Wieczór Monodramów: Utalentowane aktorki w poruszających spektaklach

Sobota Teatralna z Teatrem Efemerycznym i Fabryką Monodramów: “Życie przed sobą” i “Sonia Marmieładowa”
Sobota, 13.02.2016, godz. 17:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

Młode i zdolne aktorki – Aleksandra Łazarska oraz Irmina Liszkowska – w Wieczorze Monodramów. Oba spektakle w reżyserii Jolanty Hinc-Mackiewicz! 


Bilety: 15 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

ŻYCIE PRZED SOBĄ wg Emila Ajara
Na scenie Aleksandra Łazarska z Fabryki Monodramów i Teatru Efemerycznego
premiera spektaklu odbyła się 4 października 2015 roku

_DSC1924

W czasach naporu imigrantów na Europę temat cierpień arabskiej dziewczynki o imieniu Momo (zdrobnienie od Makarim) może być postrzegany dwojako: albo jako epatowanie modnym tematem albo jako próbę przyjrzenia się losowi pojedynczego człowieka i nieutożsamiania jej historii z tysiącem podobnych. Decyzję pozostawiamy widzowi.

Żyjemy w cywilizacji doceniającej  indywiduum i dającej jej prawo do decydowania o sobie. Wydaje się jednak, że jeśli chodzi o dzieci, nic się przez stulecia nie zmieniło w żadnej z kultur, z którymi nam przychodzi się spotkać. Ich los zależy od dorosłych, którzy sprawują nad nimi opiekę. Szczęśliwe dzieciństwo mają te dzieci, które nie tracą rodziców i których opiekunowie są mądrzy i ciepli. A co, jeśli tego zabraknie? Wtedy nieważne, jakiej rasy jest sierota,  czy chodzi w burce czy w dżinsach. Takie same są cierpienie i walka o okruch miłości, np. poprzez trzymanie w ramionach ukochanego psa lub poszukiwanie w oczach spotkanych przechodniów szansy na adopcję. W oczach dziecka prośba o zatrzymanie go niewiele różni się od takiego samego uczucia, jakie wyrażają oczy bezpańskiego psa.

Historia małej Makarim  to też opowieść o dojrzewaniu w nieprzystępnym i wrogim świecie, o dojrzałej decyzji szukania lepszego losu swemu przyjacielowi; o poszukiwaniu radości w najprostszych rzeczach, takich choćby, jak taniec na ulicy czy rozmowa ze starym Arabem Hamilem, siedzącym przed swoim sklepem na ulicy i dzielącym się swoją mądrością z jedynym słuchaczem – małą Momo. Czy epatujemy widzów tematem imigrantki czy opowiadamy historię dziecka poszukującego szczęścia –  ocenę pozostawiamy widzowi.

“Życie przed sobą” było kultową powieścią francuską, także dlatego, że jej autor zakpił sobie z Akademii Goncourtów i zmieniając pseudonim, wbrew zasadom dwukrotnie zdobył najwyższą nagrodę.

“SONIA MARMIEŁADOWA” wg “Zbrodni i Kary” Fiodora Dostojewskiego
Na scenie Irmina Liszkowska z Fabryki Monodramów
premiera spektaklu odbyła się 6 grudnia 2015 roku

M03A9384

Galeria zdjęć z premiery spektaklu >>> KLIKNIJ!

Spektakl na podstawie „ Zbrodni i Kary” Fiodora Dostojewskiego opowiada historię Soni – powiernicy głównego bohatera Rodiona Raskolnikowa. W tej „pannie niskiego prowadzenia” bohater odnajduje całe cierpienie świata, co powoduje, że zaczyna łączyć ich niezwykłe uczucie. Młoda, bo zaledwie 18-letnia aktorka z niezwykłą szczerością i dojrzałością przedstawia historię dziewczyny z dobrego domu, która dla dobra rodziny pozwala, by macocha wysłała ją na ulicę. Rzeczywistość carskiej Rosji jest podkreślona muzyką takich kompozytorów, jak: Czajkowski, Borodin, Szostakowicz. Przedstawienie jest próbą oddania uczuć tej drugoplanowej postaci powieści, która na zawsze wpisała się w kanony literatury pięknej.

Opracowania muzycznego spektaklu dokonał Jacek Sawicki, który wspomagał też reżyserkę Jolantę Hinc-Mackiewicz w przygotowaniu adaptacji scenariusza.

Ten spektakl pod prowokacyjnym tytułem „Zabiłeś tylko wesz?”* zdobył już dwie nagrody: II nagrodę za dojrzałość aktorską na XX Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych w Łomży na początku grudnia 2015 r. oraz II nagrodę w XII Ogólnopolskich spotkaniach z Monodramem o Złotą Podkowę Pegaza 10-12 grudnia ubiegłego roku.

* Zmieniliśmy tytuł spektaklu, by bardziej wyeksponować postać „świętej grzesznicy”, jak mówią znawcy literatury o tej postaci, dzięki której nawrócił się Raskolnikow i przyznał do winy.

efemeryczny_2016_02_13

Kategoria: Archiwum