Szantowa fala nadciąga. VIII Suwalski Maraton Szantowy

VIII Suwalski Maraton Szantowy
Piątek, 15.08, godz. 15:00 – 17:30 imprezy rekreacyjno-sportowe, godz. 18:00 – 22:30 koncerty
plener nad zalewem Arkadia

Suwalski wieczór z szantami uświetnią cztery znakomite zespoły. Wszyscy na pokład i dajcie się porwać szantowej fali nad zalewem Arkadia!

 wstęp wolny

Zagrają podczas VIII Suwalskiego Maratonu Szantowego:

AURA MESY

Zespół powstał w Białymstoku w tawernie Ryczące Czterdziestki z ludzi zakochanych w żaglach, muzyce i wspólnym śpiewaniu.

Najpierw były jednak zespoły The Coofels oraz Capsize. Kariery muzyczne tych grup  nie trwały zbyt długo. Po krótkim czasie rozpadły się, a na ich miejsce wyrósł “Prawy Ostry”. Była to ostra i burzliwa muzyczna przygoda, która nie przetrwała jednak próby czasu. Po kilku miesiącach muzycznego niebytu Przemek Maruchacz z Przemkiem Burelem jeszcze raz spróbowali swoich sił na scenie. Początki były trudne, ale w końcu wszystko zagrało.

Koncerty w tawernie i festiwalowe sukcesy były doskonałym paliwem do dalszej pracy. Duet Przemek Maruchacz i Przemek Burel miał się coraz lepiej. W 2008 roku po zdobyciu Grand Prix festiwalu Kopyść do dalszej współpracy zaproszono świetnego basistę – Tomka Matłocha. I tak powstała Aura Mesy – zespół, który zachwyca publiczność na krajowych i międzynarodowych imprezach folkowo-szantowych.

aura_mesy_Charzykowy_2011_D1_small_008

CZTERY REFY

Zespół pod obecną nazwą istnieje od 1985 r. Początkowy skład tworzyli członkowie Akademickiego Klubu Żeglarskiego W repertuarze liczącym ponad 200 utworów znajdują się: szanty, pieśni morskie, pieśni wielorybnicze, ballady rybackie, pieśni o bitwach morskich oraz muzyka instrumentalna oparta na folklorze irlandzkim, szkockim, angielskim i bretońskim, która kiedyś była grana na pokładach wielkich żaglowców. Zdecydowaną większość tekstów stanowią własne teksty i tłumaczenia oryginalnych pieśni morskich, zaliczane obecnie do klasyki gatunku. Wiele z nich śpiewanych jest także w języku angielskim.

Grupa wykorzystuje wyłącznie instrumenty akustyczne, typowe dla tego rodzaju muzyki min.: anglo-koncertina, bodhran, drumla, flażolety, gitara, mandolina, skrzypce. Szanty i stylizacje szantowe, które stanowią część bogatego repertuaru, śpiewane są na ogół a cappella.

Cztery Refy występują od wielu lat na prawie wszystkich festiwalach i przeglądach piosenki żeglarskiej w Polsce. Od 1985 r. są inicjatorami i gospodarzami Łódzkich Spotkań z Piosenką Żeglarską KUBRYK. Są również znani za granicą (Anglia, Szkocja, Holandia, Niemcy, Szwecja, Dania, Norwegia, Włochy, USA) i utrzymują żywe kontakty ze światową czołówką wykonawców tego gatunku.

Zespół udokumentował swój dorobek nagrywając większość repertuaru na jedenastu płytach CD (wcześniej na czternastu kasetach). Część tych wydawnictw uzupełniają śpiewniki zawierające teksty, nuty, ilustracje, zdjęcia oraz informacje o utworach i ich wykonawcach.

cztery_refy6d

MAZURSKIE TRIO

Laureaci II nagrody w kategorii zespołów (I nagrody w tej kategorii nie przyznano) Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Poezji i Pieśni Włodzimierza Wysockiego “Tropami Wysockiego – pieśni narowiste. Laureaci I nagrody w kategorii zespołów Festiwalu Piosenki Żeglarskiej i Turystycznej Ukleja 2013.

Mazurskie Trio pierwszy swój koncert dało w czerwcu 2011r. w Klubie Szekla w Augustowie jeszcze pod nazwą Ostatnie Takie Trio.
Właściwie to była bardziej „próba otwarta” niż koncert. Gdy okazało się jednak, że bisów nie było końca, muzycy postanowili grać i śpiewać dalej.

Formacja wykonuje znane piosenki literackie, satyryczne, turystyczne i żeglarskie. Koncentruje się na tym co piękne, mądre, ciekawe, wesołe i na tym co większość naszej widownia zna.

Stażem  – młodzi Wiekiem – dojrzali  Doświadczeniem – profesjonalni

mazurskie_trio_ECK

Suwalska Formacja Szantowa  – “ZMIANA WACHTY”

Istnieje od 2006 roku. Od początku swej działalności zespół tworzy i wykonuje szantę autorską, jak również wykonuje znane i lubiane utwory żeglarskie. Zespół gra utwory z pogranicza folku, raggae, bossa novy, a także klimatyczne ballady.

Formacja sporadycznie ale z powodzeniem próbuje swych sił na ogólnopolskich konkursach szantowych, a do jego największych osiągnięć należy jak do tej pory zajęcie II miejsca i zdobycie Nagrody Publiczności na XIV Festiwalu Piosenki Żeglarskiej “KOPYŚĆ 2008” w Białymstoku oraz I miejsce na konkursie podczas Festiwalu “Jeziorak Szanty 2009” w Iławie, gdzie otrzymał nominację do występu na konkursie  podczas “Shanties 2010” w Krakowie.

W skład zespołu wchodzą:
Emil Kulbacki – śpiew, instr. perkusyjne
Krzysztof Masłowski – gitara elektro-akustyczna, śpiew
Andrzej Raczyło – akordeon, śpiew
Alicja Malinowska – skrzypce, śpiew
Edward Demretko – gitara basowa
Kamil Masłowski – konga

zmiana_wachty_IMG_0057

PROWADZĄCY: JERZY OZAIST
Od 1985 r. był głównym szantymenem zespołu “CZTERY REFY”. Po kilkuletniej przerwie w aktywnej działalności koncertowej jest nim znowu.

Chętnie opowiada, a nawet pisze o swych licznych morskich przygodach. Na żaglowcach lubi przebywać na najwyższych rejach. Na śródlądziu satysfakcję daje mu nawet stary rambler, szczególnie na Mamrach lub Święcajtach. Urodzony i “wstępnie uformowany” w Krakowie. Szukając szczęścia, zatrzymał się (i nieco zasiedział) w Łodzi, a obecnie solidnie zakotwiczył w Węgorzewie i raczej nie zamierza przenosić się jeszcze dalej na Północ. Pieśniami morskimi interesował się jeszcze w latach siedemdziesiątych ub. stulecia. Jest jednym z trzech w Polsce (obok Jurka R. i Zbyszka Z.) do tej pory aktywnych na scenie uczestników I Akademickiej Giełdy Piosenki Żeglarskiej w 1977 r. (pierwszego, z prawdziwego zdarzenia, festiwalu piosenki żeglarskiej). Jego charakterystyczny (jak sam twierdzi – “kozi”) głos, wpłynął w dużym stopniu na brzmienie zespołu. Na scenie ulubionym instrumentem Jurka jest cynowy kufel, używany na zmianę z bodhránem lub suszarką.

Sponsor:

mjm

Patroni medialni:

suwalki24radio5suwalszczyzna_logoAugustow24suwalkiinfo_logodwutygodnik

szanty_2014.indd

Tak było na VII Suwalskim Maratonie Szantowym:

Kategoria: Archiwum