Inspirujący kalejdoskop dźwięków KK PEARLS

Tegoroczną Filharmonię AUKSO zakończą Perły Krzysztofa Kobylińskiego. Muzyka międzynarodowego kwintetu nawiązuje do klasyki, jazzu i etno. Ich koncerty łączą subtelną technikę z pasją improwizacji. Klasą samą dla siebie jest Reut Rivka, izraelska wokalistka o anielskim głosie. Artyści zagrają z Orkiestrą AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia.

Niedziela, 5.08.2018, godz. 20.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 40 zł (normalne), 25 zł (ulgowe) KUP TERAZ >> lub w kasie SOK 
Beneficjenci Programu „Suwalska Rodzina Plus” mają prawo do nabycia biletu z 50% ulgą. Szczegóły >> 

Sprawdź szczegółowy program XIX Letniej Filharmonii AUKSO Wigry 2018 >>

Krzysztof Kobyliński Pearls jest zespołem międzynarodowym, polsko-izraelsko-kolumbijskim. Wielokulturowość, wynikająca z różnych źródeł i korzeni artystów, znajduje doskonały wyraz w wykonywanej muzyce. Muzycy KK Pearls krążą wokół jazzu, klasyki i etno. Repertuar zespołu to autorskie kompozycje Krzysztofa Kobylińskiego – pianisty, aranżera, takie jak The Moon, Once in America, czy Pink Year (które były wykonywane przez wielu muzyków jazzowych, w tym Branforda Marsalisa). Skomponowane w różnych okresach działalności muzycznej Krzysztofa Kobylińskiego budzą ogromne zainteresowanie odbiorców i autentyczny podziw publiczności, niezależnie od punktu geograficznego, w którym odbywa się koncert.

KK Pearls to pasja połączona z subtelną techniką. Dima Gorelik (gitara) gra swobodnie, improwizuje z motywami ukraińskimi i bliskowschodnimi. Basowa gitara Ediego Sancheza reprezentuje latynoamerykańskie rytmy. Jazzowa perkusja Waldemara Lindnera jest pełnoprawnym komponentem muzycznego koktajlu wymyślonego przez artystów. Krzysztof Kobyliński jako pianista oraz jako kompozytor i lider, intelektualnie wyraża emocje zawarte w muzyce, nadając melodyce oryginalny odcień. Nieskończony jest także urok głosu Reut Rivki Shabi – wokalistki i autorki tekstów, która przenosi słuchaczy w inną rzeczywistość, hipnotyzując ich podczas wykonywanych improwizacji.

KK Pearls, w obecnym składzie, są aktywni od 2014 roku, zespół ma na koncie m.in. koncerty w radiowej Trójce, na festiwalach Warsaw Summer Jazz Days, na Palmjazz Festival, a także dwa albumy live i koncerty po wielu krajach Europy. Na scenie są ze sobą fantastycznie zgrani, ale nie tylko pod względem wykonawczym. Ma się wrażenie, że jest między nimi “chemia” jak między kochankami. Kompozycje lidera pozwalają muzykom na duże dawki improwizacji, w których odbijają się różne artystyczne wizje.


Krzysztof Kobylinski (fortepian). Dyrektor KK Pearls, kompozytor, aranżer i pianista o orientacji jazzowo-klasyczno-etnicznej. Autor kilkudziesięciu albumów i wersji koncertowych projektów, w których oprócz zespołu KK Pearls i Orkiestry Aukso brali udział Bill Evans, Erik Truffaz , Randy Brecker, Stanisław Soyka, Hanna Banaszak i wielu innych. Jego utwory wykonywali na koncertach m.in. Branford Marsalis i Roby Lakatos. Występował m.in. na: London Jazz Festival, Montreal Jazz Festival, Warsaw Summer Jazz Days, Jazz na Starówce, koreańskim Jarasum Jazz Festival, Porgy&Bess (Wiedeń),Duc Des Lombards (Paryż), Brucknerhose (Linz). Twórca festiwali PalmJazz i Filharmonia a także pomysłodawca, kreator i fundator Centrum Kultury Jazovia w Gliwicach.

Reut Rivka Shabi (wokal). Wszechstronna artystka pochodząca z Jerozolimy. Absolwentka śpiewu operowego w Jerozolimskiej Akademii Muzycznej. Sopranistka barokowa i operowa, doskonała również w muzyce współczesnej, jazzowej, czy improwizowanej. Słynie z niezwykłej zdolności improwizacji tekstowej, która czyni jej występy wyjątkowym przeżyciem. W swoich występach korzysta z folkloru greckiego, macedońskiego, romskiego, arabskiego, hebrajskiego czy andaluzyjskiego. Śpiewała pod batutą m.in.: Zubina Mehta, Julesa Buckley’a, Jose Vermunta, Sebastiena Marque’a, Fabia Bonizzoni’ego. W swoim dorobku ma role Belindy (Dydona i Eneasz), Paminy (Czarodziejski flet), Adeli (Zemsta nietoperza), Kunegundy (Kandyd).

Dima Gorelik (gitara). Urodził się w 1983 roku na Ukrainie. Jego pierwszym mistrzem był Shai Cohen, słynny edukator improwizacji i harmonizacji. Swój talent rozwijał w akademii muzycznej u Arnie’go Lawrence’a, Maxa Roacha, Jamesa Moody’ego, Avishai Cohena, Omera Avitala. Jego twórczość harmonijnie łączy autentyczną pasję grania z doskonałą techniką. Nagrał kilka albumów, między innymi Anno Domini w ramach autorskiego projektu muzycznego, czy razem z Noamem Elronem płytę Fluctuation. Grywa również z Joachimem Menclem i Bradem Terrym. Z Vladiswarem Nadishaną nagrał entuzjastycznie przyjęty krążek Asymmetric Beauty. Obecnie mieszka w Warszawie, gdzie współpracuje m.in. z Marią Pomianowską czy Mohammadem Rassoulim.

Edi Sanchez (bas). Urodzony w Kolumbii, przygodę z muzyką rozpoczął jako małe dziecko, śpiewając pieśni ludowe na rodzinnych spotkaniach i przyjęciach. Studiował w Bogocie, koncentrując się na tradycyjnym kolumbijskim styl umuzycznym porro. Podróżował po całym świecie, czerpiąc inspiracje, które wykorzystuje w muzyce. Ukończył studia magisterskie na Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem Adama Kowalewskiego. Obecnie mieszka i koncertuje w Polsce. Podczas występów wykonuje również budzące żywiołowe reakcje publiczności własne kompozycje. W 2010 roku nagrał album Aun no se inspirowany rytmami kolumbijskimi i wzbogacony muzyką polską.

Waldemar Lindner (perkusja). Muzyk o lekkim feelingu i precyzyjnym uderzeniu. Członek zespołu Street, który w latach osiemdziesiątych był jednym z wiodących polskich składów gatunku fusion. Od początku lat osiemdziesiątych współpracował z pianistą i kompozytorem Krzysztofem Kobylińskim, z którym wciąż nagrywa i koncertuje (KK Pearls i Krzysztof Kobyliński & Ethnojazz Orchestra). Waldemar Lindner udziela się również w kilku śląskich składach jazzowych i bluesowych.


Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

MKiDN_z_paskiem_logo

Kategoria: Archiwum