywołuje je w całej okazałości w fugato finałowej kody, dając im jedyną możliwość wspólnego zaistnienia. Symfonia „Jowiszowa” to bezapelacyjnie jedna z najlepszych kompozycji w całej klasycznej muzyce zachodniej.

Patroni medialni cyklu koncertów Filharmonia Suwałk:

logo_suwalszczyzna_netradio5tvs24suwalszczyznasuwalki24niebywalesuwalkiinfo_logo_zawsze takiedwutygodnik

afisz_mazintas

Kategoria: Archiwum