Zatrzymane w kadrze Tadeusza Smagacza. Suwałki i nie tylko

Tadeusz Smagacz od wielu lat nie rozstaje się z aparatem.Na swoich fotografiach zatrzymał w czasie ludzi, architekturę i przyrodę nie tylko Suwalszczyzny, ale też najróżniejszych zakątków świata.

galeria Patio, ul. Jana Pawła II 5,
wystawa czynna do 31.10.2015

Wstęp wolny. Wernisaż wystawy odbył się 4 września 2015 roku.

Obecna wystawa Tadeusza Smagacza jest pewnego rodzaju podsumowaniem jego dotychczasowych osiągnięć w dziedzinie fotografii. Pan Tadeusz w swoim nieskatalogowanym jeszcze przebogatym zbiorze, liczącym wiele tysięcy zdjęć (począwszy od lat wczesnego PRL-u po teraźniejszość) utrwalił to, co jest najcenniejsze: mijający czas, ludzi, architekturę i miejsca, w których przebywał, które odwiedził, a także piękno nie tylko suwalskiej fauny i flory.

6 5

Po powrocie do kraju po wojnie przyjechał do Suwałk, jak sam wspomina zupełnie innych niż teraz. Powrót do ukochanej ojczyzny z pięknej, ciepłej Francji, gdzie pozostawił wielu znajomych, w tym  kolegów ze szkoły, okazał się wielkim szokiem. Nowa rzeczywistość – komunistyczna władza, ogólna nędza, mroźne długie zimy, były dla młodego imigranta trudne do zniesienia. Odskocznią była fotografia. W tych trudnych realiach nigdy nie rozstawał się z aparatem, nieraz absurdalnie posądzany nawet o szpiegostwo, kiedy fotografował np.: dworzec kolejowy w Suwałkach. Rejestrował tylko to, co go ciekawiło, niekoniecznie fasadowo poprawną rzeczywistość. Jego zdjęcia zawsze pokazywały realizm czasów, w jakich zostały wykonane.

3 4

Z biegiem lat pojawiły się możliwości podróżowania, zwłaszcza, że Tadeusz Smagacz biegle władał językiem francuskim. Odwiedził liczne kraje Europy, Azji, a nawet Afryki. Z każdej podróży przywoził wiele zdjęć.

 8 7 910

Przez kilkanaście ostatnich lat fotografował przyrodę Suwalszczyzny. Jego ulubionym motywem były ptaki, głównie bociany i łabędzie oraz kwiaty.

12 11

Dzięki fotografiom Smagacza odnajdujemy własne historie, wspomnienia z przeszłości, podziwiamy ponadczasowe piękno natury. Wiele mu zawdzięczamy – chętnie udzielał się społecznie, uprawiał m.in. działalność charytatywną na rzecz ubogich rodzin. Pan Tadeusz jest człowiekiem wielkiego serca, zawsze pogodny i uśmiechnięty, towarzyski, chętnie opowiada o swoich niezliczonych przygodach. Jego niezłomny charakter i wrażliwą osobowość w sposób wyrazisty pokazują jego zdjęcia.

2

kurator wystawy Andrzej Zujewicz


TADEUSZ SMAGACZ

1_tadeusz_smagacz

Tadeusz Smagacz – fotografik, tłumacz, społecznik. Człowiek wielkiego serca, wyjątkowo wrażliwy na biedę i krzywdę ludzką.

Tadeusz Smagacz urodził się w 1924 roku w Gliniku na Rzeszowszczyźnie. Mając kilka lat wyjechał ze swoją matką do Francji (Montceau-les-Mines). W 1948 roku wrócił do Polski. Wraz ze swoim bratem przyjechał do Suwałk. W latach 1960-1996 był członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich ZAiKS sekcji fotograficznej.

Wykonał kilka tysięcy zdjęć podróżując po krajach Europy i Azji. Swoje prace prezentował w większości wystaw Suwalskiej Grupy Twórczej SGT, także w ostatnim Salonie SGT “Symetrie – Asymetrie”.

Od ponad dwudziestu lat Tadeusz Smagacz współpracuje z francuską organizacją „Parrainages Pologne”, skupiającą rodziny francuskie pomagające polskim rodzinom znajdującym się często w skrajnej nędzy. Organizacja „Parrainages Pologne” powstała w czasie stanu wojennego z inicjatywy Anne Marie Colleville. Tadeusz Smagacz jest łącznikiem pomiędzy środowiskiem Suwalczan a tą organizacją. Od  lat stanu wojennego do dziś odwiedził ponad 600 rodzin z Suwałk i okolic.

Niektóre wystawy indywidualne i nagrody w dorobku Tadeusza Smagacza:
1957 – II miejsce w Wystawie Amatorskiej Fotografii Artystycznej,
Powiatowy Dom Kultury w Głubczycach
1962 – II nagroda w konkursie fotograficznym „Sport i turystyka w obiektywie”,
WDK w Białymstoku
1964 – wystawa fotograficzna w Muzeum Regionalnym w Suwałkach
1971 – „Rumunia”, Powiatowy Dom Kultury w Suwałkach
1975 – „Hiszpania”, Powiatowy Dom Kultury w Suwałkach
1996 – „Suwałki wczoraj i dziś”, galeria PAcamera, ROKiS
2002 – „Bociany”, galeria PAcamera, ROKiS
2003/2004 – „Suwałki jakie pamiętam”, galeria PAcamera, ROKiS

Ilustracje do książek:
„Materiały do dziejów ziemi sejneńskiej” (Wyd. Białostockie Towarzystwo Naukowe 1963)
„Materiały do dziejów Suwalszczyzny” (Wyd. Białostockie Towarzystwo Naukowe Białystok 1965)
„Studia i Materiały do dziejów Pojezierza Augustowskiego” (Wyd. Białostockie Towarzystwo Naukowe)
„Piękno Ziemi Suwalskiej” A. Patla. (Wyd. PTTK Białystok 1972)

Smagacz_Tadeusz_afisz_2015.indd Smagacz_Tadeusz_zaproszenie_20152

Kategoria: Archiwum