Suwalska Orkiestra Kameralna

logo_orkiestra_poziomo

camerata

Suwalska Orkiestra Kameralna powstała w lipcu 2007 r. z inicjatywy Prezydenta Suwałk Józefa Gajewskiego. Jej pierwszym dyrygentem był Grzegorz Bogdan. Od sierpnia 2008 r. jej dyrektorem artystycznym był Kazimierz Dąbrowski, utytułowany absolwent Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie. Nowy sezon artystyczny 2015-2016 orkiestra rozpoczęła pod przewodnictwem artystycznym dr Ignacego Ołowia. Obecnie tę funkcję pełni Krzysztof Jakub Kozakiewicz.

Orkiestra może się poszczycić współpracą z takimi solistami jak: Kevin Kenner, Krzysztof Trzaskowski, Maciej Frąckiewicz, Magdalena Bojanowicz, Sylwester Sobola, Maria Machowska, Beata Wardak, Leszek Świdziński, Andrzej Olewiński, Rafał Grząka, Rafał Dudzik, Jakub Grabe-Zaremba, Jan Roszkowski, Adam Roszkowki, Magdalena Idzik, Sandra Kopijkowska, Robert Cieśla, Ryszard Cieśla, Joanna Krasuska-Motulewicz, Marlena Borowska, Justyna Samborska, Maciej Bogumił Nerkowski, Grzegorz Mackiewicz, Piotr Kopietz, Natalia Bartyzel, Radosław Sobczak, Tomasz Strahl, Darius Mažintas, Janusz Olejniczak. Orkiestra współpracowała również z Chórem WSAP w Białymstoku, Chórem Miasta Białegostoku, regularnie koncertuje z utytułowanym żeńskim chórem „Cantilena” z Suwałk.

Muzycy występują również w koncertach muzyki rozrywkowej, m. in. ze Sławkiem Wierzcholskim i zespołem „Nocna Zmiana Bluesa” oraz z zespołem „Zimne Dranie”. Wielkim powodzeniem cieszyły się występy z Haliną Kunicką, a także z Tadeuszem Woźniakiem. Znakomicie przyjęty został “Muzyczny wieczór z miłością” z Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem i koncert z okazji jubileuszu Janusza Strobla. Ogromnym sukcesem okazały się oba koncerty noworoczne – “Salsa symfonicznie” z Jose Torres & Havana Dreams oraz koncert Suwalskiej Orkiestry Kameralnej i Orkiestry Sinfonia Viva pod batutą Tadeusza Radziwonowicza, podczas którego muzycy wystąpili ze Zbigniewem Wodeckim. Muzycy orkiestry mieli również szansę zagrać na jednej scenie z cenioną w Polsce i na świecie wokalistką jazzową – Agą Zaryan w koncercie LOVE SONGS.

W styczniu 2014 roku, koncertem “Wieczór z Czajkowskim”, towarzysząc wybitnemu wiolonczeliście – prof. Tomaszowi Strahlowi, orkiestra zainaugurowała “Filharmonię Suwałk” – nowy cykl koncertów muzyki klasycznej w wykonaniu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej z udziałem najznakomitszych solistów polskich i światowych scen. Kluczem do wyboru repertuaru bywa sylwetka kompozytora, określony styl, epoka czy gatunek muzyczny.

filharmonia.pdf-page-001

Koncerty w ramach Filharmonii Suwałk to oferta dla wszystkich doceniających piękno muzyki, zarówno miłośników klasyki, jak i do tych, którzy szukają wytchnienia od codziennego pospiechu. To gwarancja spędzenia kilku wieczorów w roku w szczególny sposób, w doborowym towarzystwie, przy świetnie zagranej i nie aż tak poważnej muzyce. Muzycy Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pokazują, że muzyka klasyczna nie zawsze jest poważna. Bywa również pełna humoru i lekkości, potrafi dać poczucie mocy i dystansu, zawsze inspiruje i rozbudza wyobraźnię. jest sposobem na wyciszenie, antidotum na ciągły wyścig z czasem i otaczający nas chaos współczesnego świata. W zalewie muzyki popularnej daje szansę na świadomy wybór muzyczny.

Suwalska Orkiestra Kameralna promuje zdolnych suwalczan proponując wspólne występy w ramach Filharmonii Suwałk (Koncert Młodych Talentów), edukuje muzycznie dzieci i młodzież, a także promuje Suwalszczyznę w Polsce i na świecie. Bardzo popularne są otwarte dla publiczności letnie plenerowe koncerty orkiestry. Oprócz regularnych występów przed suwalską publicznością, orkiestra koncertuje również w regionie oraz za granicą. Do jednego z najważniejszych wydarzeń należał występ orkiestry w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz uczestnictwo w II prawykonaniu “Amor Vincit” Miłosza Bembinowa w 2012 r. w Suwałkach.

W ramach programu „Muzyka z bliska” realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Suwalski Ośrodek Kultury, Suwalska Orkiestra Kameralnej wykonuje koncerty muzyczne w miejscach, gdzie muzyka klasyczna dociera zazwyczaj jedynie za pośrednictwem radia, telewizji lub sieci. zwykle nie bywa. Główną ideą projektu jest umożliwienie uczestnictwa w koncertach muzyki klasycznej osobom, które z różnych przyczyn zostały tej możliwości pozbawione. Muzycy orkiestry występowali m.in w hospicjum, domu samopomocy społecznej, ośrodku specjalistyczno-wychowawczym, w więzieniu, a także dla mieszkańców Suwałk zamieszkujących obszary rewitalizowane. Projekt jest realizowany od 2018 r. Gorący odzew, wiele wzruszeń odbiorców potwierdzają, że jest ogromne zapotrzebowania na tego typu działania.

 

Dowiedz się więcej o Suwalskiej Orkiestrze Kameralnej – KLIKNIJ!