Koronkowa robota. Warsztaty szydełkowania

Koronki ostatnio przeżywają prawdziwy renesans, a ręcznie dziergane serwetki, kołnierzyki i bransoletki zyskują na popularności. Miłośników delikatnych łańcuszków i słupków zapraszamy na warsztaty szydełkowania połączone ze zwiedzaniem wystawy prac suwalskich koronkarek skupionych w Klubie Twórcy Tradycyjnego działającym w SOK. 

17.06.2021, godz. 17.00
kawiarnia artystyczna, ul. Noniewicza 71

wstęp wolny | rezerwacja miejsc (tel. 87 566 42 11), decyduje kolejność zgłoszeń
liczba miejsca ograniczona zgodnie z aktualnym reżimem sanitarnym

Koronczarstwo, technika znana już ze starożytności, przeżywa obecnie prawdziwy renesans. Łańcuszki, słupki, półsłupki, kółka, łuki i pikoty – to tylko wstęp do bogatego w techniki i wzory świata koronczarstwa. Podczas warsztatów można nauczyć się, jak zrobić tradycyjną serwetkę, uroczy kołnierzyk, delikatne kolczyki, oryginalną bransoletkę, świątecznego aniołka, a nawet własną gwiazdkę z nieba. Warsztaty to nie tylko nauka, to również spotkanie w miłej atmosferze, możliwość wymiany doświadczeń oraz doskonały relaks, wyciszenie i odpoczynek od codziennego pośpiechu.

Uczestnicy spotkania będą również mieli okazję zwiedzić wystawę “Suwalskie koronki” prezentującą wybrane prace części koronkarek zrzeszonych w Klubie Twórców Tradycyjnych Suwalskiego Ośrodka Kultury. Po wystawie oprowadzi Magdalena Zielińska z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego, opiekująca się Klubem.

Historia koronki szydełkowej sięga pierwszej połowy XIX wieku. W zależności od użytej przędzy, wzoru i przeznaczenia mogła wówczas zastępować kosztowne – i jako technika starsza – koronki klockowe, albo dzianinę. W czasie europejskich dziewiętnastowiecznych klęsk nieurodzaju, stanowiła często ważne, dodatkowe źródło dochodu gospodyń domowych, pomagające przetrwać ciężkie czasy. Dziś szydełkowanie – jak wiele innych dziedzin rękodzieła – jest hobby i pasją, a nawet sztuką, znajdującą uznanie i szerokiej publiczności, i etnografów. Pozwala uzyskać niemal wszystko: od maleńkiej serwetki śnieżynki, przez kołnierzyki, ozdoby odzieżowe i całe elementy ubrania, po imponujące wielkością i skomplikowaniem wielkie serwety. Suwalskie koronki śnieżą się bielą, zachwycają barwą kolorowych, złotych i srebrnych nitek. Czasem fascynują eleganckim minimalizmem, by innym razem intrygować skomplikowanymi wzorami i fakturami. Są doskonałym przykładem na to, że w kwestii rękodzieła maszyna nigdy nie zastąpi czasochłonnej, cierpliwej i uważnej pracy ludzkich rąk, bo nasze koronkarki dodatkowo wkładają w nią całe serca.Magdalena Zielińska, Pracownia dziedzictwa Kulturowego SOK

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury w okresie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z którym każdy uczestnik wydarzenia jest m.in. zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Uczestnicy zajęć są również zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

 

Kategoria: Archiwum, Warsztaty Rękodzieła, Wydarzenia nadchodzące