POLANNA – Anna Maria Jopek zaśpiewa na Dużej Scenie

Koncert “POLANNA” Anny Marii Jopek
Sobota, 6.06.2015, godz. 19:00
Duża Scena, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Anna Maria Jopek od lat dzieli się swoją muzyczną pasją z publicznością i zachwyca na scenach w Polsce i na świecie. 6 czerwca zaśpiewa w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Bilety: 85 zł na www.bilety.soksuwalki.eu i w kasie SOK

Polanna-1
Fot. Marcin Kydryński

Na Dużej Scenie SOK Anna Maria Jopek ujawni swoje nowe spojrzenie na piękne i ważne momenty w dziejach polskiej muzyki. Sięgnie do źródeł muzyki ludowej, poważnej i rozrywkowej. Jej inspiracje sięgną aż do utworów Wacława z Szamotuł, poprzez stare pieśni ludowe, kompozycje Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza aż po Karola Szymanowskiego i … Skaldów. Nie zabraknie także dobrze znanych piosenek z poprzednich płyt.

POLANNA

Polanna – to neologizm stworzony dla określenia muzyki Anny Marii Jopek czerpiącej bezpośrednio z polskiej muzyki tradycyjnej i klasycznej. Anna Maria Jopek próbuje dotrzeć do istoty słowiańskiej duszy w muzyce, zderza nostalgie modalnych pieśni swoich stron z zadziorną taneczną rytmiką polskiej muzyki tanecznej, a wszystko staje sie pretekstem do jazzowych improwizacji i odkrycia przestrzeni uniwersalnej, ponad czasem i granicami. Artystka chciałaby, aby mazurek, kujawiak i oberek były jak brazylijska bossa nova – kodem muzycznym, poznawanym na całym świecie, konwencją, w której chcą pisać i improwizować nie tylko w jej ojczystym kraju. Polanna nie tylko zachwyca oryginalnością, ale posiada walor kulturoznawczy, przywołując to co dla Anny Marii Jopek najpiękniejsze w tradycji muzycznej jej kraju.

ANNA MARIA JOPEK

Polanna-6
Fot. Marcin Kydryński

Zamiast brać udział w kolejnych telewizyjnych teleturniejach ANNA MARIA JOPEK od lat zajmuje się muzyką. Ta pasja zabrała ją na sceny całego świata, od Hollywood Bowl, przez Carnegie Hall, Operę w Tel Avivie, festiwale całej Europy, sceny Dalekiego Wschodu, Brazylii i – wielokrotnie – w najznakomitsze wnętrza koncertowe całej Japonii.

Anna Maria Jopek wydała kilkanaście albumów, z których większość przyniosła tytuł Złotej lub Platynowej Płyty. Sprzedała milion płyt.
Nagrywała i koncertowała z najwybitniejszymi improwizującymi artystami naszych czasów, jak Pat Metheny, Branford Marsalis czy Bobby McFerrin. W składzie jej projektów pojawiali się arcymistrzowie z różnych stron świata: legenda bossa novy z Brazylii Oscar Castro Neves, kapitalny multiinstrumentalista i wokalista z Kamerunu Richard Bona, skupiony norweski pianista Tord Gustavsen, metafizyczny głos tunezyjskiej pustyni Dhafer Youssef, jeden z najwybitniejszych kontrabasistów epoki, Amerykanin Christian McBride, czy wielcy perkusiści – Manu Katche i Mino Cinelu. W Polsce współpracowała nieomal ze wszystkimi: Od Jeremiego Przybory (ostatni duet Mistrza!) i Marka Grechuty, przez Tomasza Stańko i Leszka Możdżera aż po zespół Sweet Noise, Muńka Staszczyka czy teatr Pieśń Kozła.

Współpracowała ściśle z japońskim wirtuozem fortepianu Makoto Ozone i flecistą z teatru Kabuki – Tomohiro Fukuharą. Jednocześnie, mieszkając chwilami w Lizbonie, nagrała projekt z wieloma spośród najwybitniejszych artystów języka portugalskiego.

Cokolwiek jednak robi – Anna Maria Jopek pozostaje wierna swoim korzeniom, którymi pozostają: polska muzyka ludowa (jej rodzice byli filarami zespołu Mazowsze) i klasyczna (ukończyła wydział fortepianu w Akademii Muzycznej im.Fryderyka Chopina w Warszawie).

Artystka od wielu lat stara się popularyzować polskie tematy zarówno podczas swoich koncertów, jak i wśród światowej sławy muzyków. Po tym jak dowiedziała się, że Kurt Elling śpiewa na swoich koncertach w języku polskim piosenki z jej repertuaru, z dumą powiedziała w jednym z wywiadów: “Moja misja spełniona. Makoto Ozone grywa ››Cyraneczkę‹‹ w całej Azji, a Kurt Elling śpiewa po polsku”.

Podczas swoich koncertów śpiewa zawsze w języku ojczystym, w swoich utworach często nawiązuje do muzyki ludowej, jak i folkowej, niejednokrotnie przywołuje najpiękniejsze rodzime standardy jazzowe. Artystka od początku swojej kariery podkreśla, że chce prezentować tradycję muzyczną swego kraju.

Anna Maria Jopek to artystka wyjątkowa. Mimo wieloletniej obecności na scenie nie straciła ciekawości muzyką i wciąż jest zachłanna, by odkrywać ją na nowo, zmieniać i dzielić się nią z innymi.

Płyty Anny Marii Jopek od lat wydawane są w jej własnej wytwórni AMJ Music z dystrybucją przez Universal.

Patroni medialni koncertu:

niebywaleradio5suwalkiinfo_logo_zawsze takiedwutygodnik suwalki24Augustow24

afisz_jopek_druk.indd

Kategoria: Archiwum