ZPiT Suwalszczyzna odebrał Podlaską Markę Roku

Przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca “Suwalszczyzna” wraz z Prezydentem Miasta Suwałk Czesławem Renkiewiczem i p.o. dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury Alicją Andrulewicz gościli 24 kwietnia 2018 roku na Gali Podlaskiej Marki Roku. W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odebrali tytuł Podlaskiej Marki Konsumentów.

Działający ponad 65 lat ZPiT “Suwalszczyzna” zdobył laur w głosowaniu internautów. Otrzymał ponad 3 tysiące głosów spośród około 12,5 tysiąca oddanych w plebiscycie. Walka była zacięta, ale ostatecznie liczba sympatyków zespołu, którzy oddali głos za pomocą sms, okazała się wystarczająca. Duma Suwalskiego Ośrodka Kultury, Suwałk i całej Suwalszczyzny była też nominowana do Podlaskiej Marki Roku w kategorii kultura, ale kapituła konkursu zdecydowała się przyznać nagrodę w tej dziedzinie Teatrowi Lalki i Aktora w Łomży.

– Zespół powstał ponad 60 lat temu. Ma olbrzymi wkład w rozwój kultury. Zasługi i osiągnięcia zespołu są nie do przecenienia. “Suwalszczyzna” to chluba naszego regionu, ocala od zapomnienia zwyczaje obrzędy, tańce i śpiew. Kształtuje postawy patriotyczne i tożsamość. Dziękujemy za to wyróżnienie – mówiła Alicja Andrulewicz dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury, która wraz z członkami zespołu działającego w SOK i Prezydentem Miasta Suwałk Czesławem Renkiewiczem, została zaproszona do odebrania nagrody. – Zespół pieśni i tańca to marka Suwalszczyzny, ale od dzisiaj także podlaska marka. Dziękujemy konsumentom i internautom za oddanie głosów na nasz zespół – dodał Czesław Renkiewicz.

***

Zespół Pieśni i Tańca SUWALSZCZYZNA jest jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Powstał w 1951 r. Z powodzeniem rekonstruuje suwalskie tradycje taneczne, animuje lokalną społeczność, koncertuje w kraju i za granicą. Repertuar grupy obejmuje tańce regionalne z wielokulturowej Suwalszczyzny, narodowe i europejskie tańce salonowe oraz trzy widowiska taneczno-teatralne, historycznie odnoszące się do nazwy zespołu. Opowiadają o tradycjach Suwałk i Suwalszczyzny z wykorzystaniem autentycznej muzyki i pieśni, w wiarygodnym, inspirowanym tradycją wykonaniu.

W 2008 r. zrealizowano obrazek sceniczny „Suwalska potańcówka”; wykorzystujący wyłącznie folklor Suwalszczyzny. Kolejne widowiska to „Kochajmy się” inspirowane mickiewiczowskim „Panem Tadeuszem” z muzyką Fryderyka Chopina w aranżacji Krzysztofa Krzesickiego, „W podsuwalskiej oberży”, odnoszące się do lokalnych tradycji wielokulturowych Suwałk i regionu oraz „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914”, przybliżający mieszczańskie tradycje salonowe Suwałk z czasów fin de siecle’u. Spektakle powstały we współpracy z warszawskim choreografem Jarosławem Wojciechowskim, jednym z najwybitniejszych znawców tańców narodowych w Polsce.

Takiej tanecznej opowieści o własnym, lokalnym dziedzictwie historycznym nie zrealizował żaden zespół w Polsce. Konsekwentnie opowiedziany tańcem XVIII, XIX i XX wiek na Suwalszczyźnie można zobaczyć tylko na koncertach „Suwalszczyzny”.

Zespół tworzą trzy grupy: „Filary”, grupa reprezentacyjna; „Patroni”, dorośli obywatele z dumą kontynuujący lokalne tradycje oraz „Dzieci Suwalszczyzny” , najmłodsi adepci. Tancerzom przygrywa Kapela ZPiT „Suwalszczyzna” złożona z profesjonalnych muzyków.


Laureaci Podlaskiej Marki Roku

Produkt użytkowy: Budynki wielorodzinne w technologii modułowej Unihouse – Unihouse Oddział Unibep S.A. w Bielsku Podlaskim

Produkt spożywczy: Grupa produktów Naturalnych – Spółdzielnia Mleczarska w Łapach

Odkrycie: Pierwsza w historii detekcja fal grawitacyjnych przez zespoły LIGO Scientific Collaboration i Vigro Collaboration – prof. dr hab. Piotr Jaranowski, Dziekan Wydziału Fizyki UwB

Inwestycje: Uruchomienie Fabryki SaMasz w Zabłudowie – SaMASZ Sp. z o.o.

Wydarzenie: Podlaskie Święto Chleba – Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

Kultura: Teatr Lalki i Aktora w Łomży – Teatr Lalki i Aktora w Łomży

Społeczeństwo: Fundacja Rodziny Czarneckich – Dominika Weronika Czarnecka

Podlaska Marka Konsumentów: Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna

Honorowym Ambasadorem Województwa Podlaskiego wybrano Zenka Martyniuka, jedną z największych gwiazd muzyki disco polo. Z kolei Ambasadorami Podlaskiej Gospodarki ogłoszono czterech przedstawicieli podlaskiej branży drzewnej i meblarskiej: Pfleiderer Grajewo Sp. z o.o., Fabryka Mebli „FORTE” S.A., IKEA Industry Poland Sp. z o.o. Oddział w Orli i TOBO DATCZUK SP. J.


więcej informacji o gali na Wrota Podlasia | zdjęcie główne pochodzi z profilu Zespołu Pieśni i Tańca “Suwalszczyzna” na Facebooku

Kategoria: Archiwum