ZPiT Suwalszczyzna z tytułem Podlaskiej Marki

Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna został liderem Plebiscytu o Nagrodę Podlaskich Konsumentów. Zespół zdobył 3014 głosów z blisko 12.500 oddanych. Dziękujemy wszystkim sympatykom Zespołu oraz naszego regionu, wspierającym instytucjom, firmom oraz mediom. Oficjalne wyniki plebiscytu oraz Podlaskie Marki wyłonione przez Kapitułę zostaną przedstawione 24 kwietnia podczas uroczystej gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Zespół Pieśni i Tańca “Suwalszczyzna”jest jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Powstał w 1951 r. Z powodzeniem rekonstruuje suwalskie tradycje taneczne, animuje lokalną społeczność, koncertuje w kraju i za granicą. Repertuar grupy obejmuje tańce regionalne z wielokulturowej Suwalszczyzny, narodowe i europejskie tańce salonowe oraz trzy widowiska taneczno-teatralne, historycznie odnoszące się do nazwy zespołu. Opowiadają o tradycjach Suwałk i Suwalszczyzny z wykorzystaniem autentycznej muzyki i pieśni, w wiarygodnym, inspirowanym tradycją wykonaniu.

Walka o pierwsze miejsce i tytuł Podlaskiej Marki Konsumentów była zacięta i trwała do ostatniego dnia głosowania. ZPiT “Suwalszczyzna” zdobył niemal dwadzieścia pięć procent ogólnej liczby głosów. Po wyjściu na pierwsze miejsce w głosowaniu stracił je tylko na chwilę, by dzięki kolejnym głosom swoich sympatyków wrócić na prowadzenie i nie oddać go już do końca. Zespół ma również szansę na Nagrodę Podlaskiej Marki w kategorii “kultura” przyznawaną przez Kapitułę nagrody. Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone 24 kwietnia.

Zespół tworzą trzy grupy: „Filary”, grupa reprezentacyjna; „Patroni”, dorośli obywatele z dumą kontynuujący lokalne tradycje oraz „Dzieci Suwalszczyzny”, najmłodsi adepci. Tancerzom przygrywa Kapela ZPiT „Suwalszczyzna” złożona z profesjonalnych muzyków.

W 2008 r. obrazek sceniczny „Suwalska potańcówka”; wykorzystujący wyłącznie folklor Suwalszczyzny. Kolejne widowiska to „Kochajmy się” inspirowane mickiewiczowskim „Panem Tadeuszem” z muzyką Fryderyka Chopina w aranżacji Krzysztofa Krzesickiego, „W podsuwalskiej oberży”, odnoszące się do lokalnych tradycji wielokulturowych Suwałk i regionu oraz „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914”, przybliżający mieszczańskie tradycje salonowe Suwałk z czasów fin de siecle’u. Spektakle powstały we współpracy z warszawskim choreografem Jarosławem Wojciechowskim, jednym z najwybitniejszych znawców tańców narodowych w Polsce. Takiej tanecznej opowieści o lokalnym dziedzictwie historycznym nie zrealizował żaden zespół w Polsce. Konsekwentnie opowiedziany tańcem XVIII, XIX i XX wiek na Suwalszczyźnie można zobaczyć tylko na koncertach „Suwalszczyzny”.

 

Kategoria: Archiwum