Oni będą reprezentowali Suwalszczyznę

W czasie XIV Suwalskiego Jarmarku Folkloru (27-28.07) wyłoniono reprezentantów Suwalszczyzny na przyszłoroczny Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

PROTOKÓŁ z posiedzenia jury XIV Suwalskiego Jarmarku Folkloru 2013

Jury w składzie:

prof. dr hab. Zbigniew Przerembski -Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie; etnomuzykolog;

dr Gustaw Juzala –Instytut Etnologii i Archeologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie; etnomuzykolog;

dr Tomasz Nowak – Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, etnomuzykolog;

po przesłuchaniu i obejrzeniu w dniu 27 lipca 2013 w przeglądzie konkursowym: 11 zespołów śpiewaczych, 7 solistów śpiewaków, 1 muzykanta, 1 kapeli oraz 3 wykonawców w kategorii Mistrz – Uczeń („Duży – Mały”) – podjęło następujące ustalenia:

Przyjmując kryteria merytoryczno –kulturowe, a także ograniczenia wynikające z regulaminu kazimierskich festiwali –jury sugeruje, aby na przyszłorocznym Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (2014) region Suwalszczyzna reprezentowany był przez następujących wykonawców:

– w kategorii zespołów (seniorów):

– zespół śpiewaczy „Bakałarz” z Bakałarzewa;

– zespół śpiewaczy z Rakowicz” z gminy Lipsk;

– w kategorii solistów śpiewaków (seniorów):

– śpiewaczkę Małgorzatę Makowską z Suwałk;

w kategorii kapel:

– kapelę „Chłopcy z Nowoszyszek” z gminy Sejny;

– w kategorii solistów instrumentalistów:

– harmonistę Adriana Żukowskiego z Budy Ruskiej (gmina Krasnopol);

– w kategorii „Duży –Mały:

– duet Zuzanna Kozłowska i Marta Falińska z  Augustowa (Mistrz: Marcin Lićwinko);

– zespół śpiewaczy „Szeszupiaki” z Rutki Tartak.

Jury sugeruje, aby na pozostałych festiwalach makroregionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych Suwalszczyznę (w sezonie 2013/14) reprezentowały zespoły i soliści:

„Lipsk” z Lipska, „Ruczaj” z Maćkowej Rudy, „Wigranie” ze Starego Folwarku,  „Znaroku” z Przerośli; Ewę Kuprewicz z Jeleniewa oraz uczestnicy 47 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą 2013.

Jury (po uważnym wysłuchaniu prezentacji festiwalowych) z całą mocą zaleca konieczne zintensyfikowanie opieki i doradztwa merytorycznego nad funkcjonującymi na terenie Suwalszczyzny zespołami folklorystycznymi. Doradztwo zaledwie incydentalne, nieregularne -zagraża trwałości i wiarygodności tutejszego regionu kulturowego oraz uniemożliwia rozwój ludowych zespołów Suwalszczyzny.

Członkowie jury (odwołując się do swych wcześniejszych doświadczeń badawczych na terenie Suwalszczyzny i sąsiednich regionów kulturowych) – postulują ciągłą terenową penetrację regionu przez Suwalski Ośrodek Kultury w celu wyszukiwania i promowania nieznanych do tej pory śpiewaków i muzykantów (szczególnie z tych gmin, z których od lat nie pojawił się na przeglądach żaden zespół czy solista).

Jury ma nadzieję, że przygotowywane obecnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przepisy dot. opieki nad niematerialnym dziedzictwem kulturowym zapewnią skuteczną i systematyczną opiekę samorządów i podległych im instytucji kultury nad lokalnym folklorem i rękodziełem oraz popularyzacją prawdziwej tradycji w regionie.

Szczególnie sprzyjającą okolicznością na rzecz poprawy skuteczności ochrony ludowego dziedzictwa kulturowego Suwalszczyzny będzie obchodzony w 2014 roku ogólnopolski jubileusz 200-setnej rocznicy urodzin najwybitniejszego badacza kultury ludowej na obszarze Polski- Oskara Kolberga (1814-1890).

Rok 2014 zostanie niebawem – uchwałą Sejmu RP – obwołany na terenie Polski Rokiem Oskara Kolberga.

Jurorzy są przekonani, że pod kolbergowskim patronatem zarówno przyszłoroczny XV Suwalski Jarmark Folkloru, jak i działania samorządów na terenie Suwalszczyzny będą przykładem skutecznej ochrony tego dziedzictwa, które przed ok. 150 laty osobiście (również na Suwalszczyźnie) badał Oskar Kolberg.

Jury sugeruje także wypracowanie modelowej lokalnej współpracy Suwalskiego Ośrodka Kultury (w zakresie ochrony regionalnego folkloru) z:

–          suwalską szkołą muzyczną;

–          polskimi, litewskimi i węgierskimi domami tańca

w celu wypracowania najefektywniejszych metod międzypokoleniowego poznawania i dziedziczenia muzycznego folkloru Suwalszczyzny.

Szczególnie dobrą w tym zakresie okazją jest planowana w II połowie sierpnia br. międzynarodowa konferencja organizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w skansenie w Olsztynku (koło Olsztyna) na temat wdrażania w Polsce sposobów funkcjonowania kultury ludowej, podczas której to konferencji zostaną przedstawione systemy ochrony ludowej tradycji w sąsiednich krajach europejskich.

Jury widzi możliwość kontynuowania ścisłej (i tak efektywnej przed laty) współpracy Suwalskiego Ośrodka Kultury z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz polskimi i litewskimi uczelnianymi instytutami muzykologii w podejmowaniu terenowych prac dokumentacyjno-badawczych na kulturowym obszarze Euroregionu Niemen.

Jury z zadowoleniem przyjęło informację o efektach badań gwaroznawczych prowadzonych w latach 2010-12 na terenie powiatów augustowskiego i suwalskiego przez uczonych z kilkunastu polskich uczelni oraz zapowiedź publikacji w najbliższych latach dorobku kilkudziesięcioletniej dokumentacji gwar Suwalszczyzny. Przybliży to ochronę ginącej lokalnej gwary – domowego języka każdego świadomego lokalnego patrioty. Z perspektywy ochrony tożsamości kulturowej –cieszy wsparcie organizacyjne udzielone przez niektóre samorządy i instytucje patronujące kulturze lokalnej i regionalnej.

Jurorzy są przekonani, że dofinansowany przez MKiDN, a realizowany przez Suwalski Ośrodek Kultury dwuletni program przygotowania i organizacji (w latach 2013-14) Międzynarodowego Festiwalu Ludowych Zespołów Tanecznych „Źródliska” poświęconego letnim tradycjom obrzędowym (świętojańskim i dożynkowym) – przyczyni się do skutecznej ochrony dziedzictwa kulturowego Suwalszczyzny oraz efektywnego ukazania najstarszych w tym zakresie tradycji zachowanych na terenie Polski wschodniej i sąsiednich krajów północno-wschodniej Europy.

Jury wyraża uznanie wszystkim uczestnikom tegorocznego Jarmarku, w swej codziennej społecznej pracy podtrzymujących lokalne tradycje wielokulturowej Suwalszczyzny.

Jury składa także gratulacje tegorocznym laureatom Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, którzy wiarygodnie i z sukcesami reprezentowali Suwalszczyznę na tym najważniejszym w Polsce konkursie autentycznego folkloru.

Jury wyraża uznanie pracownikom Suwalskiego Ośrodka Kultury oraz Annie Adamowicz i Jarosławowi Rynkiewiczowi – konferansjerom tegorocznego przeglądu – za sprawne przeprowadzenie kolejnego Suwalskiego Jarmarku Folkloru, który jest jednym z najistotniejszych merytorycznie przeglądów folklorystycznych północno-wschodniej Polski.

Kategoria: Archiwum