O nas

Suwalski Ośrodek Kultury powstał w listopadzie 2012 r. z połączenia Młodzieżowego Domu Kultury oraz Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki. Obecnie jest największą instytucją kultury na Suwalszczyźnie oraz nowoczesnym centrum życia kulturalnego Suwałk i okolic. Naszą rolą jest przede wszystkim zaspokajanie potrzeb kulturalnych lokalnej społeczności przez tworzenie różnorodnej oferty zachęcającej do kontaktu ze sztuką oraz jej aktywnego współtworzenia. Dysponując nowoczesną infrastrukturą, innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi i świetnie przygotowaną kadrą prowadzimy zróżnicowaną działalność animacyjno-edukacyjną ukierunkowaną na rozwijanie ekspresji twórczej i kreatywności mieszkańców Suwałk i regionu.

Podejmując współpracę z wybitnymi artystami, zarówno tymi, którzy zyskali już powszechne uznanie, jak i tymi stawiającymi na scenie pierwsze kroki, rozwijamy zainteresowania, pobudzamy do aktywnego uczestnictwa w życiu artystycznym i społecznym. Użyczamy naszej przestrzeni teatrom amatorskim, grupom kabaretowym i wszystkim zainteresowanym działalnością artystyczną. Jesteśmy macierzystą sceną Suwalskiej Orkiestry
Kameralnej, która z powodzeniem propaguje muzykę klasyczną w ramach cyklu Filharmonia Suwałk, z udziałem najznakomitszych solistów polskich i światowych scen, zdobywając coraz szersze rzesze melomanów.

Organizujemy szereg festiwali o randze międzynarodowej i ogólnopolskiej z udziałem znakomitych artystów z Polski i świata: Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca Muszelki Wigier, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży Wigraszek, Soulwałki Gospel Workshop oraz Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem O Złotą Podkowę Pegaza. Aktywnie staramy się o środki zewnętrzne na wsparcie przedsięwzięć ważnych dla promocji Suwałk i tradycji regionu, jak m.in.: Suwałki Blues Festival, Letnia Filharmonia AUKSO, V Międzynarodowy Festiwal Ludowych Zespołów Tanecznych „Źródliska” i programów edukacyjnych SPEAK i DEDAL. Od początku istnienia SOK-u udało się nam pozyskać ponad półtora miliona złotych.

Suwalski Ośrodek Kultury to: trzy kondygnacje pomieszczeń przeznaczonych na edukację kulturalną i animację artystyczną – świetnie wyposażone pracownie muzyczne, taneczne, teatralne oraz sztuk plastycznych, Sala im. Andrzeja Wajdy, z dwupoziomową widownią na około 650 widzów, sąsiadująca z obszernym foyer oraz Sala Kameralna, miejsce prezentacji małych form muzycznych i teatralnych, projekcji filmowych i multimedialnych oraz spotkań, z modułową sceną i mobilną widownią na około 100 widzów. Obie sale wyposażone są w najwyższej klasy sprzęt nagłośnieniowy, oświetleniowy i urządzenia multimedialne. W patio łączącym przestrzeń przylegającą do obu scen, obok największych nazwisk (m.in. A. Strumiłło, F. Starowieyski, Z. Beksiński) prezentujemy prace uczestników naszych zajęć artystycznych.

Przez minione pięć lat mieliśmy zaszczyt gościć znakomitych twórców muzyki, teatru i kina. Nasza scena stała się miejscem prestiżowym, cieszącym się renomą w środowisku artystycznym w kraju i za granicą. Występowali u nas znani i uznani artyści rodzimej sceny muzycznej (m.in. Anna Maria Jopek, Dawid Podsiadło, Kuba Badach, Raz Dwa Trzy, Lemon, Andrzej Poniedzielski, Grzegorz Turnau) i teatralnej (m.in. Krystyna Janda, Andrzej Seweryn, Joanna Szczepkowska, TR Warszawa, Teatr Wierszalin), światowej sławy muzycy jazzowi i gospel (m.in. Dawid Krakauer, Marcin Wasilewski Trio, Phillip Carter, Michelle John, Mark Beswick), instrumentaliści letniej Filharmonii AUKSO i ich znamienici goście (m.in. Stanisław Soyka, Marcin Wyrostek, Janusz Olejniczak, Dorota Miśkiewicz), artyści opery i baletu w klasycznych przedstawieniach (m.in. Nabucco, Jezioro Łabędzie, Romeo i Julia) i kabaretowi (m.in. Artur Andrus, Limo, Kabaret Moralnego Niepokoju, Neonówka, Hrabi, Smile).

Prowadzimy pięć galerii – Galerię Sztuki Współczesnej Chłodna 20, Galerię Fotografii PAcamera, Galerię Na marmurach, Galerię Patio oraz Galerię Jednego Obrazu – w których prezentujemy prace artystów zarówno uznanych w Polsce i na świecie, jak i tych mniej znanych, ze szczególnym uwzględnieniem twórców związanych z Suwalszczyzną. W Dyskusyjnym Klubie Filmowym 13 skupiamy grono miłośników ambitnego kina, zachęcając do poznania kina niezależnego, offowego, niemieszczącego się w głównym nurcie.

Z zajęć w naszych pracowniach artystycznych tygodniowo korzysta około 1300 dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Grupy i zespoły działające w ośrodku zdobywają nagrody i wyróżnienia na przeglądach, konkursach i festiwalach w Polsce oraz za granicą. Z powodzeniem występują na scenach SOK-u w autorskich spektaklach i widowiskach muzyczno-tanecznych (m.in. Królowa śniegu, Alicja w krainie czarów, Zuzia i przyjaciele, Opowieść ze śnieżnej krainy, Żar Bułgarii, Bal w Resursie Obywatelskiej. 1914, Moskwa-Pietuszki, Trzy siostry, Wążżż, Byle do weekendu). Oprócz projektów typowo impresaryjnych oraz tych z zakresu szeroko rozumianej animacji artystycznej, podejmujemy także aktywne działania w ramach edukacji kulturalnej adresowane do dzieci i młodzieży, uczniów wszystkich typów szkół i szczebli kształcenia – w ciągu roku organizujemy około 150 spektakli, audycji muzycznych i warsztatów artystycznych, z których korzysta ponad 20 tysięcy osób.

Stale poszerzamy ofertę kulturalną dla seniorów, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem środowiska. Wspieramy najwartościowsze zjawiska z zakresu kultury ludowej i dziedzictwa kulturowego, prezentując dokonania zespołów i twórców podczas takich imprez jak Kaziuk Suwalski czy Suwalski Jarmark Folkloru. Organizujemy szereg wydarzeń plenerowych, głównie latem, w okresie natężonego ruchu turystycznego, dzięki którym Suwałki stają się rozpoznawalnym ośrodkiem w regionie i Polsce, to między innymi: Suwałki Blues Festiwal, Jarmark Kamedulski, Maraton Szantowo-Folkowy, kiermasz regionalny Lato w mieście oraz cykl koncertów plenerowych Na dywaniku u Marii.


Statut Suwalskiego Ośrodka Kultury >>

Regulamin organizacyjny Suwalskiego Ośrodka Kultury >>

Zarządzenie Dyrektora Suwalskiego Ośrodka Kultury z dnia 30.12.2016 r. w sprawie Strategii Rozwoju Suwalskiego Ośrodka Kultury do roku 2023 >>>