Wigraszek 2014

XIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży Wigraszek 2014
24-27 czerwca
Duża Scena SOK, Sala Kameralna, ul. Papieża Jana Pawła II 5

wigraszek2013

„Wigraszek” od ponad dziesięciu lat współtworzy kulturalny wizerunek naszego miasta. Jest imprezą cykliczną, popularyzującą dziecięcy i młodzieżowy ruch teatralny. Stwarza licznej grupie odbiorców możliwość skonfrontowania ich dotychczasowych działań artystycznych, wymiany doświadczeń warsztatowych, sprzyja integracji młodego środowiska artystycznego, a jednocześnie przybliża mieszkańcom naszego miasta, oddalonego od znaczących centrów kulturalnych, szanse ujrzenia wartościowych, ciekawych dokonań teatralnych młodych uczestników.

Tradycją festiwalu, prócz prezentacji spektakli, są spotkania kulturalno-edukacyjne związane z historią i legendami regionu, organizowane w plenerach urokliwej Suwalszczyzny. Uczestnicy za każdym razem są przygotowani do odbioru i samodzielnego uczestnictwa w zaaranżowanej historii dotyczącej miejsc szczególnych na pograniczu polsko-litewsko-białoruskim. Spotkania te stanowią doskonałe tło do zawiązywania przyjaźni i współpracy, a jednocześnie okazję do otwarcia „pudełka zwanego wyobraźnią” i ożywienia historii, której jesteśmy częścią.

,,Wigraszek” w 2014 roku odbył się w dniach 24- 27 czerwca 2014 r. w Suwalskim Ośrodku Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5.

WIGRASZEK 2014 – KLIKNIJ I POBIERZ FOLDER FESTIWALU!

W programie XIII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży Wigraszek 2014:

Wtorek, 24 czerwca

Przed oficjalnym otwarciem festiwalu odbędzie się korowód ulicami miasta z placu M. Konopnickiej ulicami Noniewicza, Narutowicza, Podhorskiego pod budynek SOK przy ul. Papieża Jana Pawła II 5. Po tym nastąpi otwarcie „Wigraszka 2014” na Dużej Scenie SOK, które uświetni spektakl „Mikrokosmos. Kompozycje” Białostockiego Teatru Lalek, czyli poetycka opowieść o świecie w skali makro. Jeden dzień z życia owadów. Mucha w sieci Pająka, atakujący Komar, obżarty Robak i uczuciowe Motyle.

10:00 (grupy zorganizowane) i 17:00
MIKROKOSMOS. KOMPOZYCJE spektakl Białostockiego Teatru Lalek (50′)
Duża Scena SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5
Bilety: 10 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu. Obowiązuje Karta „Suwalska RODZINA PLUS”.
Więcej informacji o spektaklu, zdjęcia i trailer – KLIKNIJ!

15:00
Prezentacje zespołów uczestników festiwalu
plac M. Konopnickiej

16:15
Korowód ulicami miasta (z udziałem A3 Teatr)
plac M. Konopnickiej – ul. Noniewicza – ul. Narutowicza – ul. Podhorskiego – SOK

19:00 – 20:30
BĄDŹ TWÓRCZY/ warsztaty, cz. I

Wieczorem w SOK ruszą warsztaty „Bądź twórczy”. Zajęcia prowadzone przez studentów i absolwentów Wydziału Teatru Tańca PWST w Krakowie będą polegały na ćwiczeniach improwizacyjnych, sprzyjających odwadze twórczej i ożywieniu ekspresji ciała. Warsztaty skierowane są do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych.
Sala 2.13 SOK, zapisy: tel. 508 327 613, BRAK MIEJSC

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z PIERWSZEGO DNIA FESTIWALU >>>

Środa, 25 czerwca

Tego dnia w SOK będzie można zobaczyć kilka spektakli. Po przedstawieniach w kawiarence festiwalowej będzie okazja podzielić się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami.

SPEKTAKLE

9:00
DINOZAURY W OPAŁACH spektakl Teatru Fik-Mik / Rybnik-Boguszowice (40’)

Duża Scena SOK, wstęp wolny
Pełna humoru i zabawnych sytuacji prehistoryczna opowieść o ludziach i dinozaurach. Występują: Żeberek, Strachozaur, Świderek, Blondozaur, Robal, Duplozaur, Chrapozaur, Mama Dinozaur, Malce i Dodozaury, a także Ewa, Lucia, Adam, Trzeci oraz Dziecko.

_DSC8462 _DSC8476

10:00
CIĘŻKIE SPRAWY spektakl Teatru Puk Puk / Świdnik (25’)

Duża Scena SOK, wstęp wolny
Komedia opowiadająca o perypetiach rodziny Belgijów. Głównym bohaterem jest małżeństwo – Bożena i Marek. Absurdalne, przejaskrawione sceny i zabawne piosenki parodiują życie dorosłych pokazując je w krzywym zwierciadle.

_mg_2431 _mg_2452

10:40
CZARNO NA BIAŁYM spektakl Grupy Teatralnej Lalkarze / Spytkowice (25’)

Duża Scena SOK, wstęp wolny
Jury Internetowego Przeglądu Szkolnych Zespołów Teatralnych o spektaklu „Czarno na białym”: „…W pełnej palecie scenicznych barw, jaką przyniosły ze sobą widowiska Przeglądu, nie mogło zabraknąć koloru czarnego i białego. Przedstawienie z małopolskiej podstawówki jest prościutkie i czyste. Całość scenografii to białe i czarne sześciany, które można ustawić naprzeciw siebie, jak dwie ściany, albo poukładać w szachownicę. Można się za nimi schować, albo zza nich wyskoczyć. Powiedzieć na takim tle wiersz o czarnym i białym kocie albo o tym, który z kolorów jest ważniejszy. I tak się dzieje w tym spektaklu, który pokazuje, jak czystość teatralnego języka i prostota pozwalają mówić o sprawach najważniejszych – prawdzie i pozorze, tolerancji, umiarze. Wreszcie o tym, że świat, nawet gdyby miał wyłącznie naszą ulubioną barwę, to wcale nie byłby lepszy. Albo może wcale by go nie było.”

Czarno na białym

11:10- 11:45
Omówienie obejrzanych spektakli w kawiarence festiwalowej

11:50
WSZYSTKIE MYSZY LUBIĄ SER spektakl Teatru Grodzieński Dzwoneczek / Grodno, Białoruś (45’)

Duża Scena SOK, wstęp wolny
Piękna i mądra opowieść o zakazanej miłości mysiego Romeo i Julii. Bohaterami tej pełnej humoru i potraktowanej z przymrużeniem oka historii są dwa zwaśnione mysie rody: pospolite szare myszy i mysia arystokracja. To również opowieść o nie zawsze łatwych relacjach pomiędzy rodzicami i dziećmi, a także lekcja tolerancji dla wszystkich, którzy nie umieją akceptować odmienności, i którzy zamiast skupić się na podobieństwach, szukają tego, co różni ich od reszty świata.

1 4

13:00
BAŚŃ O RYCERZU BEZ KONIA spektakl Teatru Bum Bum Cyk / Toruń (35’)

Sala Kameralna SOK, wstęp wolny
Współczesna baśń Marty Guśniowskiej o rycerzu bez konia i o koniu bez rycerza, którzy wędrują przez świat i szukają siebie nawzajem. Mali aktorzy starają się dowcipnie żonglować krwiożerczym nietoperzem, który okazuje się małą zwykłą myszką, wybrakowanym rycerzem (bo bez konia). To opowieść z przymrużeniem oka, a jednocześnie z morałem, że marzenia się spełniają. Aktorzy grają formą (lalka żyworęka, pacynki, płachta).

DSC_0291

13:40
LOT NA MARSA spektakl Teatru Muzycznego Scena / Sulejówek (20’)
Duża Scena SOK, wstęp wolny
Scenariusz „Lotu na Marsa” oparty jest na wierszu Stanisława Karaszewskiego pod tym samym tytułem oraz na tekstach Tomasza Struzika. Opowiada o podróży rakietą na planetę Mars. W realizacji spektakl dużą rolę odegrały dziecięce marzenia i wyobraźnia.

zdjęcie Teatr Muzyczny Scena 2

16:00
MATRIONISKO spektakl Teatru DDS Zrkadlo / Kremnica, Słowacja (30’)

Scena Kameralna SOK, wstęp wolny

2 3 4

16:40
CHRISTOPHER spektakl Teatru Lano / Bratysława, Słowacja (45’)

Duża Scena SOK, wstęp wolny
Christopher John Francis Boone zna wszystkie kraje świata i ich stolice i każdą liczbę pierwszą do 7057, ale nie potrafi zrozumieć ludzkich emocji. Nie znosi bycia dotykanym, a codzienne interakcje międzyludzkie nie mają dla niego znaczenia. Pewnego dnia pies sąsiada Wellington zostaje zabity, a Christopher wyrusza rozwikłać zabójstwo.

_MG_1056

19:00
SPEED DATES spektakl Teatru Tańca No Sugar / Kraków

Duża Scena SOK, wstęp wolny (po spektaklu zapraszamy na spotkanie z twórcami)
Co jest nam bliskie, z czym się zmagamy jako młodzi ludzie szukający akceptacji i samorealizacji w różnych sferach życia? problem nawiązywania i budowania głębszych relacji z drugą osobą, trudności w stwarzaniu związków nie tylko „na chwilę”, ale opartych na wzajemnej akceptacji i zaufaniu.

WARSZTATY I SPOTKANIA

10:00 – 13:00
SZTUKA AUTOPREZENTACJI/ warsztat wystąpień publicznych, cz. I

Rozmaite okoliczności życiowe – egzaminy, spotkania z przyszłym pracodawcą, konieczność publicznego wyrażania własnego zdania, chęć wykreowania własnego wizerunku itp. – wymagają we współczesnym świecie umiejętności zaprezentowania się wobec szeroko rozumianej publiczności. Warsztaty prowadzone przez prof. Piotra Cieślaka (aktora, reżysera, wykładowcę PWST w Krakówie).
sala 2.14 SOK, zapisy: tel. 508 327 613, ilość miejsc ograniczona

10:00 – 13:00
BĄDŹ TWÓRCZY / warsztaty, cz. II

Ćwiczenia improwizacyjne, sprzyjające twórczej odwadze i ożywieniu ekspresji ciała. Warsztaty dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych prowadzone przez studentów i absolwentów Wydziału Teatru Tańca PWST w Krakowie.
sala 2.13 SOK, zapisy: tel. 508 327 613, BRAK MIEJSC

10:00 – 13:00
JA LALKA / warsztat teatralno-plastyczny
dla uczestników festiwalu
Prowadzenie: Olga Wielogórska (artysta plastyk)
sala 0.30 SOK, wstęp wolny, zapisy w biurze festiwalowym (0.28, SOK), ilość miejsc ograniczona

15:30 – 17:30
GAŁGANKOWO / warsztaty plastyczno-teatralne dla uczestników festiwalu
Prowadzenie:
Halina Mackiewicz (artysta plastyk)
sala 0.27 SOK, wstęp wolny, zapisy w biurze festiwalowym (0.28, SOK) ilość miejsc ograniczona

21:00
WSPÓŁCZESNY TEATR I TANIEC N ŚWIECIE/ wykład Darka Skibińskiego
sala 2.13 SOK, spotkanie dla uczestników festiwalu

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z DRUGIEGO DNIA FESTIWALU >>>

Czwartek, 26 czerwca

Trzeciego dnia festiwalu w SOK zaprezentują się kolejne teatry ze swoimi spektaklami. Po przedstawieniach w kawiarence festiwalowej będzie okazja podzielić się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami. Odbędą się także warsztaty.

SPEKTAKLE

9:00
TRANSFORMACJA spektakl Teatru Grodzieńska Nadzieja / Grodno, Białoruś (50′)
Duża Scena SOK, wstęp wolny

10:00
WIĘC… spektakl Teatru Eldorado / Banowce, Słowacja (45′)
Sala Kameralna SOK, wstęp wolny

Tak je to275

11:00
UPADEK IKARA spektakl Teatru DS Sluchadlo / Nitra, Słowacja (30’)

Duża Scena SOK, wstępny wolny
Przyszli i powiedzieli, że w tym roku chcą pracować z tematem masek. Są zawiedzeni wszechobecną hipokryzją, która stała się standardem. Stwierdzili, że odkrywanie boli zbyt mocno i boją się, że nie mogą być sobą. Trudno jest zdjąć maskę i pokazać swoje porażki i upadki. Przyszli i powiedzieli, że chcieliby spróbować.

Ikarov pád1

12:10
GNIAZDO spektakl Teatru Puk Puk / Świdnik (25’)

Duża Scena SOK, wstęp wolny
Opowieść o chęci realizacji własnych marzeń i potrzebie bycia sobą. Zderzone zostały w nim dwa światy, w których funkcjonuje główna bohaterka sztuki: bezpieczny świat dzieciństwa i rodzinnego domu oraz ten, w którym miała nadzieję zrealizować swoje życiowe cele. Pozornie piękny, ciekawy, przyciągający swym blaskiem, ale zupełnie inny od tego, w którym wzrastała. Odnalezienie się w nim nie jest dla głównej bohaterki łatwym zadaniem. Próbuje jednak za wszelką cenę się do niego dopasować.

13:00
BALLADYNA’14 spektakl Teatru Kaprys, mniejsza o to / Łapy (45’)

Duża Scena SOK, wstęp wolny
Przedstawienie na motywach zaczerpniętych z tekstu „Balladyna ’68” Jeremiego Przybory. Losy bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego zaprezentowane zostały w nieco przewrotny sposób, tworząc z mrocznej, romantycznej tragedii spektakl, będący swego rodzaju czarną komedią, pozostającą jednak także ironiczną formą refleksji nad współczesną kondycją człowieka i kultury…

Teatr Kaprys M Teatr Kaprys M2

13:45- 14:15
Omówienie obejrzanych spektakli w kawiarence festiwalowej

17:00
KUFER, KTÓRY POŻARŁ DZIECKO spektakl Teatru MoDre TRaKy / Vrable, Słowacja (30’)

Duża Scena SOK, wstęp wolny
Inscenizacja została oparta na motywach książki A. Veteranyi „Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze”. Opowiada historię małej dziewczynki z rodziny artystów cyrkowych, którą rodzice pozostawiają w sierocińcu. W swoich wspomnieniach powraca ona do matki, brutalnego ojca i siostry. Na tle tych wspomnień opisuje swój stosunek do dyktatury w swojej rodzinnej Rumunii i do wiary; wszystko z perspektywy 12-letniego dziecka. Kufer reprezentuje cały jej świat, wspomnienia, miłość i nadzieję, że kiedy w końcu spakuje na powrót swoje rzeczy, zacznie się nowe, lepsze życie. Kufer jest symbolem jej niekończącej się pielgrzymki i szukania stabilnego miejsca do życia.

IMG_3217 MoDRé TRaKy_Walizka, który pożreć dziecko (2)

17:40 – 18:00
Omówienie obejrzanych spektakli w kawiarence festiwalowej

18:00 – 19:00
ULICA TEATRALNA
Animacje teatralne przed SOK
wstęp wolny

19:00
ZMYSŁY spektakl A3Teatru / Policzna

plac przed SOK, wstęp wolny
Spektakl szalony, oryginalny, spontaniczny. Nieprzewidywalny popis dla oczu, uszu i ducha. Absurd spacerujący pod rękę (lewą Rękę!) z Humorem. Stepowanie urokliwych Oczu na zmianę ze śpiewaniem Uszu i wyciąganiem z Nosa cukierków. Wyśmienite widowisko, w którym uczestniczyć może każdy. Jeśli Twoja lewa Ręka też ma swój charakter, przyłącz się do tej wyjątkowo „zmysłowej” gromady.

WARSZTATY

10:00 – 11:30
BĄDŹ TWÓRCZY / warsztaty, cz. III

Ćwiczenia improwizacyjne, sprzyjające twórczej odwadze i ożywieniu ekspresji ciała. Warsztaty dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych prowadzone przez studentów i absolwentów Wydziału Teatru Tańca PWST w Krakowie.
sala 2.13 SOK, zapisy: tel. 508 327 613, BRAK MIEJSC

10:00 – 13:00
SZTUKA AUTOPREZENTACJI / warsztat wystąpień publicznych, cz. II

Rozmaite okoliczności życiowe – egzaminy, spotkania z przyszłym pracodawcą, konieczność publicznego wyrażania własnego zdania, chęć wykreowania własnego wizerunku itp. – wymagają we współczesnym świecie umiejętności zaprezentowania się wobec szeroko rozumianej publiczności. Warsztaty prowadzone przez prof. Piotra Cieślaka (aktora, reżysera, wykładowcę PWST w Krakowie).
sala 2.14 SOK, zapisy: tel. 508 327 613, ilość miejsc ograniczona

10.00-13.00
JA LALKA / warsztat teatralno-plastyczny dla uczestników festiwalu

Prowadzenie: Olga Wielogórska (artysta plastyk)
sala 0.30 SOK, wstęp wolny, zapisy w biurze festiwalowym (0.28, SOK), ilość miejsc ograniczona

15:30 – 17:30
GAŁGANKOWO/ warsztaty plastyczno-teatralne dla uczestników festiwalu
Prowadzenie:
Halina Mackiewicz (artysta plastyk)
sala 0.27 SOK, wstęp wolny, zapisy w biurze festiwalowym (0.28, SOK) ilość miejsc ograniczona

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z TRZECIEGO DNIA FESTIWALU >>>

Piątek, 27 czerwca

11:00
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE FESTIWALU – OGŁOSZENIE WERDYKTU JURY
Podczas uroczystego zakończenia Festiwalu uczestnicy poznają werdykt jury. Na koniec będzie też okazja obejrzeć etiudę powarsztatową uczestników festiwalu przygotowaną pod kierunkiem Teatru Tańca No Sugar / PWST Kraków oraz posłuchać koncertu zespołu „Nic na siłę”.
Duża Scena SOK, wstęp wolny

Ponadto w trakcie Festiwalu w galeriach SOK można obejrzeć wystawę masek ze zbiorów Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku!

wigraszek_2014_plakat.indd

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA WIGRASZKA 2014

Podczas XIII edycji festiwalu spektakle oceniało jury profesjonalne i dziecięco-młodzieżowe. W skład pierwszego weszli Dariusz Skibiński, twórca i reżyser A3 Teatru, Krystyna Kozioł i Krzysztof Zemło. W drugim obradowali Joanna Lewoc, Kacper Łaskarzewski, Angelika Świacka, Joanna Dąbrowska, Kinga Pietrołaj, Magdalena Zygmunt, Lidia Kuźmiuk, Artur Szczepkowski, Weronika Bogdan, Weronika Kuranowska, Filip Szczepkowski, Weronika Głośna, Joanna Rutkowska i Aleksandra Małyszko.

Jury dziecięco-młodzieżowe wyróżniło:
– w kategorii dziecięcej – Teatr Dziecięcy „Fik-Mik” z Rybnika za spektakl „Dinozaury w opałach”
– w kategorii młodzieżowej – Teatr „Eldorado” z Banowic za spektakl „Tak to jest” oraz Teatr Puk-Puk ze Świdnika za spektakl „Gniazdo”.

Jury profesjonalne oceniło spektakle następująco:

Kategoria dziecięca:
wyróżnienie otrzymał Teatr Dziecięcy „Fik-Mik” z Rybnika za spektakl „Dinozaury w opałach”;
III miejsce zdobył Teatr Grodzieński Dzwoneczek za spektakl „Wszystkie myszy lubią ser”;
II miejsce przypadło Grupie Teatralnej „Lalkarze” ze Spytkowic za spektakl „Czarno na białym”;
I miejsce zajął Teatr „Bum Bum Cyk” z Torunia ze spektaklem „Baśń o rycerzu bez konia”

Kategoria młodzieżowa:
wyróżnienie otrzymał Teatr Kaprys M z Łap za przedstawienie „Balladyna’ 14”;
III miejsce zajął Teatr „Eldorado” ze Słowacji ze spektaklem „Tak to jest”;
II miejsca nie przyznano, za to wręczono dwie równorzędne nagrody za I miejsce – Teatrowi Puk-Puk ze Świdnika za spektakl „Gniazdo” oraz Teatrowi DDS ZRKADLO z KRemnicy na Słowacji za „Matronisko”.

Komentarze

Dodaj komentarz