“Brel raz jeszcze”. Spektakl Janusza Zbiegieła

Teatr Piosenki Francuskiej w Krakowie
Niedziela, 22 marca 2015, godz. 19.00

Duża Scena, ul. Jana Pawła II 5

Kiedyś w Krakowie stanął ktoś drobny i nieśmiały, a po chwili stał się „Le plus grand” – Największy. Takim Jacques’a Brela uczyniły jego piosenki. Nikt tak jak on nie oddał bólu po miłości, która umiera. Janusz Zbiegieł przekaże widzom nastrój i liryczność tekstów Brela. Opieka artystyczna: Krystyna Janda.

Bilety: 30 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu Ilość biletów ograniczona!

plakat_brel_PL25

“Brel raz jeszcze” – propozycja sceniczna Janusza Zbiegieła, krakowskiego aktora, paryskiego stypendysty “Conservatoire Mobel” Alice Dona nie jest ani recitalem, ani estradą piosenki. Jest mięsistym teatrem, którego siła to organiczne zespolenie śpiewanej po francusku piosenki i, będącego komentarzem do każdego z 11 przebojów Brela, tekstu-wyznania, fragmentu listu do żony. Te cytaty, stanowiące zresztą dokument tragicznego splotu życia i twórczości, wypowiada aktor po polsku.

Przeczytaj wywiad z Januszem Zbiegiełem – TUTAJ!

Jest miarą artystycznej ekspresji, że 70-minutowy spektakl chłonie publiczność jednym tchem, że wychodząc oszołomiona ma wrażenie żywego kontaktu z nieżyjącym Mistrzem i jego wspaniałą, ciągle obecną w uchu piosenką, że pozostaje poruszona jego pełnym dramatu życiem osobistym. Osobista, wielka miłość wykonawcy do piosenki francuskiej z pewnością udzieli się widzom. Warto dodać, że opiekunem artystycznym spektaklu Zbiegieła, który okazał się rewelacją artystyczną I Giełdy Inicjatyw Aktorskich, organizowanych przez Teatr “Rampa”, była Krystyna Janda.

W programie:
1. MATHILDE (Matylda)
2. AU SUIVANT (Następny)
3. LA CHANSON DE JACKY (Piosenka Jacky’ego)
4. LES BOURGEOIS ( Burżuje)
5. MON ENFANCE (Moje dzieciństwo)
6. LA CHANSON DE VIEUX AMANTS (Piosenka starych kochanków)
7. NE ME QUITTE PAS (Nie opuszczaj mnie)
8. LES VIEUX (Staruszkowie)
9. J ARRIVE (Przyjdę…)
10. AMSTERDAM (Amsterdam)
11. LA QUETE (Poszukiwanie)
12. LES MARQUISES (Markizy)

Brela nie można odśpiewywać – mówi Janusz Zbiegieł. – Trzeba go po prostu mieć w sobie. Za każdym razem, ile by tych koncertów było, za każdym razem tworzy się od nowa. Jest to ciągłe tworzenie na materiale, który znamy, jest uznany, co jest w pewnym sensie rzeczą deprymującą, bo jest to osoba uważana we Francji za świętość. Wszędzie – mówi aktor – znają i chcą przeżywać nastrój Brela pisany muzyką, słowem i interpretacją jego utworów. Czasem zdarza się coś zaskakującego … W Japonii, kiedyś w czasie mojego recitalu – zwierzał się aktor – grupa Japończyków cały czas ruszała ustami… Oni – i tu się sam zdumiałem – powtarzali słowa piosenek Brela. Oni je znali… Czy piosenki Brela się zestarzały? Przenigdy! Jego popularność rośnie . Dopomina się o niego Ameryka, Rosja i Europa. W tej chwili jest jakiś renesans na tego typu śpiewanie we Francji. Znowu zapełniają się kabarety, małe salki, w których wykonuje się piosenki aktorskie. Pasja Brela zaraża. 


JACQUES BREL

Domino_-_Jacques_Brel_5 Domino_-_Jacques_Brel_1

Jacques Brel – urodził się 8 kwietnia 1929 roku w Schaerbeek, na północnych przedmieściach Brukseli. Po ukończeniu 23 lat wyjechał do Francji, aby poświęcić się karierze muzycznej. Występował wspólnie z Maurice’em Chevalierem i Michelem Legrandem w kabaretach i teatrzykach. Stał się szeroko znany wśród francuskiej publiczności. Szczyt kariery międzynarodowej osiągnął w latach 60., odwiedzając m.in. kraje “za żelazną kurtyną” – Związek Radziecki i Polskę. Śpiewał głównie po francusku i flamandzku. W krajach francuskojęzycznych często uznawany jest za jednego z najlepszych piosenkarzy z kręgu kultury francuskiej. Znany był ze swych znakomitych tekstów, dramatycznych i humorystycznych piosenek.

W 1969 roku, będą u szczytu powodzenia, ogłosił zakończenie kariery muzycznej, poświęcając się jedynie aktorstwu. Ostatnie lata życia chory na raka płuc spędził we francuksiej Polinezji na Markizach. Tuż przed śmiercią wrócił do Francji i nagrał ostatni pożegnalny album. Zmarł 9 października 1978 roku i pochowany został w Atuona na tym samym cmentarzu, co Paul Gauguin.


 JANUSZ ZBIEGIEŁ

zbiegiel ytg6gvm2 size-1200x800_img_9938_114213370

Janusz Zbiegieł – aktor-piosenkarz, założyciel i animator “Teatru Piosenki Francuskiej” w Krakowie. Absolwent Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie i Szkoły Piosenkarsko-Aktorskiej “Concervatoir Maubel” w Paryżu. We Francji podpisał kontrakt z kompozytorem i producentem Norbertem Chiche, którego reprezentował na Targach “Midem” w Cannes oraz na Festiwalu w Sopocie. Uczestniczył w wielu programach francuskiej i polskiej tv. Za monorecital “Brel raz jeszcze” został nagrodzony “Grand Prix de Colombe” oraz “Główną Nagrodą Artystyczną Teatru Rampa” w Warszawie. Występuje na wielu scenach w Polsce, Francji i Niemczech. Koncerty w jego wykonaniu spotykają się z gorącym przyjęciem publiczności i znakomitymi opiniami krytyków.

Sam o tym co robi, mówi tak: Kocham piosenkę francuską, dlatego ją wykonuję. Gdzieś w pewnym momencie stwierdziłem, że poświęcę się tej piosence i że zrezygnuję z zawodu aktorskiego. Opuściłem mój teatr (Bagatela w Krakowie) po to, aby udać się do Paryża na stypendium piosenkarsko-aktorskiego. Miałem niezwykłe szczęście, ponieważ dostałem się do jednej z lepszych szkół piosenkarskich – i tam, w trakcie pra­cy, uświadomiono mi, że dobrze robię, że śpiewam piosenkę francuską i zasugerowano mi przygotowanie piosenek z repertuaru Brela.

Patronat medialny:

suwalkiinfo_logo_zawsze takie suwalki24 tvs24-e_AKTUALNE radio5

  dwutygodnik

niebywalekolorki.cdr

plakat_brel_PL25_SOK_OK

Kategoria: Archiwum