Czesko-słowacka Żubroffka ze specjalnymi gośćmi

Czechy i Słowacja znowu razem. Przynajmniej w kinie. W Suwalskim Ośrodku Kultury odbędzie się pokaz filmów młodych reżyserów z krajów, które jeszcze nie tak dawno tworzyły jeden.

XI Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA
pokaz zestawu SK.doc.CZ
Czwartek, 8.12.2016, godz. 18:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny | kuratorki i goście pokazu: Eva Pavlovicova i Sasa Gabrizova

Czechosłowacja już nie istnieje. To smutne, ale taka jest rzeczywistość. W tym zestawie zobaczymy krótkie filmy dokumentalne młodych reżyserów z Czech i Słowacji, którzy eksperymentują z rzeczywistością i skupiają się na filmie jako ruchomym obrazie. Film może też być instalacją czy fabułą zbudowaną według zasad dokumentu. Główną rolę może odgrywać amatorski film VHS z lat 90., laureat Oscara, trójwymiarowy przedmiot, dźwięki pustyni w środku Europy czy pocztówki pewnej kobiety. Otwórzcie oczy, film nie jest tylko filmem, prawda nie istnieje, a rzeczywistość zależy od punktu widzenia.
 
Filmy w pokazie:

Remebering 90“Remebering’90” 
Barbora Berezňáková
Słowacja 2016, 25’


Still of Věra“The Still Life of Věra”/”Pohledy na Věru Bechyňovou” 
Greta Stocklassová
Czechy 2015, 9’


the-sexual-struggle-of-commodities“The Sexual Struggle of Commodities”/”Sexuální boj komodit” 
Vilém Novák, Pavel Sterec
Czechy 2014, 7’


The-stop-on-the-main-street“The Stop on Main Street”/”Odchod na korze” 
Peter Zákuťanský
Słowacja 2013, 22’


sound of the desert“Sound from the Desert”/”Zvuk poušte” 
Janek Rous
Czechy 2015, 26’


 

plakat_Zubroffka2016_SOK

Na pokazy w ramach festiwalu ŻUBROFFKA zaprasza suwalski Dyskusyjny Klub Filmowy ’13. Już wkrótce nowe filmy i interesujące dyskusje!


Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA – swoisty kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem – zaczyna drugą dekadę swojego istnienia. Tegoroczna, 11. edycja imprezy odbędzie się od 7 do 11 grudnia.
Festiwal po raz kolejny zagości z filmowymi pokazami w Białymstoku i ośmiu innych podlaskich miejscowościach, odwiedzi kina, galerie, ośrodki kultury i kluby, licea i białostocki uniwersytet, miejski stadion i Pałac Branickich.

image002

W tym roku, do ośmiu konkursów selekcjonerzy wybrali 121 najciekawszych filmów (spośród prawie dwóch tysięcy!). Widzowie zobaczą także specjalne projekcje filmów krótkometrażowych z całego świata, m.in. z Iranu, Armenii, Kanady i Indii. Ogółem, w ciągu pięciu dni można będzie obejrzeć ponad 250 krótkometrażówek!

Międzynarodowe Jury oceni filmy w trzech konkursach krajowych (Amatorzy, Studenci, Niezależni) i dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat). Inne Jury przyjrzy się filmom w nowym konkursie eksperymentów i video-artów (Na skraju), jurorami będą także dzieci (konkurs Kids) i trochę starsza publiczność (konkurs Music video). Już tradycyjnie widzowie przyznają też swoją nagrodę – Dzikiego Żubra. Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyznawane są nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę.

ŻUBROFFKA to przede wszystkim filmy, ale w programie znalazły się także energetyczne koncerty, spotkania z twórcami, wystawy, panele dyskusyjne oraz warsztaty.

Więcej informacji: www.zubroffka.pl, www.facebook.com/zubroffka

 

Festiwal zrealizowany z dotacji Miasta Białystok oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”
DKF-GAG_SMALL
Współorganizator: Uniwersyteckie Centrum Kultury – Uniwersytet w Białymstoku

Kategoria: Archiwum