,,Andrzej Wajda. In Memoriam”

26 października 2017 roku był w Suwałkach dniem poświęconym pamięci zmarłego w 2016 roku Andrzeja Wajdy. Odsłonięto pamiątkową tablicę, odbył się pokaz ostatniego filmu reżysera. W Suwalskim Ośrodku Kultury można obejrzeć dwie wystawy pokazywane w ramach cyklu spotkań „Andrzej Wajda. In Memoriam” w pierwszą rocznicę śmierci Artysty.

Czwartek, 26 października 2017 roku

Fot. Kamil Sznel

12:00 – odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej na budynku przy ulicy Wojska Polskiego 27 w Suwałkach, dedykowanej reżyserowi filmowemu i teatralnemu Andrzejowi Wajdzie, Suwalczaninowi, Honorowemu Obywatelowi Miasta Suwałk

  • wystąpienie Prezydenta Miasta Suwałk
  • wystąpienia Gości
  • odsłonięcie i poświęcenie tablicy

18:00 – wernisaże wystaw „Ostatnia sentymentalna podróż Andrzeja Wajdy do Suwałk” i „Andrzej Wajda – Honorowy Obywatel Miasta Suwałk” w galerii na pierwszym piętrze w foyer Sali im. A. Wajdy Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5
wystawy czynne od 9.10.2017 do 12.11.2017

20:30 – projekcja filmu POWIDOKI w reżyserii Andrzeja Wajdy w Cinema Lumiere, ul. gen. Dwernickiego 15 w Suwałkach
rezerwacja biletu imienna, drogą mailową pod adresem: suwalki@cinema-lumiere.pl. Odbiór biletu w kasie Cinema Lumiere do 8.10.2017 r. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń


Andrzej Wajda urodził się w Suwałkach 6 marca 1926 roku, w 2016 roku obchodził piękny jubileusz. W marcu w Suwalskim Ośrodku Kultury z okazji 90. urodzin reżysera odbył się pokaz filmów dokumentalnych, można było obejrzeć rysunki reżysera, a na placu przed ośrodkiem prezentowana była wystawa plakatów ukazująca filmową twórczość Andrzeja Wajdy.

_DSC6619

fot. Piotr Kopciał

W czerwcu 2016 roku Mistrz pojawił się w Suwałkach osobiście. Podczas wizyty odsłonił tablicę nadającą Jego imię sali koncertowo-widowiskowej w Suwalskim Ośrodku Kultury i obejrzał fragmenty widowiska „Bal w Resursie” Zespołu Pieśni i Tańca SUWALSZCZYZNA.

Suwałki były dla Andrzeja Wajdy miastem o wyjątkowym znaczeniu. Tu się urodził i spędził pierwsze lata życia. Podczas ostatniej wizyty w Suwałkach przyznał, że właśnie te pierwsze osiem lat życia go mocno ukształtowało. Potem rodzina przeniosła się do Radomia. Tam też przyszły reżyser spędził czas II wojny światowej. Byłoby inaczej, gdyby dostał się do lwowskiego Korpusu Kadetów. Nie przyjęto go jednak i nie został, jak chciał jego ojciec, żołnierzem. Po wojennej zawierusze Andrzej Wajda rozpoczął studia malarskie w Krakowie. Na szczęście dla polskiego kina po trzech latach porzucił pędzle i farby, by zająć się filmem.

Filmy Andrzeja Wajdy – debiutanckie „Pokolenie”, drugi samodzielny film „Kanał” (Srebrna Palma na festiwalu w Cannes), „Popiół i diament” z niezapomnianą rolą Zbigniewa Cybulskiego (film wyróżniony na festiwalu w Wenecji), „Wesele”, nominowana do Oscara „Ziemia obiecana”, „Człowiek z żelaza” i jego kontynuacja „Człowiek z marmuru” (Złota Palma w Cannes i nominacja do Oscara) – to pozycje obowiązkowe dla każdego miłośnika kina. Podobnie jak kręcone już w późniejszych latach „Pan Tadeusz”, „Zemsta” czy „Katyń”. O tym ostatnim Wajda mówił: – Nigdy nie przypuszczałem, że będę żył w wolnej Polsce, że tego dożyję i taki film będzie mógł powstać.

Kategoria: Archiwum