ZPiT Suwalszczyzna – Koncert dla Przyjaciół

Jubileusz 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna za nami, pisze się kolejny rok tanecznej historii, ale to nie koniec koncertowych emocji. W kwietniu Zespół i Kapela zapraszają wszystkich Fanów, Wielbicieli i Przyjaciół na specjalny koncert, podczas którego zobaczymy m.in. jubileuszowego mazura i wzruszający finał pokoleń. 

23.04.2022, godz. 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety 30 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
z Suwalską Kartą Mieszkańca zniżki do 50%
zamów transport door-to-door >>

Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna, roztańczona chluba regionu, symbol tanecznych tradycji pogranicza i legenda suwalskiej sceny, koncertuje nieprzerwanie od 1951 r. W Zespole tańczą i śpiewają całe rodziny, a folklorystyczna tradycja przechodzi z pokolenia na pokolenie. W ubiegłym roku Suwalszczyzna świętowała 70. urodziny, między innymi odbyły się dwa koncerty galowe. Na dużej scenie Sali im. A. Wajdy zobaczyliśmy Grupę Reprezentacyjną, Oldboy Squad i Grupę Dziecięcą. Tancerzom towarzyszyła Kapela ZPiT Suwalszczyzna.

W programie Koncertu dla Przyjaciół zobaczymy reprezentatywny dla wieloletniej historii zespołu przekrój programów tanecznych. Zabrzmią także tradycyjne pieśni. Koncert rozpocznie przygotowany specjalnie na siedemdziesiąte urodziny mazur w choreografii kierownika Zespołu, Roberta Śliżewskiego. W finale publiczność będzie miała okazję usłyszeć wzruszający występ pokoleń. 

Program koncertu:

 • Mazur – w wykonaniu reprezentacji Zespołu (choreografia – Robert Śliżewski, opracowanie muzyczne – Krzysztof Krzesicki)
 • Wiązanka tańców rzeszowskich w wykonaniu grupy Odboy Squad (choreografia – Robert Śliżewski, opracowanie muzyczne – Krzysztof Krzesicki)
 • Kujawiak z oberkiem w wykonaniu reprezentacji Zespołu (choreografia – Robert Śliżewski, opracowanie muzyczne – Krzysztof Krzesicki)
 • Solo Kapeli (opracowanie muzyczne Krzysztofa Krzesickiego)
 • Fragment suity tańców suwalskich w wykonaniu reprezentacji Zespołu i grupy Oldboy Squad (choreografia: walc Aleksander, Kapelus, Jaunimo – Jarosław Wojciechowski, polka Kowalewskiego – Robert Śliżewski)
 • Utwory wokalne: Jest drożyna, W moim ogródeczku (przygotowanie wokalne i opracowanie muzyczne – Ignacy Ołów, chórmistrzyni – Pamela Sinicka-Krupa)
 • Tańce lubelskie – w wykonaniu grupy Oldboy Squad (choreografia – Robert Śliżewski, opracowanie muzyczne – Krzysztof Krzesicki)
 • Tańce huculskie – w wykonaniu reprezentacji Zespołu (choreografia – Robert Śliżewski, opracowanie muzyczne – Krzysztof Krzesicki)
 • Finał Pokoleń – w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna (choreografia – Robert Śliżewski, opracowanie muzyczne – Krzysztof Krzesicki)

Galeria zdjęć z koncertu jubileuszowego dostępna TUTAJ >>

Skład kapeli ZPiT Suwalszczyzna:

 • Alicja Malinowska – skrzypce 
 • Aleksandra Pływaczewska – skrzypce 
 • Urszula Murawko – instrumenty perkusyjne 
 • Bartosz Drzemicki – trąbka 
 • Olgierd Smokowski – klarnet 
 • Mateusz Waraksa – kontrabas 
 • Krzysztof Krzesicki – fortepian, kapelmistrz

ZPiT Suwalszczyzna. Fot. Adam Mazo

Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna to jeden z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Powstał w 1951 r. Laureat prestiżowej Nagrody Podlaska Marka, nagrody Prezydenta Suwałk Włócznia Jaćwingów oraz medalu Zasłużony dla Miasta. Z powodzeniem rekonstruuje suwalskie tradycje taneczne, animuje lokalną społeczność, koncertuje w kraju i za granicą, udanie promując lokalne dziedzictwo kulturowe, tradycje Suwałk i regionu. 

W 2021 roku Zespół obchodził 70-lecie istnienia. Repertuar grupy obejmuje tańce regionalne z wielokulturowej Suwalszczyzny, narodowe i europejskie tańce salonowe oraz widowiska taneczno-teatralne opowiadające o tradycjach Suwałk i Suwalszczyzny z wykorzystaniem autentycznej muzyki i pieśni, w wiarygodnym, inspirowanym tradycją wykonaniu. Najnowszy program Zespołu to dynamiczne i porywające kolorem tańce huculskie.

Warto podkreślić, że Zespół jest lokalnym symbolem tradycji – nie ma chyba w Suwałkach rodziny, która nie miałaby w swoim gronie byłego tancerza, śpiewaka czy muzyka z ZPiT Suwalszczyzna. Dzisiaj Suwalszczyzna to nowoczesny, wielopokoleniowy zespół tańczących i śpiewających artystów oraz orkiestra Zespołu, blisko 100 osób połączonych wspólną pasją.

 

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury

Patronat medialny

 niebywalesuwalki24suwalkiinfo_logo

 

Kategoria: Archiwum