Co to znaczy posiadać? “Zrabowali mi składaka”…

Podziel się swoim talentem! Taniec – sztuka ucieleśniona
ZRABOWALI MI SKŁADAKA – spektakl teatru tańca
Czwartek, 11.09. godz. 18:00
Duża Scena, ul. Papieża Jana Pawła II 5

W świecie pozbawionym wartości wszystko jest relatywne, dlatego głównym motywem działania staje się instynkt i potrzeba bliskości. Trójka ludzi stopniowo odkrywa siebie nawzajem, nie wiedząc, czy doprowadzi ich to do samopoznania, czy do toksycznego uzależnienia.

wstęp wolny

ZABRALI MI SKŁADAKA

Koncept, choreografa, wykonanie: Katarzyna Kania, Daniel Komędera, Piotr Stanek
Muzyka: Oleg Dziewanowski
Kostiumy: Magdalena Kowalczyk

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z twórcami.

Sednem spektaklu jest pytanie – co to znaczy posiadać? Trójka tancerzy podjęła ten trudny egzystencjalny temat z humorem i odpowiednim dystansem. Sztuka inspirowana jest ludźmi bezdomnymi.

Twórcy nie traktują ich jednak z perspektywy powszechnie przyjętej pozycji społecznej, a sposobu odczuwania i podejścia do otaczającej ich rzeczywistości. Czy z perspektywy bezdomnego, jest możliwe posiadanie na własność czegokolwiek? To doprowadziło ich to stworzenia utopijnego świata, który pozbawiony jest jednej odgórnej wartości. Wszystko jest relatywne, dlatego głównym motywem działania staje się instynkt i potrzeba bliskości. Gdzie i do kogo należą? Trójka ludzi stopniowo odkrywa siebie nawzajem, nie wiedząc czy doprowadzi ich to do samopoznania czy do toksycznego uzależnienia i pozbawienia się indywidualności i możliwości samodzielnego wyboru.

Mocno zarysowane osobowości taneczne w bardzo ciekawy sposób kontrastują na scenie dając wielobarwny obraz, którego nieodłącznym elementem jest ciągły ruch trójmiejskiego muzyka – Olega Dziewanowskiego.

Kania, Komędera, Stanek: “Nie mam nic, ale rządzę swoim czasem. To, co dla Ciebie jest granicą dla mnie jest uosobieniem wolności. Nie wybrałbym życia, gdzie musiałbym udawać. Nie mogę skończyć z uzależnieniem od zabawy. Obudź fantazję i dołącz do mnie. To jest historia jednego dnia. Przed widzem odkrywa się paralelny świat absurdów i nieograniczone możliwości ludzkiej fantazji, która potrafi stworzyć osobną rzeczywistość. Spektakl ma na celu spojrzenie na ludzi bezdomnych z innej perspektywy, jako na ludzi wolnych i niezależnych.”

zrabowalimiskladaka

Katarzyna Kania – studentka piątego roku PWST, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, kształciła się również w Kibbutzim Collage of Education w Tel Avivie i VSMU w Bratysławie. Od 2012 roku członek i współzałożycielka międzynarodowej grupy Little: interference, która otrzymała Złotą Maskę – Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Śląskiego za spektakl Heimsuchung/Nawiedzenie. Spektakle były prezentowane na międzynarodowych festiwalach (Niemcy, Rosja, Węgry). Tancerka w spektaklach Jacka Łumińskiego.

Daniela Komędera – studentka piątego roku PWST, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, studiowała taniec na AHE w Łodzi, współzałożycielka Little:interference, autorka projektów Speed dates (pokazywany m.in. w Spoleto na festiwalu dei Due Mondi, nagrodzony nagrodą publiczności na festiwalu Na bosaka po trawie), Conductividad oraz Dziewczynka z zapałkami na Tanz Medien Akademie w Weimarze. Tancerka w Oratorium z Powstania Warszawskiego w choreografii Macieja Florka oraz spektaklu Storm Piece w ramach Intermedia Performance Group Palindrome w Teatrze Narodowym w Weimarze.

Piotr Stanek – tancerz zespołu Tańca Ludowego Złocienie, student PWST, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, siedmiokrotny uczestnik Ogólnopolskich Warsztatów Tańca Współczesnego Na Bosaka w Połczynie Zdroju oraz zwycięzca nagrody publiczności w ogólnopolskich eliminacjach konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2013. Tancerz w spektaklu Enclave 4/7 w choreografii Roberto Olivana.

„Podziel się swoim talentem” – warsztaty dla młodzieży

podziel-page-001

Kategoria: Archiwum