ZPiT Suwalszczyzna bezkonkurencyjny w Gruzji

Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” zdobył Grand Prix Festiwalu Tertri Tolia w Gruzji. Tancerze i soliści z towarzyszeniem kapeli zauroczyli jurorów programem pieśni i tańców narodowych, którego premiera odbyła się w Suwalskim Ośrodku Kultury w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. „Suwalszczyzna” rywalizowała z zespołami z Izraela, Armenii, Kazachstanu, Turcji, Włoch i Gruzji. 

Z ogromną radością i dumą informujemy, że Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”, działający pod kierownictwem Kingi Kobieli w Suwalskim Ośrodku Kultury, zdobył Grand Prix Festiwalu Tertri Tolia w Gruzji. Tancerze i soliści z towarzyszeniem kapeli zauroczyli jurorów programem pieśni i tańców narodowych, którego premiera odbyła się w Suwalskim Ośrodku Kultury 11 listopada 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. „Suwalszczyzna” rywalizowała z zespołami z Izraela, Armenii, Kazachstanu, Turcji, Włoch i Gruzji. W nagrodę za najwyższe wyróżnienie festiwalu nasz zespół pojedzie na festiwal do Kalabrii we Włoszech w przyszłym roku. Wszystkim tancerzom, solistom, muzykom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych wspaniałych sukcesów na arenie międzynarodowej.

  

Fot. A. Mazo, A. Musiałowicz, Facebook Zespołu


Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”, jeden z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce, od 67 lat promuje lokalną tradycję i kulturę, jest ambasadorem miasta i regionu w Polsce i Europie. Zespół z powodzeniem rekonstruuje suwalskie tradycje taneczne, animuje lokalną społeczność i koncertuje w kraju oraz poza granicami. Repertuar grupy obejmuje tańce regionalne z wielokulturowej Suwalszczyzny, narodowe i europejskie tańce salonowe oraz trzy widowiska taneczno-teatralne. Opowiadają o tradycjach Suwałk i Suwalszczyzny z wykorzystaniem autentycznej muzyki i pieśni, w wiarygodnym, inspirowanym tradycją wykonaniu.

W 2008 r. zrealizowano obrazek sceniczny „Suwalska potańcówka”; wykorzystujący wyłącznie folklor Suwalszczyzny. Kolejne widowiska to „Kochajmy się” inspirowane mickiewiczowskim „Panem Tadeuszem” z muzyką Fryderyka Chopina w aranżacji Krzysztofa Krzesickiego, „W podsuwalskiej oberży”, odnoszące się do lokalnych tradycji wielokulturowych Suwałk i regionu oraz „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914”, przybliżający mieszczańskie tradycje salonowe Suwałk z czasów fin de siecle’u.

Takiej tanecznej opowieści o własnym, lokalnym dziedzictwie historycznym nie zrealizował dotąd żaden zespół w Polsce. Konsekwentnie opowiedziany tańcem XVIII, XIX i XX wiek na Suwalszczyźnie można zobaczyć tylko na koncertach „Suwalszczyzny”. Potwierdzeniem dokonań zespołu oraz sympatii, jaką cieszy się wśród tysięcy widzów są nagrody i wyróżnienia, jak „Włócznia Jaćwingów”, tytuł Podlaskiej Marki Konsumentów oraz Grand Prix Festiwalu Tertri Tolia w Gruzji.


Opublikowano